Czy kastracja samczyka zmniejszy zapadalność na nowotwory?

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Czy kastracja samczyka zmniejszy zapadalność na nowotwory?

Post autor: nienazwana »

Od paru dni jest u mnie trójka cudnych maluszków szczurzych. Chłopaki są mniej więcej z połowy listopada, z dwóch miotów, od początku razem. Zastanawiam się nad kastracją, oczywiście w przyszłości.
Wcześniej zawsze miałam samiczki (miałam też samców ale to było wieeeeki temu i wtedy nikt nie myślał o sterylizacji zwierząt w ogóle ) i sterylizowałam je żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się guzów hormonozależnych.
Czy to samo dotyczy samczyków? Czy też kastracja polecana jest jedynie jako środek zmniejszający problemy z zachowaniem i agresję? Czy jeśli maluchy są od początku razem to jest szansa że nie będą wobec siebie agresywne jak dorosną?
No i czy faktycznie kastracja zmniejsza intensywność zapachu szczurzego moczu?
Chcę zrobić wszystko żeby ich zdrowie w przyszłości było jak najlepsze. ;D
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy kastracja samczyka zmniejszy zapadalność na nowotwor

Post autor: smeg »

Kastracja na pewno likwiduje możliwość nowotworów jąder. W pozostałych przypadkach raczej nie zmniejsza prawdopodobieństwa. W tym artykule: http://www.przychodnia-jatagan.pl/porad ... zur%C3%B3w napisano, że wczesna kastracja samców zmniejsza szanse na wystąpienie choroby nerek.

Nawet u samców z jednego miotu, żyjących ze sobą od urodzenia w okresie dojrzewania może wystąpić agresja hormonalna w stosunku do innych szczurów i/lub człowieka i konieczność kastracji. Ale nie każdy samiec na nią cierpi, więc zdecydowanie "jest szansa", że nie będą wobec siebie agresywne ;)

Kastracja zmniejsza intensywność samczych zapachów, częstotliwość znaczenia terenu, poprawia też stan skóry i zmiękcza futro.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Czy kastracja samczyka zmniejszy zapadalność na nowotwor

Post autor: nienazwana »

No to ciachamy jajka ;).
W sobotę jestem umówiona na pierwszą wizytę kontrolną w pulsvecie to ustalę szczegóły.
Małe wyglądają na okazy zdrowia, ale lepiej (pomna wcześniejszych doświadczeń :-\ ) żeby spec zajrzał do uszu, osłuchał serce i płuca oraz obmacał od łbów po jajka właśnie.
Zastanawia mnie też duża różnica wagowa pomiędzy nimi. Są z połowy listopada, 2 jednego miotu, 1 z drugiego, między nimi tydzień różnicy. Tylko już nie wiem kurde który z którego ??? .
Borys (największy) waży 115 g, Łatek (średniak) waży 75 g a Maniuś (najmniejszy) waży niecałe 60 g. Wiem, że między szczurami może być różnica wagowa, ale żeby aż taka?
Są u nas od 26 grudnia i w tym czasie, mam wrażenie, różnica wagowa między nimi się powiększa. Ale może mi się zdaje ???
Borys non stop żre..............Pierwszy przy korycie i ostatni odchodzi............
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Czy kastracja samczyka zmniejszy zapadalność na nowotwor

Post autor: nienazwana »

Dr Godlewska jest zdania, że kastracja samców nie ma wpływu na pojawianie się u nich nowotworów (z wyjątkiem oczywiście nowotworów jąder, ale te zdarzają się u szczurów rzadko). Nie wpływa na nowotwory przysadki i inne guzy. Jest zalecana przy agresji oraz przy nadprodukcji testosteronu (wyjątkowo nasilony łojotok i łupież, specyficzny zapach itp) ale to też zdarza się rzadko i nie działa się w tych przypadkach profilaktycznie. Tak więc, o ile moim chłopakom nie odbije jakaś dojrzewaniowa szajba, na razie posłucham opinii specjalisty. ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”