Szczurek i dorosły kot

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Brian69
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 2:50 pm

Szczurek i dorosły kot

Post autor: Brian69 »

Witam,
Moja córka (7 lat) marzy o szczurku. Od dwóch miesięcy stara się bardzo "zapracować" , bo postawiliśmy twarde warunki. Ja osobiście nie mam nic przeciwko szczurkom, bo są kumate bardzo i sympatyczne. Natomiast mamy od zawsze koty.
Obecnie mamy dorosłą 3letnią kotkę. Moja córka była bardzo rozczarowana, że kolejne koty mają ją gdzieś i przychodzą, gdy same chcą i bawią się, gdy same zdecycują. Stąd pewnie pomysł na szczurka. Czytała dużo w internecie i naprawdę wie dużo. Moim zdaniem jednak pomija wszystkie informacje, które jej nie pasują i skupia się na pozytywnych. I boję się, że będzie rozczarowana.
Głównie jednak boję się o relację szczurka z kotem. Przede wszyskim o bezpieczeństwo szczurka, bo w końcu kot ma silny instynkt polowania, a szczurek jest znacznie mniejszy i szybki. Oczywiście zamierzamy przygotować klatkę i uważać gdy szczurka będziemy wypuszczać (bo oczywiście chcemy, żeby mógł sobie wychodzić), ale nie ma szans upilnować kota na dłuższą metę. Nasz kot jest też zazdrosny. W tym roku odratowaliśmy małego kotka i był u nas przez prawie dwa miesiące, ale nasza kotka nigdy go nie zaakceptowała. Nic mu nigdy nie zrobiła, ale syczała na niego i zaganiała pod meble. Oczywiście też bardzo uważliśmy i trzymaliśmy je najpierw osobno, po kilku dniach pozwoliliśmy na kontrolowane spotkanie itd.

Głównie chcę zapytać, jakie są szanse, że się dogadają, jak do tego podejść, o co zadbać i jakie macie doświadczenia w tej materii...
A może w ogóle to głupi pomysł?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: syntonia »

Dużo osób trzyma szczury i koty pod jednym dachem. Myślę, że jak szczury (to zwierzęta stadne i nie powinny być trzymane same) będą w osobnym pokoju i będziecie pilnować żeby kot trzymał się w bezpiecznej odległości od klatki to będzie ok. No i oczywiście przy wypuszczaniu też trzeba pilnować, by kot nie zrobił im krzywdy. A czy zaakceptuje szczury to już zależy od charakteru kota, niektóre koty kompletnie ignorują obecność gryzoni w domu :)
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
Yvett
Posty: 53
Rejestracja: śr lis 26, 2008 12:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: Yvett »

Wszystko chyba zależy od kota. Mój kocur mimo nienawiści do innych kotów i psów (przez 1 dzień miałam kociaka którego przekazywałam koleżance i musiał być zamknięty w kuchni bo nasz rzucał się na niego) z łatwością zaakceptował szczura. Nawet bawiły się razem, szczur łapał kota za ogon i biegał za nim jak głupi, a kot jak miał dość to po prostu wskakiwał gdzieś wyżej. I nie były razem od początku, kot miał chyba ze 12 lat jak pojawił się szczurek.Trzeba tylko uważać przy wspólnych wybiegach bo koty mają jednak silny instynkt łowny i nigdy nie wiadomo czy nie postanowi nagle zapolować. No i trzeba pamiętać że nawet jak kot chce się tylko pobawić to jednak jest dużo silniejszy i zwykłe pacnięcie łapką czy podgryzanie może się źle skończyć. W najgorszym wypadku podczas puszczania szczurka, można zamknąć kota np. w kuchni.

Polecam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=7ikm3o5hDks
Awatar użytkownika
isia28
Posty: 317
Rejestracja: sob sty 31, 2009 5:34 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: isia28 »

na pewno sie nie uda gdy kot chociaz raz zapolowal . nie uda mu sie wytlumaczyc , ze nie wolno i bedzie wykorzystywal kazda sytuacje , aby zlapac szczura. trzeba sie takze zastanowic czy 7letnie dziecko jest w stanie przypilnowac szczurka. wystarczy chwila i dojdzie do tragedii a przeciez szczur nie moze siedziec ciagle w klatce. no i najwzniejsze....... szczurek to nie tylko madre zwierzatko, to tez ogromne obowiazki. ciagle trzeba sprzatac i moga byc potrzebne wizyty u wet. dziecko nie koniecznie musi temu podolac i wszystkie obowiazki spadaja na rodzicow
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ShowTime
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 01, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: ShowTime »

Po prostu wypraszaj kota z pokoju, gdy będziesz wypuszczać szczurka:> U mnie pod jednym dachem żył szczur i 4 koty, obyło się bez konfliktów, koty nie zwracały na niego żadnej uwagi.
Bytów nie mnożyć, fikcji nie tworzyć, tłumaczyć fakty jak najprościej.
William Ockham
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: Sky »

Szczurki na początku mogą też być zdenerwowane - instynktownie reagują na zapach kota. Mogą panikować i bać się wychodzić z kryjówek. Z czasem jednak powinny się przyzwyczaić.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
lovekrove
Posty: 972
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 8:22 am

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: lovekrove »

Brian69 pisze:Witam,
Obecnie mamy dorosłą 3letnią kotkę. Moja córka była bardzo rozczarowana, że kolejne koty mają ją gdzieś i przychodzą, gdy same chcą i bawią się, gdy same zdecycują. Stąd pewnie pomysł na szczurka. Czytała dużo w internecie i naprawdę wie dużo. Moim zdaniem jednak pomija wszystkie informacje, które jej nie pasują i skupia się na pozytywnych. I boję się, że będzie rozczarowana.
Może lepszym pomysłem w takim razie jest świnka morska? Mniej absorbująca, może być sama, również inteligentna. Można nauczyć przychodzić na zawołanie. Bo szczurki to też zależy na jakiego się trafi - czasem jest miziak, a czasem ignorant, który woli pobiegać, zamiast siedzieć na kolanach i być głaskanym. I wydaje mi się, że świnki morskie nie są tak delikatne, jak szczurki.
Sześciu szczurzych rozbójników: Muffin[*], Oskar[*], Ryjek[*], Szymon[*], Alvin[*], Melman, Zdzichu, Edek[/color]
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: Kameliowa »

prosiaki też są stadne ponoć.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
mona91
Posty: 88
Rejestracja: śr gru 08, 2010 6:53 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczurek i dorosły kot

Post autor: mona91 »

Ja jestem zdania, że 7 latka nie poradzi sobie sama nad opieką zwierzaka..I czy nie zrobi krzywdy, małemu szczurkowi? (nie specjalnie, ale nie chcący np. podczas łapania)
Co do kotów, moja 13 letnia kota totalnie olewała szczury, mogły biegać wszędzie, włazić po niej. Czasami jak miała dość to uciekała, albo się przed nimi chowała ;) Natomiast teraz mój 1,5 roczny kastrat ma strasznie silny instynkt łowczy :/
Jak szczury biegają po pokoju to kot ma do dyspozycji resztę mieszkania. Zobaczy ogon wystawiony z klatki i już chce go upolować.

Tak naprawdę nie ma reguły. Trzeba obserwować zwierzaki i być czujnym ;D
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”