klatka ciężarnej

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kaśka
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 3:31 pm

klatka ciężarnej

Post autor: kaśka »

Witam :) jestem tu nowa i przepraszam jeśli piszę w nieodpowiednim dziale albo temat już był :(
Przeszukałam forum i jako takiego nie znalazłam, dlatego może przejdę do nurtującego mnie pytania.
Otóż 16 lutego dostałam w prezencie 2 szczurki niestety z zoologicznego :( miały być 2 samiczki :) jednak jedna z nich w przeciągu trzech dni odkąd zamieszkały ze mną zmieniła płeć :D tak więc mam samca Czuczu i samiczkę Lilly :) trzymałam je razem ( bo były bardzo malutkie)do momentu aż nie zauważyłam zachowań świadczącym o tym że są już dojrzałe, przynajmniej Czuczu. Mam dosyć dużą klatkę złożoną z dwóch, wymiary to szer. 78 cm x głęb. 47 cm x wys. 110 cm. Teraz Czuczu mieszka u góry a Lilka na dole ze względu na... okrąglutki brzuszek :( nie wiem kiedy do tego doszło bo odkąd Czucz wykazywał zainteresowanie Lilką mieszkały osobno, jedyna opcja to wybieg, jednak zawsze są pod opieką nigdy nie zostawiam ich samych w pokoju, niestety miałam paletowe łóżko tzn materac położony na paletach i myślę, że to właśnie w tym romantycznym i zaciemnionym miejscu doszło do pokrycia :/ no cóż stało się i teraz już nic z tym nie zrobię Lilka jest strasznie wielgachna więc podejrzewam że poród już na dniach, czytałam o karmieniu, zachowywaniu się w stosunku do młodych i sprzątaniu w klatce, ale nie wiem nic na temat wyposażenia ciężarnej :( i tu moje pytanie: co powinno znaleźć się w takiej klatce? materiał na gniazdo już ma i uwija się z tym pracowicie oczywiście ma też domek miseczkę na pokarm suchy i na mokry poidełko z wodą i poidełko z mlekiem ale nie wiem czy powinna mieć żwirek czy wyeliminować go całkiem a postawić na jakieś polarkowe ścinki na okres ciąży i jakiś czas po porodzie dla komfortu małych kluseczków czy ma mieć jakieś specjalne wyposażenie ? Chcę dla nich jak najlepiej bo skoro są u mnie i będzie ich duużo więcej to muszę zadbać o ich komfort, dlatego proszę pomóżcie :((



P.S. Oczywiście Czuczu zostanie pozbawiony swoich piłeczek :) ale czytałam że najlepiej jeśli ma 4 miesiące , więc jeszcze jakiś czas muszę poczekać, teraz ma ponad 3 miesiące.
kaśka
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 3:31 pm

Re: klatka ciężarnej

Post autor: kaśka »

Już niestety za późno na jakie kolwiek zmiany.. Dziś w nocy zostałam babcią! Jak tylko będę miała możliwość tozrobię zdjęcia :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: klatka ciężarnej

Post autor: smeg »

Szczurki są płodne już w momencie, w którym mogą zostać oddzielone od matki - czyli po ukończeniu 5 tygodni. Należało rozdzielić je jak tylko zorientowałaś się, że jeden z nich jest samcem. Krycie u szczurów trwa dosłownie sekundę, mogłaś nawet tego nie zauważyć, dlatego szczurki przeciwnej płci nie mogą być razem wypuszczane na wybieg ani w ogóle się ze sobą spotykać. Samica może zajść w kolejną ciążę tuż po porodzie, nawet tego samego dnia, dlatego samiec powinien zostać oddzielony przed porodem.

Klatka karmiącej samicy powinna być bez pięter, żeby nie przeniosła tam młodych, bo mogą pospadać. Powinna być parterowa, może mieć żwirek lub inną ściółkę, a do tego materiał na gniazdo, poidełko i karmę. Mleka krowiego absolutnie nie podajemy szczurom! Nie trawią laktozy i mogą mieć duże problemy żołądkowe z tego powodu. Z wyposażeniem sobie za bardzo nie poszalejemy, jeśli klatka ma być bezpieczna dla maluchów - można ją wyposażyć bardziej lub przełożyć rodzinkę do większej, kiedy maluchy otworzą oczy i zaczną biegać, czyli ok. 2-3 tygodnie po porodzie.

Samica musi jeść więcej białka, niż dotychczas, czyli codziennie mały kawałek mięsa, jajka, twarogu. Najbardziej białkowa karma dla szczurów to Beaphar Care+, jest dość droga, ale wg mnie warto się wykosztować na jedno opakowanie, powinno wystarczyć na czas odchowania młodych dla matki, a później na dobry start dla maluchów.

Pamiętaj, że ok. 4,5 tygodnia należy oddzielić młode samczyki od sióstr i matki, w przeciwnym razie mogą je zapłodnić (płodność osiągają po ukończeniu 5 tygodni). Samiec po kastracji również jest płodny jeszcze przez ok. 2 tygodnie, dlatego po zabiegu należy odczekać z jego ponownym połączeniem z samiczką.

Szczurki możesz oddać do dobrych domów, zakładając ogłoszenie na tym forum, na htpp://forum.szczury.biz i na facebooku: https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: klatka ciężarnej

Post autor: yss »

No niestety u szczura zapłodnienie trwa sekundę, puszczanie razem na wybieg to bardzo zły pomysł i naprawdę nie możesz być zdziwiona. Samczyk może zapłodnić samiczkę już jako 5-tygodniowy maluch.
Oby maluchy znalazły domy. Poczytaj jak najwięcej o opiece nad karmiącą samiczką i maluszkami.... :)
Wyjmij poidełko z mlekiem, jeśli nie jest to specjalne mleko dla niemowląt. Dawaj jogurt naturalny, ewentualnie trochę twarogu, żółtko, ale nie mleko, zwłaszcza w poidle, toż ono szybko zaśmierduje....
ten się nie myli, kto nic nie robi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”