[klatka] wybór klatki

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Hexxe
Posty: 126
Rejestracja: sob maja 03, 2014 7:45 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Hexxe »

Już zamówiłam Perfecta :) Mam nadzieję, że dojdzie jutro, bo chciałabym baaardzo już w ten weekend sprawić im nowe mieszkanko :)
Efkoo
Posty: 18
Rejestracja: czw paź 30, 2014 10:31 am
Lokalizacja: Warszawa

Przygotowanie się na dwa ogonki - klatka itp

Post autor: Efkoo »

Witam,
prosiłabym o pomoc i wyjaśnienie kilku rzeczy.
chcę przygarnąć dwa młode szczury (samce), myślę o rodzeństwie. Nigdy wcześniej nie miałam szczurów i zanim je wezmę chcę się dobrze przygotować.
Proszę o informacje czy taka klatka byłaby odpowiednia:
http://e-sklep.kakadu.pl/produkt-10953/ ... czarna.htm z tego co sprawdzałam w kalkulatorze, zmieści ona dwa szczury. Wiem, że domek będzie dla nich za mały więc go wyjmę, a kołowrotek? Będą biegać czy wykorzystać go do czegoś innego i ewentualnie do czego i jak? :)
Ewentualnie myślałam nad taką http://allegro.pl/klatka-mega-metal-2-s ... 17430.html - chciałabym tylko zamieścić w niej plastikowe półki i te "schodki" zamiast tych metalowych.
lub taka http://klatki.org/klatki/klatki-dla-gry ... z-hamakiem albo taka http://allegro.pl/klatka-dla-gryzoni-sk ... 93879.html - tylko tu mam wątpliwość czy te drewniane półki nie przejdą zapachem
Czy możecie mi doradzić którą z tych klatek wybrać?
Lub może podpowiecie jakąś inną ale w podobnej cenie tak do 130zł.
Jeżeli chodzi o karmienie to już przeczytałam kilka wątków na forum, jeśli chodzi o kąpanie szczurów też, mieszkanie też wiem że trzeba juz porządnie zabezpieczyć natomiast nie do końca rozumiem jak często trzeba im robić generalne sprzątanie - tzn z wywaleniem wszystkich trocin i wyszorowaniem klatki.
wiem, że klatkę trzeba przecierać codziennie ale czy możecie dać mi jeszcze jakieś wskazówki?
Co w ogóle trzeba wsypać jako tą ściółkę - jakie warstwy i ile tego?
Czy trzeba taki żwirek dla gryzoni plus trociny czy coś jeszcze? Na pewno będę sypać im też trochę sianka.
Byłabym wdzięczna za powyższe informacje i wszelkie inne wskazówki :)

Połączone z istniejącym /Malachit
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przygotowanie się na dwa ogonki - klatka itp

Post autor: smeg »

Ta klatka z pierwszego linka będzie za mała, zwłaszcza dla samców. Przyjmuje się, że żaden wymiar klatki nie powinien być mniejszy, niż 40 cm (pewnie wyskoczyło Ci ostrzeżenie w kalkulatorze), a minimalne wymiary klatki na 2 samce to 70x40x60 cm. Kołowrotek w niej jest tak mały, że nawet najmłodszy szczurek w nim nie pobiegnie - jest do wyjęcia. Kołowrotek nie jest niezbędny dla szczurów, większość z nich nie przepada za jego używaniem (zwłaszcza samców), ale jeśli już chcesz go mieć, to taki o średnicy co najmniej 30 cm - w mniejszym kręgosłup szczura jest zbyt wygięty podczas biegania.

Pozostałe klatki są ok, tylko druciane pięterka najlepiej przykryć jakimś plastikiem, ewentualnie szmatkami albo wyciągnąć całkiem i zastąpić plastikowymi półkami. To samo dotyczy drewnianych półek - zaimpregnować, okleić folią samoprzylepną albo po prostu wymienić na plastikowe, bo po jakimś czasie przechodzą zapachem moczu i nie da się ich doczyścić.

Jeśli możesz wydać trochę więcej, polecam taką klatkę: http://allegro.pl/klatka-frodo-78x48x80 ... 57062.html . Jest malowana, więc pręty nie zaczną się pokrywać nalotem tak jak w przypadku klatek ocynkowanych (szczurom to nie szkodzi, ale brzydko wygląda). I ogólnie jest dużo ładniejsza i ma otwierany cały sufit :) http://ogonkowo.pl/recenzja-klatki-inter-zoo-frodo/ - tutaj jest recenzja tej klatki.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przygotowanie się na dwa ogonki - klatka itp

Post autor: smeg »

A co do sprzatania, to zalezy od ilosci szczurow i stopnia zabrudzenia klatki ;) Nie ma jakichs scislych norm higienicznych, sprzata sie wtedy, kiedy zapach zaczyna przeszkadzac lub sciolka jest widocznie zabrudzona (duzo kup, zasikany zwirek itp.). Przy dwoch szczurach mysle, ze generalne sprzatanie raz w tygodniu spokojnie wystarczy ;)

Co do sciolki, to najczesciej stosowany jest koci zwirek drewniany albo zrebki bukowe (zrebki wedzarnicze albo Chipsi Extra XXL: http://hipcio.sklep.pl/produkt/chipsi-extra-xxl-10l ). Zwykle trociny raczej nie sa polecane, bo szybko zaczynaja smierdziec, rozsypuja sie poza klatka i te najtansze czasem przynosza pasozyty. Wystarczy jedna warstwa jednej sciolki - taka na kilka cm grubosci, zeby pokryc cale dno klatki. Sianko tez nie jest polecane z tych samych wzgledow co trociny, do wymoszczenia domkow lepiej dac reczniki papierowe.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Efkoo
Posty: 18
Rejestracja: czw paź 30, 2014 10:31 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przygotowanie się na dwa ogonki - klatka itp

Post autor: Efkoo »

@smeg: dziękuję, bardzo mi się ta klatka podoba :)
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Snajperka »

Właśnie jestem na etapie budowania klatki. Wymiary miały być 1.50/1/1, w tej chwili zmniejszyły się to 1/1/1m.
Wg. kalkulatora pokazuje mi, że to klatka na 17 ogonów.

Czy kalkulator dobrze liczy, czy świruje? Bo wydaje mi się, że podał liczbę nie taką jak trzeba...
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Dobrze liczy ;) Na każdego szczura powinno przypadać 0,06 m3 objętości klatki, czyli 1x1x1 / 0,06 = 16,66 szczura ;) Oczywiście chodzi o prawidłowo urządzoną klatkę, z dużą ilością półek, hamaków, tuneli, norek - bo w końcu szczury nie latają, więc potrzebują "gęstego" wyposażenia, żeby wykorzystać całą objętość ;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... start=3300 - tutaj możesz pooglądać zdjęcia innych klatek i poszukać inspiracji w kwestii wyposażenia.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
cucumberek
Posty: 211
Rejestracja: pt lis 04, 2005 5:42 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: cucumberek »

Jeju ale fajnie ta klatka Frodo wygląda. Aż żałuję, że nie ogarnęłam bardziej tematu zamawiając teraz klatkę dla chłopaków :P no cóż, jak trochę uzbieram, to może zamówię taką do domu rodzinnego dla ogonków, tamtejsza jest lekko przymała patrząc na obecne standardy, ale to w sumie fajnie, że poszły w górę w ciągu tych kilku lat od kiedy ją kupiłam :) chociaż jak chodzi o ocynkowane/malowane pręty, to jakoś zawsze mi się te przebarwienia na ocynkowanych mniejszym minusem wydawały, niż obgryziona farba i pordzewiałe druty w malowanych klatkach ::) ale fakt że malowane wyglądają może trochę... przyjaźniej.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

W porządnych klatkach malowanych farba wcale nie daje się tak łatwo obgryzać, nie odpryskuje i dużo dłużej zachowuje estetyczny wygląd, niż w przypadku ocynkowanych prętów ;) Mówię tu o klatkach np. Ferplast, Savic - niestety nie wiem, czy Frodo pod względem jakości farby też należy do tych "lepszych", bo pojawiła się stosunkowo niedawno i jest od nich dużo tańsza.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
cucumberek
Posty: 211
Rejestracja: pt lis 04, 2005 5:42 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: cucumberek »

No własnie ja malowaną klatkę miałam tylko z gatunku tych pospolitych tanich, i niezbyt ładnie to później wyglądało. Ale już pomijając pręty, podoba mi się ta Frodo przez otwieraną górę, no i plastikowe wyposażenie :) muszę o niej pamiętać na przyszłość.
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Snajperka »

Hm... To moje dwa ogony będą w raju... Nawet jak trzeci się pojawi, to też będzie w raju....
A tak już na serio. Jak najbardziej hamaki, tunele, pniaczki, domki i wiele wiele innych mam w planach. :-)
Cóż. Po skończonej robocie chyba trzeba będzie pomyśleć o powiększeniu stadka, co by się chlopcy w takim metrażu nie zgubili. :-)
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: olgapsiara »

Ja wszystkim polecam klatkę ,,frodo", ale ja mam ,,remy"
U mimo tego że z ocynk i że ciut za mała to jest okej.

Natomiast jest też woliera w której się zakochałam:
CRITTER NATION 162 ( tylko wydaje mi się, że już nie jest w sprzedaży:'()
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Morgana551 »

Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: olgapsiara »

Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
helix
Posty: 38
Rejestracja: wt paź 14, 2014 9:24 pm
Lokalizacja: Lubin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: helix »

Jak myślicie, czy dla stada szczurków (5-6) jest różnica w wysokości klatki? - mam na myśli wysokość 80, a 93. To niby różnica 13 cm, no ale...
Czy ważniejsze jest może głębokość, szerokość klatki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”