Woliera - budowa

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

Hay. Od paru miesięcy przeglądam sobie to forum, ale dopiero wczoraj się zarejestrowałam. Na początku był problem z rodzicami, ale w końcu udało mi się ich udobruchać. Chciałam kupić klatkę, ale ogółem mówiąc ceny mnie przerażają :o . Poza tym, jak zobaczyłam dziury wygryzione w plastikowych kuwetach innych, to mi się kupować odechciało.
Ponieważ mój tata (przeciwnik wszystkich niestereotypowych zwierzątek) ma większość materiałów, postanowiliśmy zrobić duuużą wolierę. Ma mieć 170cm wysokości, z tego 150cm długości klatki (to 20cm, żeby się dało dojechać do ściany odkurzaczem), 70cm głębokości i 140cm długości. Takie niestandardowe wymiary ma po to, by można z nią było wyjeżdżać latem na zacieniony taras, lub przestawić do pokoju dziennego, gdzie zimą będzie stała (w tym pokoju jest 20`C zimą, a w moim 17`C, więc szczurki będą miały cieplej).
Planujemy przekręcić kółka, takie jak są w fotelach obrotowych, i tu pierwsze pytanie: ile ich ma być?, co ile cm je rozmieścić?
Kuwety zespawamy dwie, o wym. 140cm*70cm*15cm. I tu kolejne pytania: jaka grubość blachy na kuwety?, czy 0,8mm wystarczy?, czy może być to blacha ocynkowana, czy koniecznie musi być nierdzewna? Kuwety będą na prowadnicach, by łatwo można było sprzątać klatkę.
w górnej kuwecie będą dwie dziury, by szczurki mogły dowolnie przechodzić z jednego segmentu do drugiego. Jakie wymiary mają mieć, by szczurasy przechodziły bez problemu? ;D I czy na około dziur zrobić obramowanie, by żwirek nie spadał? Jeśli tak, to o jakiej wysokości? Takiej jak kuweta (15cm wys.) ?
I teraz siatka... Chcieliśmy siatkę stalową zgrzewaną, ale mają one zwykle ogromne oczka. Przez jakie oczka młode szczurasy nie przejdą? I jaki może być koszt pokrycia woliery taką siatką? Jeżeli nie znajdę zgrzewanej z małymi oczkami, to kupię krepowaną.
Jaka grubość drutu w siatkach?
Kolejną rzeczą są drzwiczki. Ile, gdzie, i o jakich wymiarach? Podejrzewam, że z góry woliery nie mogą być, bo nie dosiągnę >:D
Sory, ale mam 1m 60cm.
Na konstrukcję tata proponował kształtowniki, ale według mnie byłby problem z wysuwaniem kuwety. Dlatego ja chcę kątowniki :D
Ostatnią rzeczą są pięterka. Myślę nad drewnianymi, ale tata się uparł, że mi pokostu nie da >:( . Dlatego mądra Zuzia chce pomalować pięterka zwykłym olejem lnianym. Mama ryczy, że on chyba bardziej śmierdzi niż same siuśki. XDD
No i, oświetlenie. Myślałam na listwie oświetleniowej ze trzema świetlówkami o mocy 8W (takie bardzo energooszczędne, z Philipsa, o ile się nie mylę.
No i, szczurki. Ile szczurków (jak dorosną) miałoby tam pełen komfort, ze codziennym wypuszczaniem na 1h z klatki? Nie chcę więcej niż osiem, ale ile czułoby się tam w pełni swobodnie?

Co sądzicie o moim pomyśle? Jestem otwarta na różne sugestie...
Troszeczkę się rozpisałam. Piszę to już półtorej h.
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Re: Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

Heh... Dziękuję za tak liczne odpowiedzi.
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
macik001
Posty: 905
Rejestracja: czw gru 02, 2010 4:54 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Woliera - budowa

Post autor: macik001 »

Myślę, że mało osób zna się na "takich" sprawach. Krępowniki, kształtowniki, prowadnice...nic mi nie mówi :D
Jak już zrobicie z tatą tą wolierę to wstaw zdjęcia, co? :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Woliera - budowa

Post autor: Paul_Julian »

Szczerze to ja nie zauwazyłem nawet tego tematu ... Schował sie ...
Tu jest http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... lna+budowa taki wielki temat, może tu coś pomoże.

Dobrze by było, gdybyś obejrzała gotowe woliery w sklepie. Może lepiej zrobić więcej kółek (np. 6 ?) , żeby poprostu dół sie nie zapadł?
Blacha może być ocynkowana, ale jak osikaja , to sie na tym blyskawicznie robi osad. Najlepiej taką malowaną proszkowo.

Oczka siatki musza mieć 1 cmx 1 cm ,przez większe przejda małe ogonki.

Spokojnie z 10 ogonów tam wlezie. Co do drzwiczek - to musisz dopasować do siebie. Najlepiej to na spokojnie sobie rozrysuj i pokombinujcie z tatą.
Wydaje mi sie , ze lepiej by było np. kupić uzywaną wolierę, ale to musieli by sie wypowiedziec uzytkownicy wolier. Na allegro sa woliery do 400 zł, myślę , ze to i tak będzie taniej niż konstruowanie samemu. http://allegro.pl/wielka-klatka-dla-pta ... 90892.html
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
polizmnie
Posty: 105
Rejestracja: pn kwie 25, 2011 7:29 pm

Re: Woliera - budowa

Post autor: polizmnie »

a czy wie ktoś gdze można kupić takie kratki do klatki ?? Tylko takie jak na tej wolierze ??
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Woliera - budowa

Post autor: Paul_Julian »

Moze gdzies w Castoramie,ale to takie kratki by były, i pewnie juz z ustalonym rozmiarem.
Samych elementów klatki nikt nie sprzedaje.
Tutaj:
http://www.hodowlany.pl/i1045_Krata_sia ... latek.html
są jakieś siatki, ale nie wiem co to za sklep, jak te siatki wyglądają naprawdę itd. Ale może to pomoże w szukaniu odpowiedniej w np. Castoramie.
I tu http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act ... m1=5&m2=41 jescze sprzedają fronty do klatek, ale to chyba ocynk i równiez nic nie wiem o sklepie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Re: Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

Heh. Mam upatrzoną taką siatkę z Castoramy oczka 12,7mm*12,7mm no i właśnie mam problem- jakie stare szczurki przez to przejdą? Co do kosztów, to okazało się po wnikliwym przeszukaniu garażu że wszystkie materiały mamy oprócz siatki. No to 8 dych wyłożę :P Jedno mnie zastanawia: dlaczego ta sama siatka tego samego rozmiaru o tych samych oczkach ocynkowana i pomalowana kosztuje taniej niż siatka tylko ocynkowana? Zadziwiające XD Koszty spawania umkną mamie, bo będziemy robić wolierę zanim mama przyjdzie z pracy. Kółka na dolną kuwetę też darmocha, ze starych foteli obrotowych z jednej serii z pracy tata 10 przyniósł. Jupiii ! No i oświetlenie... Mimo że klatka będzie stać koło okna, to dolna połowa będzie stać we wnęce pod dolną krawędzią okna. Sami rozumiecie - to stare budownictwo...
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Woliera - budowa

Post autor: Paul_Julian »

Ta pomalowana może być pomalowana farbą nie dla dzieci ( i tym samm nie dla zwierząt) . Więc najlepiej kupić ocynk i pomalować farbą bezpieczną dla dzieci.
Maluchy przejdą przez 1 cm , ale może te szczurki będą już trochę większe? Zapytaj sie tej osoby z SPS czy ma mozliwosc sprawdzic - moze ma klatkę z większymi odstępami ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Re: Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

Ocynku w spreyu mamy zapas, dobry - malowałam nim kilka razy kołowrotek myszy. O0 Co do siatki to jest ona specjalna dla wolier do zwierząt ( w każdym razie tak pisało na opakowaniu). Paul julian- kaś ty wyczytał to ,że te szczurki mam już umówione? Załatwiać ciury będę dopiero, jak już wszystko będzie dopiete na ostatni hamak XD
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Woliera - budowa

Post autor: Paul_Julian »

Faktycznie, przepraszam, pomyliłem Twój nick z Asetką ! Ona tez pisala post w dziale klatki, ale pytała o wybór klatki, a nie spojrzałem na Twój nick.
A jakie są te oczka z tej siatki ?

Ten ocynk w spraju to jest farba w kolorze ocynku czy ocynk ? Bo szczuraki gryzą pręty, żeby sie nie struły :(
Nigdy nie słyszalem o takim spraju , a tu nic nie pisze czy to bezpieczne http://www.noxan.pl/spray/cynk-aluminiu ... 500ml.html
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Re: Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

JAK JUŻ PISAŁAM 12,7mm*12,7mm. Uprzedzając pytania- i ta tylko ocynkowana (droższa), i ta i ocynkowana, i pomalowana, mają te same oczka. Co do spreya - to nie przeczytam czy to ocynk, czy taki niby ocynk, bo opis po niemiecku :-[ Ale wcześniej myszaki miały tym ocynkiem parę razy przejechany kołowrotek, i do dziś nic nim nie jest.
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Woliera - budowa

Post autor: Paul_Julian »

Gapa jestem , myslałem , ze te 12.7 to jakiś inny wymiar. Myślę , ze nie wylezą :)
Co do ocynku, to może ktos tego używał i się wypowie co to ? Kołowrotka z reguły myszki nie gryzą , ale pręty się gryzie idealnie.

Nie mam pojęcia czemu sama ocynkowana jest droższa ???
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Re: Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

Gryzą kołowrotek, oj gryzą. Bo kupiłam najgorszy z możliwych, ten z metalowymi prętami. Aktualnie się siatkuje u ojca.
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
Mała Mysia
Posty: 10
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 4:26 am

Re: Woliera - budowa

Post autor: Mała Mysia »

No, jutro jadę do stalowni po siatkę 1cm*1cm. Jupii! Tata ma znajomości z właścicielem, to liczę na jakiś rabacik.
Metal \m/
Ta nienormalna Xd
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Woliera - budowa

Post autor: Paul_Julian »

Super ! To rób fotki z dzialania, na pewno sie przyda! fajnie, że tak dobrze Ci idzie :) Powodzenia!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”