częsta "czkawka"

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Sonia13
Posty: 328
Rejestracja: wt lut 05, 2013 6:32 pm

częsta "czkawka"

Post autor: Sonia13 »

Dziś udało mi się złapać, bo zawsze trwa to kilkanaście sekund, góra pół minuty: https://www.youtube.com/watch?v=BY7ZX-In4D8
Tylko to raczej nie jest czkawka, a nie wiem jak to nazwać...Nie występuje to tylko po jedzeniu, a w różnych porach dnia, np m. in. gdy siedzi ze mną na łóżku. Wcześniej zdarzało mu się takie zachowanie, lecz od niedawna jest tak jeszcze częściej. Szczurek zachowuje się tak jak zawsze, je, pije, waga jest stała, biega, skacze, nie widzę nic podejrzanego. Ostatnio zaobserwowałam tylko jeszcze więcej porofiryny i kichanie. Pójdę z nim do weta, bo i tak mieliśmy się wybrać na rutynową kontrol. Kupię też jutro echinaceę. Ale martwi mnie to coś czkawkopodobnego
"Słowo które nie jest wypowiedziane
jest słowem którego nie można powtórzyć
nie można się go nauczyć ani imitować
póki więc nie otworzą się usta, nie otworzą się rzeki
nie otworzą się rany, nie otworzą się umysły
nie otworzy się raj"
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: częsta "czkawka"

Post autor: akzi »

przeważnie każdy szczur ma czkawkę, można ją zaobserwować najczęściej tuz po przebudzeniu, jednak moje szczury miewały czkawki też w innych porach dnia,
jeżeli czkawki są niepokojąco częste nie mówię tu o 1 na dzień to może to czasem być objaw sercowy.
najlepiej udac się do weta by ocenił zdrowie szczura.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
Sonia13
Posty: 328
Rejestracja: wt lut 05, 2013 6:32 pm

Re: częsta "czkawka"

Post autor: Sonia13 »

Postaram się wybrać do Poznania, bo wet do ktorego chodzę tutaj już u poprzedniego szczurka stwierdzil ze poza osluchaniem w ktorym nie słyszy szmerów nie jest w stanie nic więcej zrobić...
"Słowo które nie jest wypowiedziane
jest słowem którego nie można powtórzyć
nie można się go nauczyć ani imitować
póki więc nie otworzą się usta, nie otworzą się rzeki
nie otworzą się rany, nie otworzą się umysły
nie otworzy się raj"
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: częsta "czkawka"

Post autor: pariscope »

Słuszna decyzja. Moja Szczurcia też miała coraz częstsze ataki takiej czkawki, dwa razy chodziłam do wetki z sugestią niedomagań sercowych, to po osłuchaniu stwierdzała, że ani w płucach, ani w sercu nie słyszy nic niepokojącego. Za niespełna 2 miesiące szczurci już nie było. Pomijam opis prób leczenia "po omacku".
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Awatar użytkownika
Sonia13
Posty: 328
Rejestracja: wt lut 05, 2013 6:32 pm

Re: częsta "czkawka"

Post autor: Sonia13 »

Ojej :( A były przy tym jakieś inne objawy? Żebym wiedziała i mogła obserwować.
"Słowo które nie jest wypowiedziane
jest słowem którego nie można powtórzyć
nie można się go nauczyć ani imitować
póki więc nie otworzą się usta, nie otworzą się rzeki
nie otworzą się rany, nie otworzą się umysły
nie otworzy się raj"
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: częsta "czkawka"

Post autor: Paul_Julian »

Niektóre szczurki są troszkę tchórzami, i wtedy latwo mają czkawkę. Jesli chodzi o objawy sercowe to oprócz czkawki, moga miec problem z oddychaniem - łapią powietrze, oddychają w sposób , ze mają takie wcięcie w talii, albo ciężko oddychają. Łatwiej tez sie męczą, są bardziej osowiałe. Jesli poza czkawką nic sie nie dzieje, to po prostu warto obserwować, a jak bedziesz u dobrego weta, to porządnie osłuchac :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Sonia13
Posty: 328
Rejestracja: wt lut 05, 2013 6:32 pm

Re: częsta "czkawka"

Post autor: Sonia13 »

No masz rację, będę obserwować :) Chociaż i tak gdy nowe szczurki do mnie przybędą wybierzemy się za jakiś czas na grupową kontrol :) Przede wszystkim William, a maluchy przy okazji :)
"Słowo które nie jest wypowiedziane
jest słowem którego nie można powtórzyć
nie można się go nauczyć ani imitować
póki więc nie otworzą się usta, nie otworzą się rzeki
nie otworzą się rany, nie otworzą się umysły
nie otworzy się raj"
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: częsta "czkawka"

Post autor: pariscope »

Sonia13 pisze:Ojej :( A były przy tym jakieś inne objawy? Żebym wiedziała i mogła obserwować.

W zasadzie to tylko coraz cięższy i przyspieszony oddech. Tak to wyglądało ponad miesiąc przed jej śmiercią:
http://youtu.be/Yv8gUWTvwf8
A już następnego dnia:
http://youtu.be/2soWigL1yTI
Kiedy zabierałam ją do weta, to zbierała siły i wyglądała na zdrowego, silnego szczurka, ale tak działa adrenalina. Szczury są mistrzami w udawaniu, że są zdrowsze niż są naprawdę gdy czują się zagrożone, a wizyta u weta to zawsze stres. Dlatego kręciłam filmiki, żeby przesłać naszej wetce na maila, żeby miała szansę zobaczyć jak to w domu wygląda. Jednak to i tak nie pomogło, bo tak jak niektórzy tu na forum, stwierdziła że szczurki miewają czkawkę i jest to normalne.
Generalnie uważam, że weterynarze powinni bardziej opierać się na relacjach opiekunów szczurków, niż na ocenie szczurka widzianego w gabinecie, bo tam mobilizują wszystkie siły, a my widzimy je cały czas, w różnych sytuacjach.
Jeśli więc masz możliwość przebadać dokładnie swojego pupila, to zrób to.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Awatar użytkownika
Sonia13
Posty: 328
Rejestracja: wt lut 05, 2013 6:32 pm

Re: częsta "czkawka"

Post autor: Sonia13 »

Do dr Lisieckiej będę się mogła wybrać dopiero od 16.02 najwcześniej, bo kawałek do niej mam. Ale będę uważnie obserwować i jeśli zauważę, że czkawkę ma w takim stopniu lub też pojawią się inne objawy od razu się tam wybiorę ;) Chociaż Willie jest typem takiego tchórza i czkawkę zaobserwowałam póki co jedynie poza klatką i w mojej obecności wczoraj nie miał w ogóle. Będę obserwować, bo to jest najważniejsze. I dzięki za filmiki i opisanie ;)
"Słowo które nie jest wypowiedziane
jest słowem którego nie można powtórzyć
nie można się go nauczyć ani imitować
póki więc nie otworzą się usta, nie otworzą się rzeki
nie otworzą się rany, nie otworzą się umysły
nie otworzy się raj"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”