UWAGA! Trujace trociny cedrowe i sosnowe

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

UWAGA! Trujace trociny cedrowe i sosnowe

Post autor: Ania » pt mar 18, 2005 4:22 am

TROCINY CEDROWE I SOSNOWE
Trociny sosnowe i cedrowe są naturalne, pochłaniają wilgoć i przykre zapachy, a także posiadają właściwości owadobójcze i zarazem odstraszające owady. Okazuje się jednak, że są one szkodliwe dla zwierząt. Trociny pochodzące z tych drzew zawierają lotne związki (aromatyczne węglowodory fenole). Związki te okazują się być szczególnie groźne dla zwierząt bowiem mogą powodować problemy ze strony układu oddechowego takie jak astma, reakcje alergiczne, zapalenia, a także problemy z wątrobą. Badania przeprowadzone na zwierzętach trzymanych w trocinach cedrowych pokazują duże zmiany pojawiające się w enzymach wątrobowych. Sprawa nie przedstawia się już tak jasno w przypadku trocin sosnowych. Sosna wydziela podobne substancje lotne co cedr, jednak ryzyko wystąpienia choroby układu oddechowego nie jest już tak duże, jak w przypadku trocin cedrowych. Autorka tekstu sugeruje, że wysuszone (pozbawione zatem groźnych substancji lotnych) trociny sosnowe są nieszkodliwe. Nie mniej jednak warto zastanowić się nad użyciem innej podściółki dla naszych milusińskich. Proponowane zastępniki to: granulat, żwirek, którego podstawą często jest siano, papier.
Informacje pochodzą STĄD pisane na podstawie angielskojęzycznej STRONY

Artykuł potwierdza szkodliwość trocin cedrowych i sosnowych. Fenole zawarte w tych trocinach w przypadku cedru odstraszają pchły i ćmy, a olejek sosnowy jest często składnikiem środków odkażających. Trociny te niejako hamują, spowolniają rozwój mikro-organizmów. Zwierzęta trzymane w trocinach cedrowych i sosnowych wdychają substancje lotne pochodzące z tych drzew, i w ten sposób przenikają one do ich krwi. Kwasy wydzielane przez cedr i sosnę są szkodliwe dla układu oddechowego małych zwierząt. Niszczą komórki wyściełające płuca i tchawicę. Toksyny zawarte w cedrowych i sosnowych trocinach podwyższają także poziom enzymów wątrobowych. Wątroba to centrum oczyszczania organizmu z toksyn, zatem podwyższony poziom enzymów wątrobowych wskazuje, że organ pracuje ciężej niż zwykle, aby oczyścić organizm z nadmiaru toksyn. Autorka przytacza wyniki badań przeprowadzonych na myszach. Poziom enzymów wątrobowych zaczął rosnąć u myszy wystawionych na działanie trocin cedrowych już po 24 godzinach od kontaktu z taką ściółką. Poziom ten wrócił do normy dopiero po 12 dniach od odseparowania myszy od trocin. Przeprowadzono również badania na malutkich młodych szczurach. Śmiertelność wśród szczurów hodowanych na trocinach cedrowych (56% przypadków śmiertelnych do drugiego tygodnia życia) znacznie przewyższała śmiertelność wśród zwierzaków trzymanych w kukurydzianych pozostałościach (0,01%). Różnice dało się także zauważyć w wadze maluszków. Zwierzaki hodowane w trocinach cedrowych ważyły o 23% mniej. Statystyki mówią więc same za siebie.
Informacje pochodzą STĄD pisane na podstawie angielskojęzycznej STRONY O SZCZURACH

Trociny cedrowe i sosnowe zawierają fenole - kaustyczne (żrące), trujące kwasy. Fenol posiada właściwości antyseptyczne. Układ oddechowy stale drażniony stanowi łatwą pożywkę dla bakterii. Fenole oddziałują też na wątrobę i nerki- organy usuwające toksyny z krwi i moczu. Stały kontakt z trocinami cedrowymi a więc i fenolami powoduje, że organy te są przeciążone, a w konsekwencji obniża się odporność organizmu, i zwierzę staje się podatne na infekcje dróg oddechowych. Autor stawia zagrożenia niesione przez drewno cedrowe na równi z zagrożeniami stawianymi przez sosnę.
Informacje pochodzą STĄD pisane na podstawie angielskojęzycznej STRONY

Zależy mi na tym, by temat był "czysty". Gdyby ktoś miał dostęp do wiedzy na temat innych środków trujących - proszę dać znać na PW do mnie bądź moderatorów, którzy umieszczą znalezione informacje tutaj. Nie zapomnicie dodać linków ze stron, z których zaczerpnęliście wiedzę!
Ostatnio zmieniony wt lut 21, 2006 7:39 pm przez Ania, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ

Zablokowany

Wróć do „Ściółki”