Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

jacob_burns
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 02, 2008 8:47 pm

Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: jacob_burns »

Moje szczurki próbuję nauczyć, że w pewne miejsca nie wolno im wchodzić.

Starszego oduczam wchodzenia do kuchni, bo zaraz wędruje za szafki stojące koło kuchenki gazowej, a, wiadomo, nie chciałbym, żeby tam coś gryzł.

Robię to w ten sposób:
jak tylko przekroczy próg, to chwytam go mocno w rękę i przewracam na plecy i trzymam przez ok minutę krzycząc, że do kuchni mu nie wolno. On w tym czasie piszczy i próbuje się wyrywać, potem wyrzucam go na przedpokój. Szczur niekiedy wraca na próg a niekiedy ucieka do pokoju.
Robię tak od ok2-3 tygodni i efekt jest taki, że jak nie wie, że go widzę to przystaje na progu a potem zazwyczaj i tak wchodzi do kuchni.
Czy to jest dobra metoda czy po prostu za wcześnie na efekty?


Druga rzecz to wchodzenie za łóżko.

Często wypuszczam szczury, żeby sobie pochodziły po mieszkaniu, bo jeszcze nie kupiłem im dużej klatki.
Te łobuzy sporo czasu przesiadują za łóżkiem (w sumie nie ma się co dziwić, bo mają tam cicho i ciemno i w ogóle fajne warunki) tyle, że ja wolałbym, żeby tam nie siedziały, bo ciężko tam po nich posprzątać i śmierdzi mi koło nosa.
Przygotowałem im nawet kuwetkę z ich żwirkiem i domkiem, który kiedyś był w klatce, pod szafą (tam mogłyby siedzieć, bo też miałyby cicho i ciemno a ja mógłbym łatwo po nich posprzątać) w nadziei, że tam się przeprowadzą, ale lipa. Nie udało się...
Czy włożenie za łóżko jakichś ostrych zapachów (np. bibułek z drogerii nasączonych różnymi zapachami) "wykurzy" je stamtąd?:) Jakie inne metody są skuteczne?
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: Babli »

jacob, jeśli chodzi o to przewracanie i krzyczenie..to wiesz co? To jest zły sposób. Szczura tak po prostu nie nauczysz żeby gdzieś nie wchodził. Ale możesz pozabezpieczać miejsca do których im nie wolno wejść, to będzie lepiej ;)
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: lavena »

U mnie działa klaskanie.
Jak wchodzi gdzieś gdzie mu nie wolno to wystarczy klasnąć w dłonie. Dodaje do tego "Roki wracaj"... i Roki wraca :)
Ale jest tak jak napisała Babli nie nauczysz szczura zeby nie odwiedzał takich kątów, poprostu musisz w jakiś sposób odciąć możliwość wejścia. I to będzie najprostsza i najbezpieczniejsza metoda, napewno lepsza od ciągłego przewracania go na plecki...
jacob_burns pisze: jak tylko przekroczy próg, to chwytam go mocno w rękę i przewracam na plecy i trzymam przez ok minutę krzycząc, że do kuchni mu nie wolno. On w tym czasie piszczy i próbuje się wyrywać, potem wyrzucam go na przedpokój.
Mam nadzieje że to "wyrzucam" to tylko przenośnia...
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: zalbi »

jacob_burns pisze:Często wypuszczam szczury, żeby sobie pochodziły po mieszkaniu, bo jeszcze nie kupiłem im dużej klatki.
to jak kupisz większą klatkę to nie będziesz ich wypuszczał?


A miejsca najlepiej zabezpieczyć.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Awatar użytkownika
grayhill
Posty: 50
Rejestracja: pt lip 25, 2008 9:47 am
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: grayhill »

no raczej ta metoda nie jest najlepsza nie dość że szczurek sie stresuje to jeszcze zacznie cię gryźć a tego byś raczej nie chciał wystarczy że będziesz zamykał drzwi albo jakoś to miejsce zabezpiecz na czas ich wypuszczania i z głowy ja tam im pozwalam łazić gdzie chcą ale mam na nie oko cały czas więc sie nie martwię, ale jednak radzę zaprzestać tych strasznych metod.
roots reggae ragga
Awatar użytkownika
Sileas
Posty: 456
Rejestracja: czw sie 10, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: Sileas »

Miałam w sumie też taki problem.. a znaczy się, chciałam by do dyspozycji szczurki miały cały jeden pokój, a z niego nie mam drzwi ani do kolejnego pokoju, ani do kuchni. Na początku przy wybiegach zastawiałam wejścia kartonami. Po miesiącu uznałam, że mogę juz nie zastawiać.. i co sie okazało, kiedy były kartony próbowały na nie włazić, by zobaczyć co jest dalej. W momencie, kiedy się przyzwyczaiły i przestałam ich używać - całkowicie zignorowały fakt, że jest coś dalej... Nigdy juz potem żadna nie przeszła przez ów "niewidzialną ścianę" i po prostu biegały po tym pokoju, który im pierwotnie wyznaczyłam ;) Mądre bestie.
Za TM ['] : Silje (25.12.2006 - 25.01.2008), Iris (14.07.2006 - 02.09.2008), Wolke (14.07.2006 - 25.08.2008), Shivia (ok. 14.07.2006 - 18.09.2008)
jacob_burns
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 02, 2008 8:47 pm

Re: Jak nauczyć gdzie nie mogą wchodzić?

Post autor: jacob_burns »

No cóż, spróbuję zrobić tak, jak napisała Sileas.
Mam nadzieję, że się uda, bo chodzenie za szczurkami odpada, z prostego powodu. Wypuszczam je zawsze wieczorem, kiedy one są ożywione, a ja wracam z pracy. Już nie bardzo mam siły robić cokolwiek, więc zasiadam z kolacją przed komputerem, a szczurki sobie biegają przychodząc do mnie na pieszczoty. :)

I jeszcze gwoli wyjaśnienia:
Stosując taką metodę miałem nadzieję, że Pawełek skojarzy przechodzenie przez próg z przykrością, która go spotyka.

Klaskania też próbowałem, ale nie działało na niego.

zalbi: nie martw się. :)


A co do drugiej części posta, to czy myślicie, że uda się mi w przedstawiony sposób zniechęcić je do wchodzenia za łóżko??
Od razu dodam, że zastawienie łóżka byłoby trudne, bo jest ono na nóżkach, a poza tym mogą najpierw się na nie wspiąć, a dopiero potem wejść do swojego kąta.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”