[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dzwieki-cwierkanie, swistanie,

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: merch »

http://www.rattenzuchtforum.de/forum/
jeszcze jeden link
paul, nie zgadzam sie , poprawa powinna byc widoczna juz po 24 godzinach jesli nie widac poprawy o ja bym zmienila antybiotyk lub dodala.
Na szczescie wydaje mi sie , ze ze szczurkami nie jest bardzo zle, ale na pewno trzeba je leczyc!
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Paul_Julian »

Hm, z tymi 24 h to ja nie wiem, być może u moich to jest też kwestia, że wiekszośc jesli chrumkała, to i tak płuca były w fatalnym stanie i poprawa była duzo pózniej, albo bez objawów , tylko było widać na rtg.

W takim razie, Espresja, posłuchaj Merch, bo wychowała więcej szczurów niż ja :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Espresja »

Dziekuje wam za odpowiedzi ale miejcie zrozumienie dla nowicjuszy to sa moje pierwsze ogonki ,nigdy nie mialam zadnego zwierzecia po za psami i jak mowie z dnia na dzien a raczej z godziny na godzine jest coraz gorzej wiec chyba cos nie tak ,ale skoro wy mowicie ze nie jest az tak zle a wierze ze opieracie sie na wieloletnich obserwacjach tych gryzoni i macie juz doswiadczenia to nie mam co panikowac ,jednak widzac jak ich stan z godziny na na godzine sie pogarsza wpadam w panike bo sie boje ze je strace ,choc mam je krotko juz sie z nimi emocjonalnie zwiazalam ,one wczesniej wykazywaly chec komunikowania sie ze mna obecnie jak podchodze do klatki biedaczyska leza bezwadnie i wydaja te dziwne dzwieki ,kiedy mam sie spodziewac efektow tej antybiotyko terapi i czy mam jutro z nimi jechac do weta czy tak jak wet wspomnial za 2-3 dni czyli po wekendzie i jaka dacie mi gwarancje ze przez wekend nie stanie sie najgorsze ???
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: nausicaa »

baytril to aczej międzynarodowa nazwa leku, podobnie jak enrobioflox (może być enrofloxacin) i doxycyklinum. jak wet zobaczy te nazwy napisane, to powinien skojarzyć co to.

http://ratguide.com/meds/antimicrobial_ ... aytril.php
http://ratguide.com/meds/antimicrobial_ ... ycline.php

możesz mu spróbować to wydrukować albo polecić link do strony, powinien znać angielski...
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: merch »

kiedy dostaly ten antybiotyk?

to ze teraz nie wyglada tragicznie nie znaczy z w ciagu 24 godzin to sie nie zmieni. Ale zadne z nas nie wyleczy ci zwierzatka na odleglosc , ani go nie zdiagnozuje. Dowiedz sie na forach , ktore ci podalam o weta ktory zna sie na szczurkach i przyjmuje w hamburgu. zwaz swoje szczurki !
nausica Baytril to nazwa handlowa nie miedzynarodowa, ale w niemczch bedzie zrozumiala, enrofloksacyna to nazwa miedzynarodowa. Enrobioflox moze byc nieznany.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Espresja »

Jutro rano pojade po te 2 antybiotyki niestety wagi nie mam w domu a wet tez ich nie wazyl ,wiec jednak bede musiala moich pacjetow zabrac ze soba co narazi je na kolejne powiklania bo jak by nie bylo temperatura na zewnatrz jest minusowa ,mam transporter plastikowy ale po bokach i zadaszenie maja dosc duze otwory wiec zimne powietrze napewno sie przedostanie do srodka chyba ze kupie wage cyfrowa i jakos je sama zwaze a potem podam wam wage i powiecie mi jak podac lek ,bo ja jestem zestresowana w nocy wstaje sprawdzac co 2h czy zyja a ta noc bedzie jeszcze gorsza ze wzgledu na te dzwieki przy oddychaniu ,dziwie sie ze moj wet ich nie wazyl moze przyjol wiek i dopasowal ogolna wage gryzonia w danym wieku ale samiczka jest znacznie lzejsza da sie to wyczuc trzymajac szczurki w dloni jej waga jest 1/3 mniejsza od jej kolegow .Jeszcze raz wam wszystkim dziekuje za odpowiedzi po wyleczeniu bede miala kolejne pytania co dalej robic bo nieswiadomie umiescilam 2 samce z 1 samica bede musiala podzielic je na 2 stada czyli samcow i samic a co za tym idzie bede musiala dokupic kolejna samiczke zeby moja punia nie czula sie samotna ale to dopiero jak wyjda z tego chorubska no i pytanie gdzie kupic taka sunie w podobnym wieku do mojej,w zoologicznym czy szukac na necie gdzies z prywatnej hodowli ,jakie witaminy stosowac? bo w zoologicznym jest cala pulka zawalona akcesoriami vitaminowymi dla gryzoni ale czy aby byly odpowiednie dla gatunku szczura ??
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Paul_Julian »

Najlepiej by było jutro podjechać do weta, jest weekend, zwierzaki uwielbiają chorować w weekend. Niewazne, że kazał Ci przyjść po weekendzie. Jeśli coś sie dzieje, masz jakies uwagi czy pomysły, zawsze jedź do weta, nawet wcześniej.
Każdy wet ma u siebie wagę , prawdopoodbnie dał najmniejszą dawkę mozliwą.
Transporter zawiń w kocyk stary , albo nawet grubsze zwiniete przescieradlo i od góry zostaw troche odsunietę, żeby było kilka dziurek na oddychanie. I to wszystko w wielką torbę .
Jak nie masz takiej torby, to wtedy ttaki zawinięty transporter nieś na rękach. W obu przypadkach gorący termofor i duzo szmatek do środka.

Dobrze by było też wszystkim zrobić rtg, pokaże jak wyglądają płuca i narządy wewnetrzne. czy choroba jest w płucach, czy w oskrzelach itd.

Ściółka, którą masz jest bardzo dobra. Actimel to nie wiem, lepszy jako probiotyk jest Lakcid. Mozesz im na wzmocnienie podawac np. vibovit baby, na pewno to gdzies maja w sklepach, chłopców można wykastrować. Albo dziewczynkę znalesc do adopcji na jakimś niemieckim forum. Ale to pózniej.
Najwazniejsze,żeby teraz zaczęły zdrowieć.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: merch »

w niemczech jest sporo hodowli, hodowle tez oprocz swoich miotow czesto maja szczurki z jakis interwencji, no i podlam ci linki tam mozesz spytac
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: pariscope »

Jeżeli nie wiesz czy szczurki dostają doksycylinę, nie dawaj actimela, bo jak już ktoś wcześniej pisał, nie należy podawać produktów mlecznych przy tym antybiotyku. Choćby z tego powodu warto pytać lekarza jaki lek podaje.
Tymczasem daj zwierzaczkom jakieś szmatki (najlepiej polarowe), żeby mogły się w nich zakopać. Możesz nawet włożyć im do klatki termofor z ciepłą wodą. Jeżeli nie masz termoforu, to butelka plastikowa lub nawet szklana owinięta jakąś tkaniną. Ciepła woda z kranu ma nie więcej niż 60 st.C więc nie musisz się bać, że poparzysz szczurki.
Trzymajcie się.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Espresja »

Właśnie wróciłam od weta w wiec 1 antybiotykiem jakie dostawały moje szczury był (Chloranphenicol ) a dziś zapisał mi (Baytril) i coś na ochronę żołądka (Bene-Bac)w postaci żelu i lekki rozkurczowo przeciwbólowe (novalgin) antybiotyk (Baytril) jeden szczurek dostał na miejscu w postaci zastrzyku a teraz będę musiała ten lek podawać pozostałym 1 x dziennie 0,4 mm i mam nadzieje ze będzie wszystko ok ,pozdrawiam wszystkich i dzięki za porady nie dostałam żadnych duomoxsow itp ale ten 1 antybiotyk jaki dostawały pod nazwa Chloranphenicol działał i na płuca i na oskrzela i na zapalenie zatok jak już mówiłam lekarz podał go ponieważ on miał ogólne działanie czyli szerokie spektrum działania a na efekty trzeba poczekać i te dźwięki chrumkania to jest ponoć normalne one w ten sposób próbowały pozbyć się śluzu z drug oddechowych.
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Paul_Julian »

Baytril to enrobioflox :) Chrumkanie jest normalne przy chorobie (tak jak kaszel, kichanie) to racja. U nas chyba tego chloramphenicolu nie ma, znalazłem tylko info na ratguide http://ratguide.com/meds/antimicrobial_ ... enicol.php
Najwazniejsze, ze wiesz co dostały, możesz sobie zapisywać w notesie co dostają , i jakie są efekty. To się zawsze przyda pózniej. Życzymy zdrowia z moimi ogonami, myślę, że bardzo dbasz o ogonki. Mam nadzieję, ze szybko wyzdrowieją.
Mozesz im dać termoforek do gniazdka czy domku, będzie im cieplej.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: nausicaa »

teraz dostały dobry lek. a chloramfenikol jet silnym lekiem, uszkadza szpik kostny i daje się go tylko wtedy, gdy nie ma opcji innego leczenia. u nas są zdaje się tylko maści. pisz, jak ogonki. i powodzenia:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Espresja
Posty: 19
Rejestracja: pt gru 10, 2010 9:51 am
Lokalizacja: Hamburg

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: Espresja »

Antybiotyki chyba zaczęły działać szczurki już coraz mniej wydaja te dziwne dźwięki ,poprawił im się apetyt zaczęły chodzić po klatce no nie za wiele ale zawsze tych kilka kroków ,martwi mnie jedynie ten trzeci który od początku kiedy dołączył do mojej parki dziwnie się zachowywał i miał nastroszona sierść nadal jest taki osowiały i jego odchody maja bardzo przykry zapach od początku tak miał ale myślałam ze to wina karmy bo w sklepie zoologicznym dostawał inne mieszanki niż ta moja parka którą nabyłam wcześniej ,teraz dostaje cala trójka te same antybiotyki ta sama karmę ale jednam szczurek który dołączył jako ostatni nadal wydaje odchody o bardzo przykrym zapachu czy to normalne ,może jest tak bo jest najstarszy z grupy obecnie ma 15 tyg samiczka ma ok 8 a jej partner 11,jeśli ktoś z was zna przyczynę to proszę o odp. dodam ze szczurek nr.3 czyli ten 15 tygodniowy nie chce przyjmować antybiotyków ani niczego podawanego z reki a parka zlizuje krople antybiotyku bez problemu wiec jestem zmuszona podawać mu antybiotyk przy użyciu siły :( co jest bardzo stresujące dla szczurka mającego i tak problemy ze socjalizacja jest bardziej nieufny od parki która już po 3 dniach wchodziła na dłoń i samodzielnie opuszczała klatkę i wędrowała po pokoju po czym wracała .Obecnie są chore wiec nie opuszczają klatki ale podchodzą do dłoni kiedy przynoszę im jedzenie lub po prostu chce np uprzątnąć resztki ,lub wymienić wodę .
Moje szczurki: Leon ;Max ;Punia
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: nausicaa »

u mnie niektóre szczury robią takie śmierdzące kupy, po prostu ot tak. poza tym, to może być po antybiotyku. dawaj mu lakcid (albo to, co wet przepisał na osłonę antybiotykową), możesz mu też dawać jogurty (tez bakteriami mlekowymi lacido-...). tylko te jogurty dawaj dopiero po 2h od podania antybiotyku, inaczej wchłanianie antybiotyku będzie mniejsze.

spróbuj mu dawać te leki w czymś co lubi, może nutella, czekolada, gerberek, pasztet, masło, sok, w sumie cokolwiek, może uda się nie na siłę:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Prosze o Pomoc - charczenie, dziwne dźwięki, płucka

Post autor: pariscope »

Spróbuj mu dawać wg. mojego sposobu. Kostka bułki lub chleba o boku ok. 0,5 cm, na tą kostkę wkrapiasz antybiotyk i zasmarowujesz go masłem. Masło ogólnie nie jest polecane szczurkom, ale w tak wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne. U mnie ten sposób zawsze działał.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”