Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszył

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Paul_Julian »

Trzymamy kciuki!
U mnie wszystkie przysadkowce grzecznie wcinały lek z kaszką sinlac. Dodawalem kilka kropel do proszku z tabletki, rozrabialem, potem więcej wody ( połowę łyzeczki) i szczyptę sinlacu. Mniej stresu :)
Ale najwazniejsza to ta pierwsza dawka, potem juz możesz kombinowac co podejdzie szczurkowi :) Czy kaszka, czy pasztet, albo gerberek, albo kawałek biszkopta...
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
ulkens
Posty: 27
Rejestracja: śr sie 31, 2016 5:39 pm

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: ulkens »

U mnie pani wet. mówiła że mogę dać lek nawet na jabłko/biszkopt/paprykę (papryka ma dużo witamin). Dawałam w gerberach ale szybko się jej przejadły i ostatecznie wszystko lądowało prosto do pyszczka z moich rąk. Mało humanitarne, ale wiedziałam, że lek będzie zjedzony. Jeśli się boisz że dasz za dużo leku, to możesz dawkę dać do drugiej odmierzonej strzykawki. Zapas strzykawek też Ci mogę wysłać ;)
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Dziękuję bardzo za rady, byłoby super, gdyby szczurek wcinał z jedzonkiem, ale póki co za chiny nie chciał ;/ Dałam do gerberka, potem dodałam trochę banana (absolutnie ulubione jedzonko szczurka), kaszki, która mu smakowała, na nic to. Tak zgrzytał zębami po paru lizach, że musiałam się poddać,bo bałam się, że więcej leku wyląduje na mnie i jego sierści niż w pysiu. Podawanie leku strzykawką było super stresujące i dla mnie i dla szczurka, ale nie było innego wyjścia. Jak trochę odzyska siły (miejmy nadzieję) i apetyt, będę próbowała podać w innych papkach, może poskutkuje, jak nie to zostaje strzykawka ;/ Póki co szczurek nie chce jeść prawie nic, więc nic dziwnego, że jak poczuł coś gorzkiego to już w ogóle wzgardził. No nic, najważniejsze, żeby dostał leki, choć przez cały ten stres znów mu się pogorszyło, musi odespać. Biedaczek trafił na niedoświadczoną właścicielkę i będzie musiał przy mnie trochę pocierpieć, ale tylko dla własnego dobra. Czekamy na rezultaty. Czy po pierwszej dawce powinna już być poprawa, czy trzeba zaczekać na drugą? Wiem, że to indywidualna sprawa u szczurków, ale czy jest w ogóle szansa, że poprawi się "od razu"?
ulkens, jeśli będziesz mogła dorzucić te strzykawki do przesyłki, będę ogromnie wdzięczna :) Jeszcze raz dziękuję za pomoc ;)
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Paul_Julian »

Moze byc poprawa po 1szej dawce, moze po 2 czy 3ciej. Ale myślę sobie, ze mozna by mu jeszcze dac enrobioflox ( inne nazwy - zobuxa, baytril, enroxil) do pyszczka lub w zastrzyku, tylko trzeba rozcienczyc zastrzyk, bo często robi sie potem strup. Enrobioflox zadziała na ew. opuchliznę wokół guza albo na stan zapalny w główce (jesli oczywiscie taki stan czy guz tam się znajduje).
Enrofloksacyna przenika barierę krew-mózg, więc zadziała na okolice mózgu, gdzie jest przysadka i na sam mózg. Nie wszystkie antybiotyki sa w stanie tę ochronną barierę pokonać. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bariera_krew-m%C3%B3zg

Nie wiem czy synergal ma taką mozliwosc, ale chyba nie http://opium.urpl.gov.pl/chplw/wet/Syne ... 00-100.pdf
Dodatkowo czytam własnie, że nie powinien być stosowany u zwierząt wrazliwych na penicylinę, a szczur do takich zwierząt nalezy.

Ja bym zamienił Synergal na kombinację Enrobioflox ( 1/6 tabletki , 1 raz dziennie ) + Unidox ( 1/50 tabl. 1 dziennie) . I tak przez 20 dni, i koniecznie lakcid. A potem juz samo enro 2 x dziennie przez nastepne 20 dni. To połączenie jest bardzo dobre na płuca, tylko trzeba długo leczyć ( nawet jesli jest już brak objawów) i koniecznie lakcid 2 h po leku.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Zasugeruję te leki mojej wet jak będę jechała po receptę.
Póki co znów jest gorzej ;/ Lek nie zaczął jeszcze działać, a od momentu podawania mu go strzykawką szczur stał się żywym trupem. Nie chce jeść, wczoraj cały czas spał, przerażony. Wiem, że to był ogromny stres dla niego, ale mam wrażenie, że w jedną noc choroba postąpiła do przodu o kilkanaście stopni naraz ;/ Na dodatek jest niedziela, a jakże. Póki co przeniosłam szczura do chorobówki bez domku, z którego nie da się go wyjąć i obserwuję. Co 2 godziny staram się go karmić, je tak malutkie porcje, że aż mi się serce kraje. Namoczyłam jego ziarenka, trochę się nimi interesuje, ale nie wie jak zjeść. Gerberki be, koci pasztecik be, masło orzechowe be, nutella nawet be... Aktywny jest teraz wprawdzie, bo nie rozumie dlaczego jest w nowej klatce i czemu jego brat go zza krat dogląda, a dotknąć się nie da, ale wątpię, żeby to świadczyło o poprawie, raczej o zmieszaniu, gdyby był w swojej klatce, dalej by spał.
Wiem, że dodaję tym jeszcze stresu szczurowi, ale nie jestem w stanie wyciągać go tak często z jego normalnej klatki, za dużo zakamarków, i nie jestem tam w stanie patrzeć czy on cokolwiek je, bo drugi szczurek wcina swoją porcję, jego porcję, a potem jeszcze żebrze ;/ Szukam aptek otwartych w niedzielę, przejdę się po nutridrinka, ale mam nadzieję, że nie będę musiała mu go wciskać strzykawką znów do pyszczka, może zje ;/
Jeśli dziś lek jeszcze nie działa, to jutro pewnie też nie? Trzeba czekać na drugą dawkę? Zaczynam się bać czy doczekamy
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Paul_Julian »

To trudno powiedzieć, kiedy zadziała :(
Mam nadzieję, że szczurek jakoś sie wygrzebie, i coś tam ruszy. Do jedzenia mozesz namoczyć kulki Versele laga rat complete (w ciepłej wodzie ) i po 15 minutach już beda miękkie. I taka kulkę podac szczurkowi w palcach.
Odosobnienie jest stresujące, ale tak jest jednak lepiej niż gdyby drugi szczurek skakał mu po głowie.
Moze zje z łyżeczki ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Ani z łyżeczki, ani z palca, kupiłam nutridrinka, ale nawet nie ruszył. Fakt, że teraz śpi, a tak nagle wybudzony nie za bardzo chce jeść. Słabo to widzę, cholera, a taką już miałam nadzieję, że lek zadziała i że będzie już dobrze... Miewał już gorsze dni, a potem wszystko wracało do normy, ale tak źle jeszcze nie było, żeby nie chciał nic zjeść. Namoczyłam jego jedzenie, ale nie je, chociaż jest mięciutkie. Nic nie je. Coś mi się tam udało do pyszczka prosto wstrzyknąć nutridrinka jak leżał, ale dosłownie może mililitr, nie chcę go stresować bardziej tą strzykawką, ale jak do wieczora nie zje chociaż trochę to będę musiała. W chorobówce mu się nie podoba, ciągle chce wyjść, więc teraz leży obok niej u mnie na łóżku. Przynajmniej mam na niego oko, a on ma cieplutko, mięciutko i raczej bezstresowo.
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Ile powinnam podać tego nutridrinka dziennie? Biorąc pod uwagę, że póki co maluszek nic innego nie je (odrobinę banana, ale serio niewiele).
PS. Może podać druga dawkę Dostinexu wcześniej niż za trzy dni?
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: ol. »

Jeśli nic innego nie je, podawaj mu do syta.
Z innych takich karm ratunkowych jest jeszcze lubiany przez szczury Royal Canin Convalescence - to tak na urozmaicenie, jakby się zasłodził nutridrinkiem.
Reguły nie ma, ale najczęciej poprawa jeśli ma nastąpić, widać ją już delikatnnne następnego dnia. Myślę, że dziś nie ma sensu podawać mu kolejnej dawki, niech wypocznie, odreaguje, uspokoi się też w nowym lokum. Zobaczysz jak będzie jutro...
Mam nadzieję, że coś ruszy.
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Ok, dziękuję, myślałam raczej o tym, żeby jutro podać, bo dziś właściwie dopiero teraz mijają 24 godziny, więc ciężko stwierdzić czy jakaś poprawa nastąpi. Szczurek póki co śpi, ja też spałam, bo noc nieprzespana i jak zajrzałam do klatki to brakuje trochę kaszki... Modlę się, żeby to oznaczało, że ją zjadł, ale niewykluczone, że tylko wymizial w niej jakiś kocyk, jego chorobowka jest super mała i wszystko się o siebie ociera :/
Ciężko mi też stwierdzić ile to jest "do syta" jak szczurkowi muszę podawać nutridrinka na siłę :( aż się nie zbuntuje? Nie da rady stanąć na nogi jak nie będzie jadł :/
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Paul_Julian »

Mozesz podawac po prostu po troszku cały czas. Czasem to bedzie 1 ml na raz, a potem za pół godziny czy godzinę następny. Jak sie zbuntuje - odczekaj godzinkę i spróbuj znowu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Jadł teraz grzecznie z palca więc postaramy się odejść od strzykawki, bardzo go stresuje. Karmię go z palców banankiem i kaszka z nutridrinkiem bo nic innego nie wchodzi, potem spróbuję jeszcze serek wiejski bo lubi. W klatce ma rozdrobniona i rozdrobniona z wodą karmę, ale to chyba jeszcze nie ten etap. Wciąż waham się czy nie dać jednak tej kabergoliny jutro wieczorem, obawiam się że wczoraj dawka mogła być w końcu za mała przez te wszystkie cyrki z rozdrabnianiem i strzykawkami
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Paul_Julian »

Moze faktycznie podaj tę kabergolinę jutro ( wieczorem lub rano). Czasem nasza intuicja to najlepszy trop.
I niech sobie wcina to co daje radę bez strzykawki.
Kciukam, zeby zaskoczyło!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
ulkens
Posty: 27
Rejestracja: śr sie 31, 2016 5:39 pm

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: ulkens »

Martwię się, ze Cabaser, który Ci ślę może go jeszcze bardziej zamulić :/ Bo ma to w skutkach ubocznych.
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Podejrzenie przysadki - stan mojego szczura się pogorszy

Post autor: Fancy »

Okej, mamy poprawę - szczurek zjadł dość sporo różnych podawanych mu na palcach rzeczy, potem nawet z łyżeczki zaczął i w końcu wybrał się na spacer... Ledwo idzie, ale idzie, wącha, sprawdza co nowego w pokoju, a ja podtrzymuję, żeby nie spadł skads Nie widzę, żeby było lepiej z koordynacja, ale to chyba już jest jakiś postęp? Je też lepiej, przestał maczac dziubek w kaszcze i normalnie je. Odzyskałam troszkę nadziei, ale i tak zastanowię się jeszcze nad tym dostinexem jutro.
ulkens, w skutkach ubocznych Dostinexu, który teraz daje też jest zamulenie, to w końcu mocne hormony, myślę, że jeśli mu to pomoże, to warto ryzykować. Swoją drogą w możliwych skutkach ubocznych Dostinexu jest też skłonność do niepohamowanego uprawiania hazardu, więc cóż, pozostaje mi schować karty kredytowe i liczyć, że obędzie się bez skutków ubocznych :)
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”