Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: nienazwana »

Chciałam podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi ze zrębkami wędzarniczymi. Jako że ściółka taka jest polecana, kupiłam na allegro duży wór zrębków bukowo-olchowych kaliber 0,4, więc dosyć drobnych. Wydawały się idealne. Po raz pierwszy zaczęłam używać ich miesiąc temu i w tym samym czasie u moich gadów zaczęły się dziwne biegunki i rozwolnienia. Kupy były bardzo mokre (momentami płynne), jasnobrązowe i obfite, bardzo śmierdzące. Pojawiały się z dziwną regularnością, to u jednego, to u wszystkich szczurów. "Przerobiłam" wszystkie badania (kał, krew, mocz, usg), odstawiłam labo, wprowadziłam za porozumieniem z wetem ścisłą dietę. Jeden z moich szczurów, który miał najsilniejsze objawy, nawet antybiotyk przez 2 tyg. dostawał :( . I NIC. W chwili załamki jako ostatni pomysł wyrzuciłam z klatki zrębki i biegunki cudownie zniknęły.
Mam pewność, że brzydkie kupy powodowały zrębki (lub najprawdopodobniej coś do nich dosypane dla zwiększenia wagi, jakieś śmieci albo nie wiem co). Widziałam jak moje dranie coś z nich wybierały, ale nie przejmowałam się tym bo w żwirku też grzebią.A nasilenie objawów zbiegało się (co zauważyłam później) z wymianami zrębków na nowe.
Jeśli po zakupie nowych zrębków z nowego źródła u Waszych szczurów pojawią się podobne objawy, diagnozę proponuję zacząć od usunięcia zrębków.
Jeszcze raz doprecyzuję, że nie chodzi o same zrębki, raczej coś do nich dosypane. Nie znam się na wędzeniu, nie wiedziałam jak powinny wyglądać zrębki i co mogło w nich być ;)
Zrębki zakupiłam z firmy PROFITON-SC z Łodzi. Nie twierdzę, że cały towar mają trefny, ale jedynie, że te konkretnie zrębki bukowo-olchowe powodowały u moich szczurów poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: Diego<3 »

Obawiam się, że składnik w tych zrębkach spowodował takie rozwolnienie i szybko zniknęło gdy wyrzuciłaś z klatki ;P
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: nienazwana »

Cały poprzedni post dotyczył właśnie tej obserwacji ;).
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: Paul_Julian »

Moze zgłoś tę sytuację do tego sprzedawcy, u którego kupiłas ? Nie chodzi mi o to, ze sprzedawca mógł mieć złą wolę, ale może niech zwrócą większą uwagę na to, jaki towar dają do sprzedazy.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: nienazwana »

Ale to są zrębki do wędzenia, a nie opisane jako ściółka dla gryzoni. Może to wszystko jedno jakich śmieci tam dosypią, wszystko się spali ;). Nie sądzę żeby sprzedawca okazał się zrozumieniem....
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: Paul_Julian »

Aa, rozumiem :) Spojrzałem na stronę firmy, ale myslalem, ze sprzedają z adnotacją " idealne dla gryzoni" , lub coś w tym stylu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Uwaga na zrębki wędzarnicze.

Post autor: Snajperka »

Ja mam 8 klatek na zrebkach... Zero reakcji. Kupy ok, zwierzaki zdrowe i biegają jak gdyby nigdy nic. Przerabiam je ze szczurami, koszatniczkami, królikiem i świnką morską. Wszystko super. Więc może trafilas na złą partie, albo nie wiem co...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”