[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dzwieki-cwierkanie, swistanie,

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Espresja »

Jak zrobic inchalacje dla szczura??
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Espresja »

Dzwonilam do mojego weterynarza z pytaniem o antybiotyk ktory zalecil dawac ,powiedzial ze ten antybiotyk ma szerokie spektrum dzialania ,dziala na zapalenie zatok i caly uklad oddechowy wiec nawet jesli to bakteryjne zapalenie pluc powinno pomodz ale dodal ze mam szczurkom zrobic inhalacje z naparu rumianku ,nie wiem jak mam to zrobic bo nie mam zadnego sprzetu specjalistycznego do inhalacji i nie bardzo wiem gdzie moglabym go nabyc ze szczurkami mam przyjechac za 2 dni do kontroli nie wiem czy im ta podroz nie zaszkodzi w koncu mamy grudzien ???
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
S.
Posty: 706
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:19 pm

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: S. »

1. Jak dzwonisz do weterynarza, to pytaj "jak się ten lek nazywa".
2. Przepis na inchalacje: do miski lub kubka z goraca woda dodaj np. olbasa do inhalacji; postaw miske lub kubek obok klatki; klatke przykryj kocem.
Gdzies na forum jest dokładny przepis na inhalacje.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: nausicaa »

nie rób inhalacji, mogą zaszkodzić, bo przy wiekszej wilgotności powietrza gorzej się oddycha. często się zdarza, że szczur ma tylko gorsze duszności. zadzwoń jeszzce raz i zapytaj o nazwę, to, że lek ma szerokie spektrum nie oznacza, że jest dla szczura dobrze dobrany.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Hanka&Medyk »

Leki o szerokim spektrum działania często są oparte na amoksycilinie i innych pochodnych penicyliny, które, jak się okazuje, mogą być szkodliwe dla szczurów. Dowiedz się koniecznie co to jest za lek.
A jeśli chodzi o inhalacje - moja szczura przy ostrym zapaleniu dróg oddechowych odżyła właśnie po inhalacjach z soli iwonickiej z septosanem i sodą oczyszczoną. Ale opinie są podzielone, więc może lepiej nie robić inhalacji, żeby nie zaszkodzić zamiast pomóc.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Espresja »

Prosze obejrzec filmik z momi szczurkami i powiedziec mi co im dolega ,nagralam ich dzwieki i zachowanie sa apatyczne ,maja drgawki dostaly antybiotyki oraz inhalacje niestety nic nie pomoglo.

http://www.youtube.com/watch?v=oiFwcI2ZIEw
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Espresja »

Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Espresja »

Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Paul_Julian »

To jest jakas totalna bzdura z zapaleniem zatok, od razu słychać , ze to płucka ! Możesz im zrobić RTG (tylko nie daj się namówić na zadną narkoze do rtg).
Dzwieki z tych filmówkówznam doskonale, czasem jest tez tak, że jest tylko gwizdanie, ćwierkanie, a plucka zawalone :/
Lek ,jaki malce dostały to zapewne enrobioflox, on ma szerokie spektrum działania. Zrób tak jak Ci radzi Nakasha. Zaraz Ci podam dawkowanie, bo przerabiam tez płucka u moich. Napisz nam skąd jestes, bedziemy szukac dobrego weta , jesli jest w Twojej okolicy. Tu mamy spis wetów http://szczury.org/viewforum.php?f=13

Ponizej masz dawkowanie enro+doxy takie , zeby dobrze działalo. Pamietaj, że nie od razu lek zadziała. Nie wiemy jakie stęzenie ma Twój lek.
To jest dawkowanie przy mykoplazmozie, to taka paskudna choroba, ale jesli Twoje szczurki mają takie objawy, to lepiej od razu mocno zadziałać.

DOKSYCYKLINA - od 5.5mg / 1kg (od 2.5mg / 1lb) doustnie, 2 razy dziennie, od 14 do 30 dni
ENROFLOXACIN / ENROFLOX / BAYTRIL doskonale sprawdza się w połączeniu z Doksycyklina - od 11mg / 1kg (od 5mg / 1lb) 2 razy dziennie, od 14 do 30 dni.

I teraz tak , ja stosuję takie dawkowanie , podane od innych doswiadczonych w walce forumowiczów :
Enro - dostaniesz w strzykawce.
Doxycyklina - Do sproszkowanego 1/4 tabletki dodaję 1 ml wody . Mieszam w łyzeczce i wciągam do strzykawki Na 300g szczura bedzie ok. 5 kresek insulinówki , czyli 1 kropla.
Unidox dostaniesz na receptę od weta , kosztuje jakieś 7 zł za 10 tabletek. Nie mozna przy doxycyklinie stosowac produktów mlecznych!

Lek mozesz nakroplić na gerberka, kawałeczek herbatniczka, albo dodać do kilku kropel syropu Bioaron (jest na wzmocnienie i przeziebienie, dla dzieci).
Dodatkowo (wazne !) 3x dziennie :
- essentiale forte ( w kapsułce jest galaretka o smaku kawy ), dzielisz to na 3 czesci i dajesz kazdemu - chętnie zlizują. Tego nie da sie przedawkować, a warto osłonić wątrobę.
- lakcid - 1-2 h po kazdej dawce antybiotyku - dużą szczyptę proszku mieszasz z pół łyzeczką wody i dajesz każdemu 1/3 porcji (to tez na osłonę watroby).

Antybiotyk działa 12 godzin. Więc jeden podajesz np. o 7 rano, po 15 min. podajesz drugi. Potem (po godzince ) lakcid i essentiale forte . I potem np. o 19 - tak samo.

Aha - nie wiem jaką masz ścółkę , ale nie używaj trocin, ani sianka, ani zapachowych żwirków.

Transport ogonka w zimie :
Ja transporter zawijam w taki kawałek wełny 1x1m, mozna tez w stary sweter (coś co moga pogryżć). Zauwazylem, że jak nie ownię transportera to wtedy w srodku jest zimniej. Zakrywam też górę transporterka i zostawiam kilka dziurek ( wieczku) otwartych , i te dziurki co są od boku ( mam Aladino Ferplasta). Wkładam to zawiniątko do duzej torby sportowej ( lub wielkiej siaty na zakupy) Całą torbę zasuwam, oprócz tego kawałka, gdzie są otworki transportera. Moze być też tak, ze najlpierw trzeba włozyć wełnę do torby, potem wepchać tam transporter i wtedy zawinąć górę kocykiem.
Termofor mam z płaskiej butelki po becherowce (albo martini). Leję wrzątek (albo niemal wrzątek ) , wkładam do grubej skarpety i to jeszce owijam kawalkiem wełny. Na dno transportera kawał wełny ( mam sporo z lumpeksu ) na to reczniczki papierowe , termofor , szczury i jeszcze dopycham reczniczkami i kilka szmatek. Staram się tak ulozyć to wszystko, zeby dotykało ścian transportera, bo od plastiku ciągnie. Wtedy nawet jak wylezą z tych szmatek to im cieplo.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: nausicaa »

zapalenie płuc, być może już oskrzeli, tak jak mówiłam. te "drgawki" są po protu wykichiwaniem śluzu z noska, bo przy okazji zajęte ą też górne drogi oddechowe. widać też, że robią boczkami, szybko oddychają. dźwięki to oddychanie przez zatkany nos, a słychać też niestety już piski z płuc, co oznacza, że zapalenie jest poważne. no i tak jak pisałam wczesniej: enrobioflox plus doksycyklina od weta. idź do niego, już bez szcurów, bo tylko pogorszy się ich stan na zimnie. nie wiem, nakrzycz, poproś, zrób tak, żeby dał Ci ten enrobioflox i receptę na doksycyklinę. dawaj im 2 razy dziennie po 2 kreski insulinowe, po 2-3dniach powinno pomóc. dokyscyklina też 2razy dziennie po 1/40 tabletki. liczę to na oko, bo widzę, że szczury standardowego wzrostu, w tym satnie z resztą wyższa dawka lepsza. jak będziesz szła, zapisz sobie nazwy tych leków na karteczce i mu pokaż, co ma Ci dać.

powtarzam za Paulem, ale już napisałam zanim przeczytałam wcześniejszą odp. z tym, że ja pewna nie jestem co wet przepisał, czy na pewno enro. ale bez połączenia tych oby na pewno nie pójdzie, za ciężki stan.

w ogóle to jakaś kpina z tymi inhalacjami z rumianku, niech sobie wet sam inhalki z rumianku na mózg zrobi:P
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prosze o Pomoc

Post autor: Paul_Julian »

Aha, enro +doxy stosujemy przez 10 dni , potem przez nastepne 10 dni samo doxy. Doxycyklina ma działanie silniejsze niż enro.
Jakby wet marudził , tu jest wielka tabelka leków. Jak coś bedzie marudził, to zmień weta :
http://www.apeiron.pl/szczury/ratdrug.htm

Powiedz, że takie dawkowanie jest już sprawdzone wielokrotnie i akceptowane przez wetów.

Tak robić inhalacje:
http://www.ogonek.waw.pl/weterynaria-w- ... lacje.html

Jednak, tak jak mówi Nakasha - inhalacje mogą spowodować czasem pogorszenie lub za duży stres.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Espresja »


Antybiotyki nie dzialaja ,inhalacje tez nie jest coraz gorzej ,nie wiem co mam robic nie mam dostepu do lekow ktore wymieniliscie ,zmiana weta nie jest taka prosta chyba ze znajdziecie mi weta z ktorym bede moga sie w jezyku polskim dogadac ,mieszkam w Hamburgu wiec sami rozumiecie nie ma jak opisywanie objawow w swoim jezyku, mowie po niemiecku ale nie na tyle dobrze by opisac kazdy szczegol ,dodam ze mojego weta znam wiele lat moje psy sa u niego leczone zawsze postawil trafna diagnoze a szczurki trafily do niego nim wystapily dodatkowe objawy w postaci tego (chrumkania czy popiskiwania) ciezko mi nazwac te dziwieki dlatego je nagralam w 1 filmiku .Kontrol ma byc za 2 dni ale ja jutro juz do niego pojade i spytam o nazwe antybiotyku ktory zalecil i poprosze o podanie tego ktory wy mi wymieniliscie ,to mlodziutkie szczurki wiec dawka powinna byc raczej mniejsza jak dla waszych ogonkow ktore sa juz starsze ale moze sie myle .pozdrawiam i zycze milego wieczoru .
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: merch »

ile waza twoje szczurki ?
jaki antybiotyk dostaja?
hamburg to duze miasto , napewno sa tam weterynarze, ktorzy zajmuja sie szczurkami.
Jak bardzo znasz nie znasz niemieckiego?
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: merch »

spytaj o dobrego weta na niemieckim szczurzym forum lub forum hodowcow

tu masz link http://www.rattenforum.de/
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Paul_Julian »

Espresja, pisaliśmy, ze nie od razu jest efekt. I dawka jest względem wagi, a nie wieku. Enro nei powinno sie pdoawac młodziakom ponizej 3 miesiecy, ale to raczej ciezszy stan , wiec mozna dać.
Przeciez ten antybiotyk nie działa w 3 dni, tylko co najmniej 3 tygodnie.
Leki, które wymienilismy są na receptę od weterynarza. Lakcid i osłonowy na wątrobę (np. essentiale forte) sa bez recepty .
Lakcid to probiotyk.
No więcej, niż masz już napisane, to chyba nie doradzimy, chyba że Merch jescze na coś wpadnie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”