[PORFIRYNA] wycieki z nosa i oczu

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: krwiopij »

porfiryna... oznacza oslabienie organizmu, stres lub chorobe... radze podawac echinacee i uwazac, zeby male sie nie zaziebily... przejrzyj forum - naprawde mnostwo bylo postow na ten temat...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
zła
Posty: 63
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 5:54 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: zła »

dzieki za rady!
czy echinacee podawac wymieszana z woda?
Obrazek i Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: krwiopij »

niekoniecznie... echinacea jest na alkoholu, wiec male nawet na kawalku chleba zjedza ze smakiem... ;)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
sukkuba
Posty: 51
Rejestracja: pn gru 20, 2004 4:58 pm

Problem -krew z noska

Post autor: sukkuba »

Od niedawna mam 2 szczury. Wyglądają jakby wszytsko było z nimi ok - bawią sie, biją się, duzo jedza (przestrzegam diety szczurow), ale co jakiś czas pojawia im się na noskach krew. Na poczatku muslalam ze podczas zabawy uszkadzaja sobie nosy o klatke, ale zauwazylam ze dzieje sie to nawet kiedy nie brykają. Zmieniłam trociny na grubsze, bo podejzewalam ze przyczyna moze byc pył, ale krwawienie nie ustało. Szczury wydają się być zdrowe, ale mimo wszystko martwie się. Czy ktos sie z takim czyms juz spotkał i jak mozna na to zaradzic.
:]
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 1786
Rejestracja: pn lis 24, 2003 4:01 pm
Lokalizacja: Katowice

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: Agata »

Krew? Jest to zapewne porfiryna. Więcej o w tym temacie: http://szczury.org/index.php?topic=4185
A tak na przyszłość: używaj wyszukiwarki. Ten temat był już wiele razy poruszany.
(...) szczurki nie znają dobrych manier. Ale chłopcy powinni.
Moje kapturowe szczęście: Dziunia[']; Koko['] i Kiki[']
Kokosanki: Nika['], Lala['] i Mila
sukkuba
Posty: 51
Rejestracja: pn gru 20, 2004 4:58 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: sukkuba »

Szczerze mowiac watpie zeby to bylo to, bo szczur nie ma zadnych innych problemow. Nie ma kataru, nie kicha, tylko od czasu do czasu leci mu z nosa krew. I jestem pewna ze to krew, poniewaz to sprawdziłam.
:]
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: pomarańczowy jelcz »

0_o
poryfina wyglada jak krew 0_o

a tak poza tym moze byc ona tez skutkiem stresu

moje szczury jak maja za dlugie i za ostre pazury,to zdaza im sie tez przy myciu pyska sie troche za mocno podrapac...
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
Banshee
Posty: 355
Rejestracja: wt maja 11, 2004 12:19 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: Banshee »

[quote="sukkuba"]I jestem pewna ze to krew, poniewaz to sprawdziłam.[/quote]

Jak?
sukkuba
Posty: 51
Rejestracja: pn gru 20, 2004 4:58 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: sukkuba »

Wstydz sie przyznac jak ale na smak :] i raczej wiem jak krew smakuje. poza tym one ani nie kichają ani nie smarkaja, zachowuja sie jak normalne zdrowe szczury tylko raz na jakis czas poleci im krew z noska.Wygladają jagby sobie nic z tego nie robiły.
Nie wiem czemu tutaj na forum kazde chasło konczy sie tym "ze to napewno jest porfiryna" czy to jedyna horoba jaka dotyka szczury? Wątpie.
Byc moze drapią sie po noiskach nie wiem. nie miały jeszcze obcinanych paznokci (ale mają juz w planie)
:]
moni
Posty: 881
Rejestracja: sob maja 17, 2003 6:09 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: moni »

Nie jest to jedyna choroba, ale jest to objaw niemalże kazdej choroby u szczura.
Na smak nie da się tego stwierdzić czy jest to krew czy nie jest (skąd wiesz jak smakuje porfiryna skoro umiesz to odróżnic,może porfiryna ma podobny smak?)
Jezeli byłaby to krew to twój szczur na pewno miałby inne objawy choroby.Jak chociazby katar.
Dlatego w 99% przypadków jest to porfiryna
Figa i Julka u mnie

Pestuś, Ziutuś, Kofi i Lafi biegają razem za Tęczowym Mostem w Krainie Wielkich Dropsów
sukkuba
Posty: 51
Rejestracja: pn gru 20, 2004 4:58 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: sukkuba »

Wiem jak smakuje krew dalatego tak to oceniłam. Dlaego zakładac ze sczur musi byc ciezko chory jesli leci mu krew z nosa. W sumie teraz przyszło mi namysl ze moze podczas mycia zadrapuje nosek bo ma długie paznokietki. tak czy tak do weterynaza musze znim isc to sie dowiem.
:]
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: pomarańczowy jelcz »

Wiesz jak smakuje krew,ale nie wiesz jak smakuje poryfina...a jesli smakuje tak samo jak krew,to moglas ocenic zle...
Ew.mozesz poznac po tym,ze krew jest jasniejsza (jak krew tetnicza) a poryfina ciemniejsza (jak krew z zyl)
Jak juz powiedzialam, poryfinie nie musi towarzyszyc kichanie lub katar- moze to byc objaw stresu- chocby z powodu halasu.
Moje szczury jesli juz sie zadrapuja,to maja te krew nie tylko na nosie,ale i nad nim i przywasikach...
A tak na marginesie nie kazdy wet sie zna... wiekszosc zna sie bardzo baaaaardzo slabo na szczurach...
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
sukkuba
Posty: 51
Rejestracja: pn gru 20, 2004 4:58 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: sukkuba »

No moje mają tesh dookoła nosa krew
:]
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: krwiopij »

na wszystkich bogow chaosu... dam sobie obciac prawa reke, ze to nie jest zadna krew, tylko porfiryna... porfiryna pojawia sie w roznych sytuacjach... zazwyczaj jej wydzielanie powoduje stres, oslabienie organizmu lub poczatek choroby... mozliwe tez, ze twoje szczurki maja uczulenie na trocinki... jesli porfiryna przy nosku to jestnt objaw, kup w wptece echinacee i podawaj im przez tydzien... powinno pomoc...

p.s. upewnij sie, ze wet, do ktorego sie wybierasz, zna sie na szczurkach... niestety nie kazdy sie zna... facet jeszcze gotow ci wmowic, ze twoje szczury maja hemofilie... :roll:
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
sukkuba
Posty: 51
Rejestracja: pn gru 20, 2004 4:58 pm

Czerwona plama wokół nosa

Post autor: sukkuba »

ktoś tutaj pisał na forum zeby podawac vibovit. Kupiłam go. Podaje im, ale narazie nie bardzo wiem w jakich ilosciach, wiec podaje go mało. Wsypałam jakieś 1/3 saszetki do pojnika i rozcienczylam wodą. Mysle ze nie powinno im zaszkodzic, bo to vibovit bobas. Co do hemofilii, to bym go wysmiala jakby mi tak powiedzial, dlatego ze nigdy nie przylapalam ich na tym, zeby im cos cieklo. Raczej jest juz zastygniete po bokach. Jakby mialy hemofilie to krwawienie by bylo ciagle. Mam nadzieje ze jesli to porfiryna, to da sie to jakos zaleczyc poki szczur czuje sie dobrze.

To są szczury ktore dostalam od znajomej. Trzymala je w trocinach i nie zaobserwowała tego. To im się zrobiło na drugi dzień jak były u mnie.
:]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”