Jak przekonać do szczura mając inne zwierzęta?

Czyli jak przekonać innych domowników do szczura w domu.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
shere
Posty: 78
Rejestracja: czw sie 19, 2004 8:29 am
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Jak przekonać do szczura mając inne zwierzęta?

Post autor: shere »

Tagi: inne, zwierzęta, obawy, mamy, mama, kot, pogodzenie, zwierząt


Witam. Jak większość osób (chyba) w tym dziale mam problem.
Od dłuższego czasu marzę o szczurze. Moja mama przez długi okres czasu nie chciała się zgodzić z wielu powodów, które zarzegnałam. Jednak pozostał jeden.
W moim domu jest kotka. Mieszka u nas już 4 lata. Miała styczność w gryzoniami, gdyż gdy ją wzięliśmy do domu, mieliśmy jednocześnie świnkę morską i chomika. Teraz jednak gryzoni już nie mamy, a chciałabym wiedzieć, co mogę zrobić, aby kotka i szczur jakoś się tolerowali. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony czw sie 19, 2004 10:21 am przez shere, łącznie zmieniany 1 raz.
"... powrocie do swoich miast ludzie znowu zaczynają ustawiać pułapki i wykładać trutkę, bo większość umysłów nie ocioszesz w nowy kształt nawet toporkiem. Ale niektórzy ludzie widzą, że świat można zmienić na lepsze." T. Pratchett
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Kot + Szczur = ?

Post autor: oliwi@ »

raczej zawsze jest niebezpieczeństwo, że w kotce obudzi się instynkt łowiecki, dlatego po prostu nie polecam ich ze sobą zapoznawać, ani broń Boże zostawiać w jednym pokoju bez kontroli. Jeżeli chcesz mieć szczura i kota, to musisz liczyć się z tym, że bedzie trzeba zamykać pokoj w któryym jest szczur, tak żeby kot nie miał do niego nigdy dostępu...
Jeżeli jesteś w stanie zabezpieczyć gryzonia, to nie ma problemu, żeby zamieszkał razem z Wami :)
Awatar użytkownika
shere
Posty: 78
Rejestracja: czw sie 19, 2004 8:29 am
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: shere »

Heh... W sumie racja, ale i tak najlepesze jest to, ze gdy miałam chomika, kot włoził do jego akwarium. Jednak gdy raz wszedł do klatki, brat przytrzymał kotce łape i chomiką ją ugryzł. Od tamtego czasu, kot bał się chomika :P
"... powrocie do swoich miast ludzie znowu zaczynają ustawiać pułapki i wykładać trutkę, bo większość umysłów nie ocioszesz w nowy kształt nawet toporkiem. Ale niektórzy ludzie widzą, że świat można zmienić na lepsze." T. Pratchett
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: Mycha »

Dla szczurka sam zapach szczura jest niesłychanie stresujący i kot nie powinien mieć dostępu do pomieszczenia w którym mieszka gryzoń.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Mada
Posty: 745
Rejestracja: sob mar 22, 2003 12:08 am
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: Mada »

Mam sama 4 koty i 2 moje ogony przez rok mieszkały w pokoju z kotami - oczywiście w klateczce. Koty były owszem zainteresowane, zwłaszcza jeden łobuz, który łowi myszy na dworze. Ale jest nauczony że nie wolno ruszać szczuraków.
Znam też przypadek gdzie szczur całkowicie podporządkował sobie kota i psa. I to on jest panem domu.
Myślę że to nie jest problem trzymać te zwierzaki razem. Trzeba napewno uważnie obserwować co się dzieje,gdyż jakby nie patrzeć szczurak jest znacznie mniejszy od kota, a kot ma w naturze polowanie. :)
...Tusia, Dziuba,Kruffka,Beza biały aniołek w sercu....Kreciu kocham Cię :( Wybacz; Nikita,Fredziulek, Marokko, Greta wredotka
Awatar użytkownika
shere
Posty: 78
Rejestracja: czw sie 19, 2004 8:29 am
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: shere »

[quote="Mycha"]Dla szczurka sam zapach szczura jest niesłychanie stresujący i kot nie powinien mieć dostępu do pomieszczenia w którym mieszka gryzoń.[/quote]
Ale niestety nie da się ukniknąć, że kot wejdzie do pokoju, choćby w nocy.
"... powrocie do swoich miast ludzie znowu zaczynają ustawiać pułapki i wykładać trutkę, bo większość umysłów nie ocioszesz w nowy kształt nawet toporkiem. Ale niektórzy ludzie widzą, że świat można zmienić na lepsze." T. Pratchett
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: sachma »

Mojej kolezanki szczur bawil sie z kotem... tyle ze obydwa byly malutkie jak je wziela do domu... teraz sa kolejne ogoniaste i wszystkie bawia sie z tym kocurkiem :) pies Seby uwielbia Bandyte, a Bandyta go nie znosi... wszystko zalezy od tego jak szybko zaczniemy przyzwyczajac zwierzeta do siebie.... widzieliscie tygrysice zajmujaca sie swinkami (kiedys taka fota pojawila sie na forum) wszystko jest mozliwe.... tylko trzeba zaczac bardzo wczesnie..
Obrazek
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

Kot + Szczur = ?

Post autor: lajla »

hmmm jednak ejsli szczur niezzna zapachu kota to napoczatku bedzie mogl byc zdenerowoany i ciekawski przyzwyczjai sie do neigo tak jak do zapachu czlowieka, kota mozna zaprzyjaznic ze szczurem dobrze jest jelsi kot jest mlody, a ty sam mowisz ze twoj kot jzu sie wychowywal z gryzoniami chomiak sie bal, ale ogolnie nie byl do nich agreswny? jak nie jestes pewny czy uda CI sie je zaprzyjaznic to tego nei rob, ale mozesz je przyzwyczajic do swojej obecnosci aby zadno sie nei denerwowalo oraz mozesz nauczyc kota ze szczur jest "be";) i nie wolno tykac :)


przepraszam ale zawsze mnie dziwilo "nie da sie uniknac aby kot wszedl do pokoju" masz w drzwiach ta specjlana klapke dla neigo, moze nei amsz drzwi w pokoju? chyba neiktorzy nie maja ;) ale zawsze jak ebdziesz wypuszczac szczura mzoesz przeciez zamykac drzwi lub plnowac zeby kot nie wchodzil keidy szczur bedzie w klatce a kot z toba w pokoju to amsz wsyztsko po kontrola dla swojej pewnosci i swietego spokoju mozesz nie zostawiac kota ze szczurem w klatce :) to sie da zalatwic :) przynajmiej tak mi sie zdaje ;)
Jadzia
Posty: 39
Rejestracja: ndz sie 15, 2004 2:28 pm

Kot + Szczur = ?

Post autor: Jadzia »

A czy sprawa z innymi drapieznikami w domu wyglada tak samo? Chodzi m.in. o fretki. Zanim przybył do nas felus
(był nieplanowany...) przygotowywałam sie na przyjecie dwóch fretek samiczek :wink: Jednak pojawił sie Felek i termin musze przesunąc. Niedługo sie przeprowadzamy do domku jednorodzinnego, wiec szczur znowu bedzie w nowym miejscu... Chce poczekac do wiosny 2005, zeby Felek siezaklimatyzował i był pewniejszy siebie... Fretki nie beda wpuszczanbe do pokoju ze szczurkiem (a moze szczurkami juz niedługo :D ) Wiem, ze beda siebie czuły nawzajem... Klatka bedzie na
dość wysokiej półce, a gdy szczur bedzie wypuszczany, fretki beda w innym pokoju...
Jak myslicie, czy taki plan wypali?
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
i ich ciudne szczurki :D
Madzia-Jadzia i jej szczęscie Feluś :wink:

nr gg 1402868
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: krwiopij »

jak na moje oko - nie... z tego co wiem, fretka ma znacznei silniejszy instynkt lowczy i potrafi wyczyniac cuda, zeby dostac sie do upatrzonej zdobyczy... to pomyslowe i bardzo sprawne zwierzatko, wiec nie watpie, ze wczesniej czy pozniej sie jej uda... :roll:
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Dona
Posty: 2033
Rejestracja: pt lip 09, 2004 3:45 pm

Kot + Szczur = ?

Post autor: Dona »

jeszcze wrcę do tematu kota. myślę że to zależy też od poszczególnego osobnika... Są bardziej albo mniej agresywne... Przed przeprowadzką miałam kota i chomika - raz w nocy obudziłam się kiedy kot próbował zrzucić klatkę z chomikiem na ziemię... :?
Awatar użytkownika
shere
Posty: 78
Rejestracja: czw sie 19, 2004 8:29 am
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: shere »

Cóż... Po pierwsze lajla.... ja nie jestem chłopakiem >_< Po drugie: Kot bał sie chomika po ugryzieniu, jednak na świnke nie rzucał sie jak łowca. Była nim raczej zaciekawiona. Po trzecie: Kot ma 4 lata, wiec jest dorowsły. Po czwarte: Wiesz w nocy jak jest duszno, drzwi musza być otwarte, zreszta jak są zamknięte to słyszę długie arie mojego kota pod drzwiami i nie moge spać. Pozdrawiam.
"... powrocie do swoich miast ludzie znowu zaczynają ustawiać pułapki i wykładać trutkę, bo większość umysłów nie ocioszesz w nowy kształt nawet toporkiem. Ale niektórzy ludzie widzą, że świat można zmienić na lepsze." T. Pratchett
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

Kot + Szczur = ?

Post autor: lajla »

oj sorry :D no widzisz do mnie czasem na innych forach tez odnosza sie jak do chlopaka np. jak mialm ksywke nezumi dlamnie to jest babskie starszne) sorry rozpedzialam sie niewzrocilam jakos udagi na twoj nick ani na to jak piszesz wybacz :D

szczur jest wiekszy niz chomik, mysle ze w towim wypadku jest mozliwe ze kot niebedzie zagrozeniem dla szczura poniewaz sama widzisz jak sie odnosi do gryzoni, mam przeczucie ze twoja kotka szczura tez bedzie sie bac :D
chomika mialas w klatce czy akwarium?? tak samo jak swinke? domyslalm sie ze kot sie nei rzucal na klatki? nie mysle ze w twoim wypadku kot nie bedzie probremem :))

jadzia hmmm tez bym chciala miec freciuche, ale naczytalam sie ze fretki abrdzo lubia jesc szczurcie, myszy, musialas bys je od bardzo malych nauczac kontaktow ze szczurami. a potem i tak uwazac, kota da sie bardzej poskromic tak mi sie zdaje... koty to mimo wszystko zwierzeta ktore lubia sie wylegiwac a fretki sa zywsze, naprawde musiala bys sie bardzo postarac aby fretki nie mialy dostepu do szczurow nawet w klatce one sobie spokojnie otworza, rzuca rozwala. wiec dobrze by byklo jak bys od malenkosci przyzwyczajila je do zapachu szczura i starala sie aby nigdy niezostaly sam na sam. oczywiscie wszystko jest mozliwe tak samo jak kot moze sie zaprzyjaznic ze szczurem mysle ze fretka tez mozne, ale nigdy niew idzalam razem fretki ze szczurem ani nie czytalam o nich wiec nie wiem. nawet miedzy zaprzyjaznionymi zwierzetami z roznych gatunkow moze cos sie nie spodobac i jeden wyjdzie poraniony albo niezywy
Awatar użytkownika
shere
Posty: 78
Rejestracja: czw sie 19, 2004 8:29 am
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Kot + Szczur = ?

Post autor: shere »

Szczura chce miec w klatce, a mój kot nigdy nie zrzucał klatki. Do chomika właził jak mieszkał w akwarium. Potem przeprowadził sie do klatki i nie ruszał go, no moze czasem sobie ogladał, ale to wszystko.
"... powrocie do swoich miast ludzie znowu zaczynają ustawiać pułapki i wykładać trutkę, bo większość umysłów nie ocioszesz w nowy kształt nawet toporkiem. Ale niektórzy ludzie widzą, że świat można zmienić na lepsze." T. Pratchett
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

Kot + Szczur = ?

Post autor: lajla »

mmysle ze kotem mozesz sie nie przejmowac ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uszczurawianie”