Strona 1 z 1

Czy to pasożyty? Mam się martwić czy mu przejdzie?

: wt lip 18, 2017 4:56 pm
autor: Stricte
Kilka tygodni temu kupiłam dwa szczury (mężczyzn :D), jeden z nich (prócz tego, że zachowuje się dziko) jest całkiem normalny. Drugi jednak ciągle się drapie, ma kroski na uszach i taki dziwny ogon (jakby ranki?). Poza tym jego sierść jest rzadka i miękka (nie taka jak pierwszego szczura). Ma też białe, malutkie kuleczki na futerku, które wyglądają jak kurz (Prawie w ogóle nie daję go do klatki, siedzi ze mną wiekszą część dnia, więc możliwe, że łapie kurz). Nie wiem czy mam iść z nim do weta, zwłaszcza, że nigdy tam nie byłam, nie wiem jaki jest.

To raczej nie przez uczulenie, bo od początku tak ma. Prócz tego nie wykazuje innych oznak - biega, bawi się.

Czy może mieć pasożyty? Co mu podać, jeżeli tak?

Re: Czy to pasożyty? Mam się martwić czy mu przejdzie?

: wt lip 18, 2017 9:28 pm
autor: IHime
Pasożyty to standardowy gratis ze sklepu, a twój szczurek ma typowe objawy.
Leczyć trzeba obu kawalerów, nawet jeśli drugi się nie drapie.
Trzeba iść do weta, koniecznie takiego, który zna się na gryzoniach, bo niestety taki od psów i kotów może nie wiedzieć, że niektóre leki na pasożyty są śmiertelnie niebezpieczne dla szczurów (np. fipronil, czyli wszystkie leki w sprayu!).
Bezpiecznie można podać Ivermektynę (wet musi obliczyć dawkę i podać ją w kroplach na kark lub w zastrzyku). Potem trzeba urządzić wielkie sprzątanie w domu (odkurzanie, pranie narzut, mycie i wyparzanie klatki), a po 7-10 dniach podać kolejną porcję leku na kark i powtórzyć sprzątanie. Dla bezpieczeństwa często podaje się trzecią dawkę po kolejnych 7-10 dniach. Lek jest tani.
Mogą też dostać Selamektynę (czyli np. preparaty dla kotów, które zawierają tę substancję), ale lekarz wet musi obliczyć i odmierzyć odpowiednią dawkę, bo cała porcja dla kota będzie oczywiście za duża. Ten lek podaje się raz i działa przez 6 tygodni. Oczywiście, trzeba też posprzątać.
Leczyć trzeba, samo nie przejdzie, zwierzak się męczy, a z czasem będzie jeszcze gorzej.