[ROPNIE] czyszczenie ropnia

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13154
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

[ROPNIE] czyszczenie ropnia

Post autor: Paul_Julian » ndz kwie 01, 2012 4:49 pm

Czyszczenie ropnia jest dość bolesne i długotrwałe, ale to jedyny sposób ( oprócz chirurgicznego wycięcia) na pozbycie sie takiego paskudztwa.
Ropnie mogą sie tworzyć np. przy skaleczeniu, ale częsciej np. w dołku pooperacyjnym ( wtedy kilka dni po zabiegu pojawia się kulisty guzek).
Nie można ich zostawić bez leczenia i czyszczenia, poniewaz mogą zakazić cały organizm. Nie można równiez pozwolić do zasklepienia sie rany, zanim dokladnie nie wyczyścimy ropnia.

Pamiętajmy, żeby czyścic ropień dopiero po rozpoznaniu przez weterynarza ! Żeby nie pomylić guzka z zamknietym ropniem.Osoby doświadczone umieją to rozpoznać, ale też dopiero, gdy ropień zacznie sie otwierać.
Niekiedy są guzy złoscliwe wyglądające jak wrzód lub guzek ze strupem. Dlatego wazna jest konsultacja przed samodzielnym czyszczeniem.

Jak wyczyścic ropień ?

Potrzebne:
- gorąca woda
- ręczniki (zwykłe i papierowe)
- patyczki do czyszczenia uszu
- waciki
- strzykawka bez igły
- do wyboru :
woda utleniona (1 część wody utlenionej+ 3 części wody zwykłej) lub woda utleniona + riwanol ( 1 cz. wody utl. + 1 cz. riwanolu) lub Octenisept lub sól fizjologiczna (Octenisept jest najlepszym wyborem)


1.) Przygotuj stolik z narzędziami i potrzebnymi przedmiotami. Upewnij się, że wszystko jest w zasięgu ręki, gdy będziesz siedzieć.
2.) Przygotuj miskę z bardzo ciepłą wodą ( tak ciepłą, jak tylko możesz wytrzymać, ale nie za gorącą !) OSTROŻNIE !!!
3.) Weż ręcznik i połóz sobie na kolanach ( żeby nie zamoczyć ubrania)
4.) Weż kawałek czystej ściereczki ( może być np. gaza albo uprana czysta koszulka), zamocz w wodzie i wykręć nadmiar wody.
5.) Połóż ściereczkę na ropniu (lub guzku z ropniem) i trzymaj taki kompres przez 5-10 minut.

*powtórz punkty 4-5 kilka razy, w razie potrzeby podgrzej wodę-musi być mocno ciepła

6.) Delikatnie uciśnij powierzchnię naokoło guzka

*powtórz punkty 5 i 6 aż do chwili gdy :
a) szczur ma już wyraźnie dość
b) z ropnia zacznie się wydobywac jakaś substancja
Nie ciśniemy"na siłę" ! Jesli po kilku kompresach i uciśnięciach nie ma ropy - przerywamy i czekamy do następnego dnia. Zwykle gdy jest strupek, po namoczeniu należy go zerwać i wtedy ostrożnie uciskać.

7.) Kiedy zacznie sie wydobywać ropa (może być śmierdząca albo bezwonna, biała, zółta, zielonkawa,różowawa, lejąca się albo zbrylona) , zetrzyj ją patyczkiem do uszu, aż do chwili gdy nic więcej nie da sie wycisnąć. Moze się pojawić odrobina krwi, ale to nic strasznego.
8.) Przepłukaj otwarta rankę - napełnij strzykawkę (bez igły) płynem ( woda utleniona, octenisept lub inne z informacji powyżej) i wstrzyknij w otwartego ropnia. Odczekaj 15-20 sekund i delikatnie wyciśnij. Powtórz operację 2-3 razy, aż do chwili gdy nie pojawia się więcej zanieczyszczeń.

***powtarzaj te wszystkie punkty DWA razy dziennie, aż do dnia gdy nie pojawia się już żadna ropa. Czasem potrzeba kilku gorących kompresów podczas jednego czyszczenia***

Zanim ropień zacznie sie otwierać, może potrzebowac nawet kilku dni.
Zwykle, gdy już nie widać ropy, to ropień jest czysty. Czyszczenie i płukanie trzeba powtarzać min. przez 7 dni , chyba że to mały ropień, który oczyści się wczesniej.

Upewnij się, że ropień goi się od środka, a nie tylko z zewnątrz. Jeśli rana się zamyka, a ze środka nadal wydobywa sie ropa - zrywaj strupek po uprzednim namoczeniu.
Wyczyszczenie ropnia, to jest coś, co musisz zrobić dobrze, jeśli nie chcesz, żeby ropień wrócił lub pogorszyl stan szczurka. Nie smaruj ropnia żadnym antybiotykiem ani maściami, ani niczym nie przykrywaj.
Bakterie w ropniu to beztlenowce- to znaczy, ze rozwijają sie gdy nie mają tlenu, a giną , gdy jest dostęp do tlenu.
Bezwłose szczury mają tendencję do ropni.

Jeśli nie jesteś pewien, tego co robisz (lub gdy się boisz) , ZAWSZE skonsultuj się z weterynarzem. Również idź do weterynarza, gdy umiesz wyczyścic ropnia, ale np. nigdy się z takim nie spotkałeś, coś Cię niepokoi, lub wygląda podejrzanie.


Tłumaczenie i komentarze- Paul_Julian
Żródło http://www.ratforum.com/showthread.php? ... nt-Outline
Szczursieny :
Bubuś,Mucha,Fru-Fru,Krecia,Pyza
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir,Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi

Awatar użytkownika
sylwiaj
Posty: 1487
Rejestracja: pn paź 17, 2011 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: [ROPNIE] czyszczenie ropnia

Post autor: sylwiaj » pt lut 15, 2013 11:43 pm

do ropni głębszych polecam maść ichtiolową - jednak trzeba pamietac ze na czas stosowania ogon musi byc sam i w kapturze:)
u Aniołków:Krecik, Muszka, Czerniak, Gadzinka, Kluska, Pralka, Cola, Parówka, Twister

ze mną: Kamikaze, Klementynka, Emilka, Gnieciuch, Kornelcia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”