Synergal

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Synergal

Post autor: Fancy »

Być może jestem przewrażliwiona, ale mam wrażenie, że moje szczury o wiele częściej zgrzytają zębami odkąd jesteśmy na lekach. Od czwartku przyjmują antybiotyk synergal 50 mg, 1/5 tabletki dwa razy dziennie (wszystkie mają taką samą dawkę, chociaż jeden waży blisko 800 g, najmniejszy pół kilo, tak powinno być?). Leczymy się na zapalenie oskrzeli u jednego, początki zapalenia u drugiego (lekko zaostrzone szmery oskrzelowe), trzeci właściwie zmian w oskrzelach/płucach nie ma, ale też kichał jak wszystkie, plus miał problemy z łapkami, więc pani doktor też przepisała mu antybiotyk trochę pod tym kątem, razem z lekiem przeciwzapalnym, bo obstawiała stawy (szczur jest ponad dwuletni i bardzo... okrągły. Łapki nie mają łatwego zadania). Oprócz synergalu dostają 0,1 ml Metacamu dziennie oraz BioProtect jako osłonowy.
Czy to zgrzytanie może być oznaką bólu spowodowanego przez antybiotyk, czy zbieg okoliczności? Szczury są żywe, przy zgrzytaniu nie wyglądają jakby bardzo je coś bolało, po prostu czasem siedzą, patrzą na mnie i zgrzytają, a mi ciężko to zinterpretować. Wczoraj u jednego (najmniejszego) zauważyłam trochę bardziej wodniste odchody niż zwykle. Trochę boję się też że to może być z powodu jedzenia - zabrakło nam karmy na weekend, kupiłam Vitapol Premium, bo tylko to było w sklepie z nie-największego-syfu, szczury jedzą, ale w minimalnych ilościach, bardziej na zasadzie "no jak już muszę", przebierają w miskach z niechęcią, a jogurty jednak jedzą trzy razy dziennie do każdego leku (czasem daję zamiast jogurtu rozdrobnionego banana, raz było żółtko z jajka na miękko, ale wtedy strasznie marudzą z jedzeniem, więc najszybciej wchodzi z małą ilością jogurtu).
Czy Synergal jest na tyle mocny, że może po tych paru dniach wywołać problemy z brzuszkiem, albo coś takiego? Czy powinnam się obawiać o to zgrzytanie? W czwartek idziemy do kontroli
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Synergal

Post autor: ol. »

Synergal (amoksycilina) ma dosyć dużą rozpiętość dawkowania, wiec jest możliwe, że szczury o różnej wadze dostają takie same dawki w zależności od nasilenia objawów.
To nie jest bardzo mocny antybiotyk, ale o szerokim spektrum działania - niszczy też dobroczynne bakterie jelitowe, co z kolei daje pole do rozwoju clostridium difficile, a w rezultacie powoduje biegunki, mniej lub bardziej poważne. Dopóki szczury mają lekką biegunkę leczenie można kontynuować, dostarczając po prostu florę bakteryjną (po każdej dawce). Jogurt może nie być wystarczający przy tym antybiotyku, a dwa nie jest też wskazane, żeby szczury jadły tak dużo jogurtu (do podawania leków możesz wykorzystać zarodki pszenne: https://www.sante.pl/produkty/zarodki-p ... wane-150g/, szczury bardzo je lubią).
Rzadko, ale zdarza się, że biegunka u jakiegoś osobnika jest bardzo nasilona (aż wodnista), wtedy trzeba całkowicie odstawić amoksycylinę.

Przy malej biegunce w brzuszku może trochę "jeździć", więc teoretycznie może to być pewien dyskomfort, może stąd to szuranie ząbkami. Ale nie powinno być przesadne.

A metacam dostają wszystkie czy tylko ten z nożkami ?
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Synergal

Post autor: Fancy »

Dzięki za pomysł z zarodkami, poszukam ich w okolicy :) Wiem, że tyle jogurtu to nienajlepszy pomysł, dlatego daję dosłownie jak najmniejsze ilości, byle tylko tabletkę w tym ukryć, na szczęście synergal z tego co wiem jest słodkawy i nie ma potrzeby bardzo z tym kombinować. Mogę też spróbować w sumie podawać w kaszce dla dzieci, będzie lepiej? Nie jest zbyt kaloryczna? (mój grubas nie potrzebuje więcej krągłości niż ma). Bo dziś już tych zarodków na pewno nigdzie nie złapię, nie wiem jak później.
Biegunka nie jest nasilona, kupka jest po prostu miększa niż zazwyczaj, ale będę oczywiście obserwować, czy nie będzie gorzej. Swoją drogą jogurt nie jest podawany ze względu na florę bakteryjną, do ochrony przed antybiotykiem jest BioProtect - to za mało? Powinnam coś dokupić?
Metacam też dostają wszystkie. Skoro o tym mowa... ewidentnie po tym poprawiły się łapki u staruszka (albo po antybiotyku, kto wie). Wcześniej jego przednie łapki były takie... nieporadne. Niby działały, ale tu skądś spadł, tam się poślizgnął, tu nie utrzymał. Najlepiej było to widać jak próbował mi się wspinać po ręce. A teraz jest jak u reszty szczurów - łapie się łapkami i podciąga bez większych problemów, i mocno zaciska piąstki jak trzeba (wcześniej robił to jakoś niemrawo, ale z trzymaniem jedzonka itp nie miał problemu). To znaczy, że teraz już będzie dobrze, czy że czai się tam jakaś choroba, którą będzie trzeba mocniej zwalczać?
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Synergal

Post autor: ol. »

Możesz i w kaszce, w końcu jeśli będą to symboliczne ilości, to grubaskowi nie zaszkodzą (choć wiadomo, że lepiej wybierać kaszki bez dodatku cukrów). Zarodki mają tę zaletę, że są całkowicie bez dodatków, a mimo to bardzo dobrze kryją smak nawet tych bardziej gorzkich leków. Masz rację, że synergal do tych najtrudniejszych nie należy i u większości szczurów przejdzie nawet w niezbyt wydumanych nośnikach, ale gdyby Ci kiedyś przyszło działać z czymś podlejszym w smaku, to zarodki polecam.

Myślę, że jeśli kupa jest tylko bardziej miękka, to flora daje radę:) (miękkość kupy przy synergalu występuje często)

O metacam zapytałam, bo myślałam, że tylko ten z nóżkami, co akurat ma największe uzasadnienie, bo przy samym psikaniu, to trochę na wyrost... No ale może wet ma inną koncepcję, w sumie kilka dni nie powinno nikomu zaszkodzić.
Przy dłuższym podawaniu leków przeciwbólowych, wskazany byłby osłonowy na żołądek. Trudno wyrokować czy u szczurka z nóżkami przeciwbólowe dadzą stały efekt. Mogą jeśli zmiany zwyrodnieniowe są niewielkie, a zmniejszy się współistniejący stan zapalny. Ja niestety częściej miałam do czynienia z przypadkami, gdzie u starszych szczurów ze zwyrodnieniami kręgosłupa/stawów biodrowych/kolanowych przeciwbólowe przynosiły ulgę, dopóki były podawane. Po odstawieniu dyskomfort wracał;(
Ale Ty bardziej piszesz o przednich łapkach, więc może akurat u Was będzie dobrze i szczuras jeszcze sobie polata :)
(co do słabości w przednich łapkach tylko wspomnę, że starsze szczury zawsze warto obserwować pod kątem objawów przysadkowych)
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Synergal

Post autor: Fancy »

Dzisiaj podaję w kaszce w takim razie, żeby już tym jogurtem nie męczyć :) W sumie ta kaszka jest bez dodatku cukru, skojarzyła mi się z tuczącą, bo podawałam choremu szczurowi, żeby jadł cokolwiek, ale tam chodziło o to, że nie mógł jeść twardego. Zarodki na pewno kupię, przydadzą się na wszelki wypadek. Chociaż nie spodziewam się, żeby ukryły smak np. witaminy B... albo dostinexu, odnośnie przysadkowców. Przechodziłam już przysadkowca (tzn. szczura z objawami przysadkowymi, niestety co dokładnie go dopadło nigdy się nie dowiedziałam, bo za szybko biedak musiał odejść, ostatecznie diagnoza padła na wylew), dlatego bardzo dokładnie przyglądam się tym łapkom i zwrócę też na to uwagę weterynarzowi przy wizycie, mam nadzieję, że to jednak nie to.
Te miękkie kupki nie wyglądają bardzo podejrzanie, jak mówisz, że przy Synergalu się zdarza to jestem raczej spokojna, tylko to zgrzytanie mnie martwi, bo skoro Synergal nie jest specjalnie mocny, a maluchy dostają dodatkowo przeciwbólowy, to marudzić chyba nie powinny... Szczerze mówiąc miałam nadzieję, że te objawy mogą być spowodowane Synergalem, bo raptem tydzień temu musiałam uśpić młodego szczurka z powodu kamieni w pęcherzu/nerkach, spowodowanych przez zmiany genetyczne, bo był za młody, żeby były w stanie "naturalnie" się zrobić, a został mi jego brat i ojciec, z tymi samymi genami... Wiem, że zgrzytanie zębami nie zawsze jest z bólu, ale jestem mocno przewrażliwiona teraz pod tym kątem.
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Synergal

Post autor: Fancy »

A, jeszcze jedno pytanie - jak długo powinnam podawać synergal? Właśnie obliczyłam, że mam dawki już tylko do jutra, a wizyta dopiero w czwartek o 17 :/
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Synergal

Post autor: ol. »

Fancy, powinny do ustania objawów plus jeszcze kilka dni. Podając za krótko, ryzykuje się nawrót infekcji.
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Synergal

Post autor: Fancy »

Objawy w sumie ustały na drugi dzień po rozpoczęciu leczenia... Oczywiście jestem w stanie stwierdzić tylko odnośnie kataru, bo osłuchowo nie mam jak sprawdzić. Dostawały synergal w sumie 6 dni, dziś jest 7 i rano nie dostały, bo już nie miałam, po południu jadę do weterynarza. Powinnam nalegać, żeby dać im jeszcze dawek na kilka dni, jeśli sama nie będzie chciała? Mam wrażenie, że tym razem dostałam za mało tabletek przez pomyłkę, bo osłonowego np. miałam na 7 dni
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”