Oswajanie po mojemu.

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

dienonych
Posty: 35
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 12:41 pm

Oswajanie po mojemu.

Post autor: dienonych »

Witam, jest wiele sposobów na oswojenie szczurków, więc postanowiłem opisać mój, proponuję aby więcej osób w paru zdaniach opisało swoje sposoby (taka moja ciekawość).
Na początku miałem jednego szczurka. Od kiedy tylko pojawił się w klatce piszczał niemiłosiernie. Chował się wszędzie w klatce i nie dawał się dotknąć. Na następny dzień dokupiłem mu kolegę, z tego samego sklepu, z tej samej klatki. Drugi był bardziej ciekawski, nie bał się spacerować (jak jego kolega), lecz podobnie jak on był sceptycznie nastawiony do mnie i mojej mamy. Po dwóch dniach, kiedy oba szczurki się za klimatyzowały, w klatce brałem je do siebie na kolana. Gryzły, jedna i druga gadzina gryzła nie miłosiernie. Dodam, że cały czas trzymali się razem. To całe gryzienie nie zraziło mnie do nich. Brałem je po prostu na kolana, siadałem na fotelu przed komputerem i zajmowałem się sobą, a szczurki sobą. Na początku (niecały tydzień) robiły masę kup, na mnie i na fotel. Początkowo czas spędzony z nimi wyglądał następująco:
-wyjmuję dziady z klatki, w odwecie wyczuwam u nich gorączkowe oddychanie.
-kładę na kolana, a one cap za moje palce i gryzą, ale nie mocno, tak po prostu.
-ja gram w grę a one kupkają na mnie i chodzą sobie po mnie i po fotelu.
-po jakimś czasie się kładły i leżały przytulone do siebie, ale swobodnie, ponieważ kiedy zbliżałem do nich swoją dłoń obwąchiwały ją i już, kiedy próbowałem pogłaskać, odchodziły szukając innego miejsca do wypoczynku.
Wszystko trwało niecałe dwa tygodnie. Po tym czasie, szczurki podchodziły do mnie po jedzenie i głaskanie, nie robiły kup (chyba, że już na prawdę musiały) i były rezolutne. (o dziwo, tak samo przyjacielsko obchodziły się z moją mamą, która nie odegrała na początku szczególnej roli, po prostu, od kiedy przyzwyczaiły się do mnie, przyzwyczaiły się do wszystkich, nawet do ludzi których nigdy nie widziały czyt. gości)
Nadszedł czas na wypuszczanie z klatki na pokój...
Na początku, miały mały teren, ogrodzony kartonem, z czasem "mury" zniknęły i pojawił się problem, walające się kupy ::)
Taktyka była taka, szczurek robi kupę, trafia do klatki (klatka podczas wypuszczania była stale otwarta), jednak kiedy trafiały tam za karę zostawała ona zamykana. Niestety, drugi szczurek, opisany na początku, zmarł szybko, bo po półtora roku, ze względu na to, że był strasznie chory, latałem z nim do weterynarza, zostawiałem go tam jak było trzeba, lecz z czasem zaczął się dusić, nie jadł, nie pił, nie biegał, pierwszy szczur go podgryzał i kradł mu jedzenie, które zostawiałem obok niego. Nastała decyzja aby go uśpić, bo już dosłownie wegetował :'( Jednak pierwszy, nauczył się i po dziś dzień, biega po pokoju, jak jest głodny, wraca do klatki, tam pije, załatwia się i znowu wychodzi.
Zapomniałem dodać, iż kiedy któryś ze szczurków podgryzał np. kable, bądź coś co nie powinien, również trafiał do klatki. Skutkuje to tym, że wychodząc z domu nie boję się zostawiać klatki otwartej (na początku było wiadomo, że zastanę pokój z porozwalanymi kubkami, posikaną klawiaturą i pogryzionymi kablami.
A wy? Jak uczyliście swoje pociechy samodzielności i odpowiedniego zachowania?
Lubie placki
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Oswajanie po mojemu.

Post autor: Wilczek777 »

Twoja metoda to klasyczna metoda polecana na forum nazywana jako "na siłę". Mniej strachliwe stworki tak jak opisujesz dość szybko przyzwyczajają się do człowieka a potem już jest z górki. Jeśli chodzi o kupkanie to nigdy z tym nie miałam kłopotu - zawsze szczurki wracały do klatki i niespodzianki znajduję tylko przy młodych szczurkach które jeszcze nie biegają po całym pokoju i po prostu do klatki nie mogą wrócić. Jeśli chodzi o zamykanie w klatce za karę to przy oswojonych szczurkach to nie głupia metoda ale przy "nowych" bym uważała. Klatka ma być ostoją i dobrze się kojarzyć - dzięki temu uciekinierzy wracają właśnie tam mając pewność, że to bezpieczna ostoja lepsza niż zwiedzane podczas ucieczki tereny.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Oswajanie po mojemu.

Post autor: Megi_82 »

Wilczek777 pisze:TKlatka ma być ostoją i dobrze się kojarzyć - dzięki temu uciekinierzy wracają właśnie tam mając pewność, że to bezpieczna ostoja lepsza niż zwiedzane podczas ucieczki tereny.
Dokładnie. Bardzo ważne jest dla mnie, żeby klatka była dla szczurów domem, a nie zesłaniem. Bardzo mnie wzruszyło, kiedy moja obolała po operacji szczurzyca pierwsze, powolne kroki skierowała do klatki, żeby odespać i odpocząć - choć zwykle moje szczury śpią gdzieś po kątach w domu. W sytuacji podbramkowej okazało się jednak, że wszędzie dobrze, ale "u siebie, we własnym łóżku" najlepiej :) Także jak się da unikam "karania" zamknięciem.
Co do kupek - jeśli zdarzy się jakaś w przypadkowym miejscu, od razu sprzątam i przecieram to miejsce. Poza tym, kuwetki ze żwirkiem są też na wybiegu, poza klatką, bo nie każdemu ogonowi chce się gnać przez całe mieszkanie za potrzebą :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Oswajanie po mojemu.

Post autor: IHime »

Temat został już opisany tutaj: http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=8489
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”