[SIERŚĆ I SKÓRA] pomarańczowy łupież

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Guest

[SIERŚĆ I SKÓRA] pomarańczowy łupież

Post autor: Guest »

Od pewnego czasu zauważyłam,że na skórze mojego szczurka pojawił się pomarańczowy łupież. Co mam robić?
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: oliwi@ »

Jak na moje oko to szczurek albo ma świerzb (jezeli nie dawno go kupiłeś to prawdopodobne jest że mógł to złapać w sklepie zoo) lub ma za mało witaminy C i witami z grupy B. Idź do jakiegoś weta który zna sie na rzeczy lub kup szczurkowi witaminki w sklepie zoo i podaj je mu jeśli jednak nie przejdzie to wet powinien pomóc. Moze przepisze jakąś maść lub jakies silniejsze witaminki .
noCkya

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: noCkya »

A czy takowy łupież (pomarańczowy) może być wynikiem nieprawidłowej kąpieli?
syga

dziwny nalot

Post autor: syga »

Haj Mój szcurek ma na sierści dziwny brązowy nalot na skórze łącznie z ogonem :? Niedrapie się ani niewidać żeby mu to w czymś przeszkadzało , mimo to jego sierść robi się niezbyt ładna ,matowa . Mój 1 szczurek :( też miał coś takiego i mieszkał w tej samej kladce ,niepomagała kompiel ani nic Niewiem co robić Mam nadziej ,że mi pomożecie :(
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: Ania »

Moj szczurek mial podobnie - ale u niego byl to objaw uczulenia - drapal sie. Jesli ma nalot na ogonie, wyklucza to naturalne zluszczanie sie skoory, zwierze ma dostep pyszczka do gona i zadbalby o siebie, przejdz sie do lekarza i przedyskutuj z weterynarzem mozliwosc uczucelnia (niekoniecznie musi swedziec) lub zmien jadlospis i scioolke na jakis czas obserwujac stale jego skoore, polecam urozmaicic diete w bogate w witaminy warzywa lub kupic witaminki dla gryzonii w plynie.

Pozdrawiam :)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: Ania »

Wedlug mnie - jest to zwykla reakcja alergiczna na dany czynnik. Tym czynnikiem moze byc nieprawidlowa kapiel (woda z reguly jest za malo kwasna dla szczura co powoduje podraznienia skory).
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
noCkya

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: noCkya »

A czy poza łupieżem mogą być jakieś inne "efekty" takowej kąpieli - np. kichanie itp.?
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: Ania »

Kichanie - kilkukrotne - po kapieli, to bardziej oznaka tego, ze troche wody zostalo w nosku. Jesli jednak kichanie nie mija po kilku godzinach (jednym dniu) mozna przypuszczac, ze zwierze sie przeziebilo.
Moze wystapic brunatna wydzielina z nosa (czasem tez z oczu) co jest wynikiem stresu.
Procz pomaranczowej skoorki moze wystapic drapanie sie szczura. Jesli zwierzak zaczyna sie drapac - proponuje zaniechac kapieli - woda zbyt bardzo widocznie wysusza mu skore, smarowanie mascia czy kremem moze przyniesc jeszcze gorsze rezultaty (kiedy zwierzak np. zlize preparat).

Moj poprzedni zwierzak po kapieli stawal sie bardzo agresywny i gryzl ale mysle, ze to rzadko spotykane i zalezy od charakteru.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
noCkya

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: noCkya »

A po mniej więcej jakim czasie znika ten łupież - czy może on w ogóle nie znika? :( A może to być alergia na jedzenie - np. na białko? Jeśli tak, to co mam mu dawać żeby to sprawdzić?
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: Ania »

No wiec tak - moze to byc alergia na bialko. Nalezy wyeliminowac z diety cale bialko - a jakie produkty - znajdziesz w FAQ.

Lupiez moze zniknac po okolo 2 tygodniach.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
noCkya

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: noCkya »

Aha dzięki. I jeszcze jedno (sorki że Cię tak zamęczam :wink: ): czy możliwe jest, żeby ten łupież śmierdział? Bo tak to szczur ma żwirek i czysto w klatce i nie widzę powodów do tego nieprzyjemnego zapachu. Choć możliwe że tylko rodzice tak ściemniają bo ja sama to nic nie wyczuję :wink:
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: Ania »

Samce mają to do siebie, że pachną bardziej intensywnie niż samice. I całkiem naturalne, że my - jako właściciele, nie czujemy zapachu naszych pupili. Myślę, że same strupki nie powinny mieć niemiłego zapachu ale sama skóra - możliwe, a napisz mi, czy kąpiesz szczura - jeśli tak, to jak? Być może powód jest bliższy - skóra samców jest bardzo sucha i po zwykłej kąpieli z użyciem samej wody może powodować łupież (wysuszona skóra) i jednocześnie jej swędzenie. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropel oliwy na zmoczoną tylną część ciałka szczura - przed użyciem mydła (wspaniale sprawdza się ponoć mydło dla kociąt) należy jedynie uważać, by takowe kocie mydełko nie dostało się do uszu czy oczu zwierzęcia.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
noCkya

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: noCkya »

Wykąpałam go dwa razy: kiedy go przywiozłam (śmierdział niemiłosiernie) i póżniej jeszcze raz, bo też był brudny (trociny :evil: ). Za pierwszym razem wlałam do wody odpowiednią ilość octu, a za drugim kąpałam go w wannie - hmmm, pewnie było go za mało... ale nie chcę go już więcej kąpać, bo on tego nie cierpi.
A czy można np. zastosować szampon dla psów?
niemfa
Posty: 210
Rejestracja: czw maja 29, 2003 5:34 pm

jak wyleczyc pomaranczowy lupiez?

Post autor: niemfa »

moj szczoorasek ma pomaranczowy lupiez jak to sie leczy? czy sa jakies domowe sposoby czy msuze isc do weta?
Amantium Irae Amoris Integratio Est...
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] pomarańczowy łupież

Post autor: Ania »

Pomarańczowa skórka (czasem się szczury drapią - czasem nie) występują jedynie u samców (nie spotkałam się jeszcze z samicąm która miałaby takowy problem. Najczęściej ujawnia się po kąpieli szczura. Można to łatwo zwalczyć wmasowując jeszcze w mokrą skórę szczura kilka kropelek oliwki (bardzo dobrze - wypróbowałam - działa aloesowa oliwka dla dzieci Johnson & Johnson). Jeśli szczurek nie był kąpany - znaczy, że z natury ma bardzo wrażliwą i suchą skórę - wtedy taki zabieg należy powtarzać co jakiś czas, 'pomarańczowy łupież' może nie zniknąć całkowicie, powinien się jednak znacznie zmniejszyć.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”