co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
spox317
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 03, 2004 10:24 pm

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: spox317 »

Witam.
Jestem terrarysta i zajmuje sie zwierzetami egzotycznymi. Ostatnio natknelem sie na opis szczurka i postanowilem ze sobie takowego sprawie. Podpytalem poczytalem i sstwierdzilem z ejak bede co 3 dni zmeinial scilke nie bedzie smierdziec wogole. Sprawa jest taka ze boje sie ze szczurek moze sie dobrac do mojego terra ktore jest drewnianno0 szklane. Jak wiemy moxze wyrabac dziure i dobrac sie do Agamy brodatej. Drewno ma krubosc ok 2 cm. Czyjest w stanie to zorbic?
co do polci to sprawa zalatwona po rpostu pojde do sklepu i wbiore szczurka weme go na rece a jak juz zaplace zobacze jaka to plec ;)
Klatke jak wszystko zorbie sam. Myslalem ze zoric ja z plyty ok 1cm grubosci. Ale wlasnie.... jak to zoabezpeczyc zeby nie wyrabal dziury w tym i nie uciekl? jakis lakier czy cos? klatke zamierzam cos w stylu 50x40 a wykosc chyba tez 40. Szczur jak bedzie ktos w domu to bedzie wypuszczany ale w nocy bedzie w klatce. Jednak zastanawia mnie czy szczur jest glosny bo mam pokuj z wrazliwym na halasy w nocy bratem :/ wiec musi byc maxymalna cisza. Jak uzadzic terra by bylo ciecho w nocy?
Na razie tyle.
Prosze o fachowe odpowiedzi jesli chodzi o ta klatke.
a pytanie o noc proprosze z wlasnego doswiadczenia ;)
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Ania »

1. Drewno zostanie przegryzione przez szczurka - wszystko zalezy od tego jak bardzo będzie chciał się dostać do innego zwierza.
Zmienianie ściółki co 3 dni - zalezy w jakim wieku jest szczur, ile szczurów i jak duza powierzchnia, z góry odradzam trociny bo te nie są najlepsze na ściółkę. polecam zwirek dla kota (zwykły bo tańszy, byle nie Pigwa bo ta jest pyląca i moze zaszkodzić). Samcom zmienia się częściej ściółkę. Wymiary które podałe nie są najlepsze - chyba, że dla jednej samicy, która będzie wyjmowana codziennie z terrarium na conajmniej 1-2 godzinki. Szczur powinien mieć piętro żeby mieć gdzie spać, przypuszczam, że sam nie chciałbyś spać w toalecie :) a przy 40 cm wysokości piętro jest możliwe, ale wówczas szczur nie będzie mógł się wyprostować, będzie się męczył).
Z materiałów na budowę klatki odradzam wszystko, co niemetalowe, przegryzienie ściany to dla szczura nie jest problem a co dopiero drewno? Zalecam siatkę z oczkami 1 na 1 cm. Dodam, że koszt wykonania takiego terrarium jest (nie przesadzam) conajmniej kilka razy większy niż kupno samej gotowej klatki.
Jeśli boisz się o terrarium pająka - obij drewno siatką metalową tak, żeby szczur nie mógł się przedostać do środka.
Proponuję, zeby klatka była wyższa niż szersza jesli nie może być większa niż jak napisałeś - żeby miał pięterko albo hamak do spania. Co do wyboru szczurka to gratuluję, niewiele osób ma tak zdrowe podejście, że najpierw na rękę a później wyjdzie w praniu jaka to płeć. Wybieraj tego, ktry pierwszy podejdzie i nie będzie sę bał dłoni.
Maksymalnej ciszy przy szczurze nie będzie - możesz zapomnieć. Pierwsze miesiące będzie hałasował w nocy - biegał, gryzł kraty, czasem kopał w ściółce. Aha, i zapomnij o kołorotku, to nie zabawka dla szczura - możesz mu z niego zrobić balkon :D
Lakier jedynie akrylowy - jesli drewno na prawdę myusi być - szczury mają bardzo silny mocz (amoniak), ten zostaje wchłonięty przez drewno i może uszkodzić nawet płuca czy nerki u szczura. Lakierem malujemy tyle razy, ile trzeba - by było wyraźnie widać, że drewno więcej lakieru nie wsiąknie. Mimo wszystko drewno moze być przez szczura obgryzane, drzazgi nie są najbezpieczniejsze dla zwierzaka.

Z własnego doświadczenia - mam problemy by zasnąć w kompletnej ciszy - doswiadczenie z własnego domu :D Szczury żyją nocą, trochę minie, zanim sę do Ciebie przystosują (żyć w dzień, spać w nocy). Będą w nocy chrupa, w nocy pić, w nocy biegać, nie zmienisz tego ani nie wyciszysz tak, żeby nie odbiło się to na zdrowiu zwierzaka (miałam na myśli zabicie deskami dookoła :D).
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
KIRA ÂŁOBUZ

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: KIRA ÂŁOBUZ »

A jak muśi być drewno to mozesz wyłozyć dno płytkami ceramicznymi (jak jato mówie) :P koniec z CISZĄ A SZCZREK ZAWŁADNIE TOBĄ I TWOIM ZYCIEM :twisted: :P :P :P :wink:
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: krwiopij »

moim zdaniem szczurek owszem, bedzie w stanie przegryzc sie do twojej agamki, ale wcale nie musi sie nia zainteresowac! to jek ze wszytkim u szczurkow - zalezy od osobnika... calkiem mozliwe, ze twoj w ogole nie zwroci uwagi na terrarium... a nawet jesli, to na pewno nie wygryzie w nim dziury w 5 minut... :lol: z pewnscia bedziesz miec czas, zeby zadzialac i wybic mu ten pomysl z glowy... :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
spox317
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 03, 2004 10:24 pm

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: spox317 »

ale czy w nocy jest bardzo glosno? mozecie do czegos to porownac??
pomysl z plytkami jest super! dzieki serdecznie ze ja tez o tym neipomyslalem. Co do czestotloiwosci sprzatania to czy to bedzie samica czy samiec i tak bede co 3 dni spraztal. Zanast drugiego pientra zrobie hamak bedzie mu wygodnie. BARDZO RPOSZE O TYM HALASIE BO TO NAJWIESZY PROBLEM.
Pozdrawiam
Łukasz
Pidgin
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 26, 2004 7:04 pm

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Pidgin »

U mnie było tak: jak szczurek był mały rozrabiał nocą w klatce, trochę gryzł pręciki itp. Teraz jak już ma około 9 miesięcy zachowuje się spokojnie, czasami pije wodę z poideła (mam takie z metalowym bolcem czy tez kulką, więc jest to dość duży hałas :? ). Jeżeli dasz mu możliwość wyszalenia się przez dzień do najprawdopodobniej będzie w nocy spał :wink: . Tak jest u mnie, możliwe że trafisz na szczurka o innym charakterze, który będzie bardziej rozrabiał :wink: .
Pozdrawiamy: Kuleczka i ja :)
KIRA ÂŁOBUZ

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: KIRA ÂŁOBUZ »

Ale myśle ze jerzeli brat mieszka w drógim pokoju a szczór będzie sam to nie powinno być problemu ale jezeli macie jeden pokój to moze być problem :? ale niewielki ale jeszcze mozesz wynieść go na noc do łazienki albo czegoś tympodobnego sama tak robie jak juz nie moge wytrzymać myśle ze to nie zaszkodzi malóchowi :wink: Moim nic sie nie dzieje
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Beeata »

z halasem jest roznie.Moje jesli sie godziwie w ciagudnia wyhasaja po mieszkaniu to szybciej usypiaja ,ale tak czy siak dobre pol godziny po zgaszeniu swiatla szuraja po klatkach.Zwlaszcza ten mlodszy rozrabia ,czasami mam ochote go udusic :lol:
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 150
Rejestracja: pt lut 13, 2004 12:16 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała/ Kraków

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Paula »

Nie chiałabym Cie zniechęcać, ale szczerze mówiąc hałas jest spory, przynajmniej u mnie.Mam dwie samiczki które są dość młode więc bez przerwy są bójki, piski i przewracanie misek z jedzeniem.(Tobie ten problem odpada, skoro chcesz jednego zwierza).Do tego dochodzi targanie papieru, głośne gryzienie suchego chleba czy wapna i zabawy w stylu "co by tu zrzucić z górnego piętra" :D .Jednak jestem przekonana, że do tych odgłosów łatwo się przyzwyczaić i 3 nocy przestaniesz je zauważać.Poza tym wiadomo, że zmaltretowany :wink: za dnia szczuras nie ma już aż tyle energii.
Ostatnio zmieniony czw maja 06, 2004 1:18 am przez Paula, łącznie zmieniany 1 raz.
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: GoHa »

Co do klatki - mam klatke z drewna hm... dokladniej ze sklejki o grubosci 5 mm na stelazu z listew cntymetrowych... polakierowane kilkakrotnie lakierem akrylowym wodorozcienczalnym. Mieszkaja w niej 3 szczury od ponad 2 miesiecy. Jeszcze ANI RAZU nie ugryzly klatki i nie prubowalu sie z niej wydostac. Mocz nie wsiaka i drwno jest dobrze zabezpieczone. Szczurki gryza jedynie drewniane domki ktore maja w klatce... a to tez sporadycznie i jeden szczr gloenie... Ja osobiscie polecam drewniana klatke ale fakt, ze to jak zostanie potraktowana zalezy od szczurkow...
Co do ciszy w nocy... Kiedy mialam jednego samca cisza byla niesamowita... Chlopak spal w nocy bawil sie w dzien i wogole nie przeszkadzal.. teraz mam 3 szczurki i wariuja w nocy ze az milo... conajmniej kilka razy wybudzaja ze snu.... Wiec tu tez wszystko zalezy od szczurka i jego charakteru ... Wszystko zalezy od tego, po kogo siegniesz w sklepie... powodzenia!
Dobrze jest być kochanym... :)
bazik
Posty: 118
Rejestracja: wt mar 30, 2004 4:07 pm

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: bazik »

Żwirek, który stosuje sie zamiast trocin jest cudownym miejscem do przekopywania(przynajmniej dla mojej Didi), wiec w nocy szura i tłucze się troszkę. Ale po pewnym czasie, można się przyzwyczaić :) Będziesz spał jak zabity,gorzej z bratem... :) powodzenia
" Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.."
Yo!Asia

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Yo!Asia »

Ja miałam kiedyś drewnianą klatkę i Pestka jej nie gryzła.
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Mycha »

Szczurki są w większości zwierzątkami nocnymi i w nocy często jest jeszcze gorzej.
Jedynym sposobem na hałas jest możliwość wybiegania się pod wieczór :wink:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

co sie dzieje w nocy - i kilka inych spraw

Post autor: Mycha »

Drewno które jest w domkach zostanie najprawdopodobiej szybko wchłonięte.
Jeśli zależy Ci na jakiś fajnych dodatkach najlepiej do tego celu nadaje się drewno z drzew liściastych. Teraz na wiosnę na pewno znajdziesz ładne drzewo [nie blisko drogi] i takie świerze, zielone możesz wykożystać jako dodatkową drabinkę albo przyczepić do niego hamak :wink:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”