Kilka pytań :)

Jaka ściółka? Jaka klatka? A może coś jeszcze?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Maestro
Posty: 10
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 6:55 pm
Lokalizacja: Londyn

Kilka pytań :)

Post autor: Maestro » pn kwie 07, 2014 8:31 pm

Witam. Niestety (a może stety) to Forum jest tak duże, że znalezienie odpowiedniego tematu nie jest łatwe. Mam kilka pytań odnośnie klatki i wyposażenia.

1.) Ściółka. Używam granulek z makulatury, przeznaczone jako ściółka do klatek dla małych zwierząt (w tym szczurów). Czy ktoś używa podobnej ściółki, i jakie są związane z tym konsekwencje. Wydaje sie dobrze pochłaniać zapach. Czy nie zaszkodzi szczurom?

2.) Domek. Na razie wsadziłem im do klatki spory domek zrobiony z siana. Szczurki chętnie w nim przebywają, ale pytanie brzmi, czy na dłuższą mete taki domek jest odpowiedni, i czy nie powinienem go zastąpić np. drewnianym.

3.) Czym wyścielić domek? W jakiej tempertaurze szczurki czują się najlepiej?

4.) Ścieranie zębów. Co najlepiej włożyć do klatki, aby szczurki mogły sobie ścierać zęby? Jak rozumiem, same pręty metalowej klatki nie wystarczą? Zawiesiłem im kilka drewnianych zabawek do wspinania, ale na razie nie okazują zainteresowania.
Ze mną: Kili, Fili :)

Awatar użytkownika
altelily
Posty: 200
Rejestracja: wt lut 11, 2014 8:51 am

Re: Kilka pytań :)

Post autor: altelily » pn kwie 07, 2014 8:40 pm

1) Z granulatów polecam korki drewniane albo Pinio, są najlepsze, nie pylą mocno i jest baaardzo małe prawdopodobieństwo, że mają w sobie jakieś paskudztwo typu wszoły.
2) Domek z siana najlepiej wywal, może mieć pasożyty (ale nie musi). Jednak szczurki najprawdopodobniej go obsikają i słoma będzie gnić i brzydko pachnieć. Zamiast domków, lepiej przymocuj do klatki hamaczki, koszyczki, półki (najlepiej plastikowe) albo sputniki.
3) Temp. pokojowej, domek niepotrzebny.
4) Do ścierania zębów kup koniecznie kostkę wapna, znajdziesz w każdym zoologu za grosze.

dominick_black
Posty: 148
Rejestracja: pt lut 14, 2014 3:51 pm

Re: Kilka pytań :)

Post autor: dominick_black » pn kwie 07, 2014 9:22 pm

1) Tak jak już napisała przedmówczyni, najlepszy żwirek drewniany Pinio lub inna firma.
2) domek z sianka nie nadaje się na dłuższą metę, gdyż szczurki go obsikają i będzie gnić przez co będzie nieprzyjemny zapach dla zwierzątek jak i dla właściciela. Domek drewniany także się nie nadaje, gdyż szczurki sikają gdzie popadnie, nie ważne, czy tam gdzie śpią, czy tam gdzie jedzą, a domek drewniany potem będzie najzwyczajniej w świecie śmierdzieć.
3) Domek za to możesz kupić plastikowy, ale on nie jest konieczny, chodź jako norka bardzo przydatny. Możesz do niego włożyć jakąś szmatkę czy coś w tym stylu, a temperatura najlepsza pokojowa.
4) Do ścierania zębów najlepsze wapno lub gałązki drzew owocowych (bezpestkowych), najlepsza z jabłonek czy gruszek, a także brzoza.
W klatce powinny się znaleźć też zabawki, żeby szczurki się nie nudziły. Klatka powinna zawierać: Rury PCV, hamaki, wszelkiego rodzaju norki, liny do wspinaczki, koszyczki, pięterka, gryzaki, sputniki. Jednak podstawową rzeczą są poidełko i miseczki, najlepiej ceramiczne bo są stabilne i ma się pewność, że szczurek ich nie zje, tak jak miała to szczurka koleżanki mojego brata :)

Awatar użytkownika
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Kilka pytań :)

Post autor: IHime » pn kwie 07, 2014 10:19 pm

To ja jeszcze dodam, że dla ułatwienia w prawym górnym rogu jest Szukajka, a każdy dział ma przyklejony spis treści. Niektóre są nawet aktualne.

Maestro
Posty: 10
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 6:55 pm
Lokalizacja: Londyn

Re: Kilka pytań :)

Post autor: Maestro » wt kwie 08, 2014 6:54 pm

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :). Ihime, ogólnych tematach (typu ABC karmienia itp.) są czasem linki do nieistniejących tematów, ale od teraz postaram się szukać większości informacji na właśną rękę :).

Ekhm, co do żwirku, to jest pewien problem, bowiem nie mieszkam w Polsce, i firmy które podajecie, no cóż, nie widziałem ich na rynku angielskim. Aczkolwiek jeśli zakupię ten sam typ ściółki, tylko innej firmy, to chyba nie powinno być problemu, prawda?

Co do domku, to wyjąłem im z klatki siankowy domek, ale o dziwo był całkiem suchy i czysty (przynajmnie taki się wydawał)- może to dlatego, że szczurki same z siebie wybrały jeden kąt klatki i tylko tam chodzą oddawać potrzeby fizjologiczne. Tak czy siak na dniach zamienie go na plastikowego sputnika.

No i w klatce mam zabawki, piłeczki z platiku, drabinki sznurowe i kółko, ale na razie jeszcze nie okazują zainteresowania (zabawki są na wyższych poziomach klatki, czasem tam zajrzą ale po chwili wracają na dół)
Ze mną: Kili, Fili :)

Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kilka pytań :)

Post autor: smeg » śr kwie 09, 2014 8:54 am

1. Spokojnie możesz używać ściółki z makulatury. W Polsce jest trudno dostępna i dość droga, dlatego większość z nas używa żwirków albo zrębków drewnianych, ale makulaturowa nie powinna zaszkodzić szczurom. Trujący jest dla nich tusz drukarski, więc nie powinno się ich trzymać np. bezpośrednio na gazetach, ale w procesie przetwarzania makulatury raczej nie zostaje go zbyt wiele.

2. Domek z siana jest ok jako rozwiązanie tymczasowe, zapewne niedługo zostanie pogryziony albo zasikany i będzie wymagał wymiany. Drewniane wyposażenie klatki (półki, domki) nie jest jednak zbyt polecane, bo trudno je umyć po nasiąknięciu moczem i szybko zaczyna brzydko pachnieć. Większość z nas używa plastikowych półek i domków (szczury bardzo lubią Sputniki firmy Savic) albo polarowych hamaków i norek. http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... start=3240 - tutaj możesz przejrzeć zdjęcia klatek, może coś Cię zainspiruje ;)

3. Domek możesz wyścielić ręcznikami papierowymi, chłoną mocz i łatwo je wymieniać. Szczurki najlepiej się czują w temperaturze pokojowej lub nawet nieco niższej, nie lubią przegrzewania.

4. Do ścierania zębów możesz im dać gałązki drzew owocowych (zdobyte samemu albo kupione w sklepie zoologicznym w formie patyków do jedzenia), orzechy włoskie w skorupkach (nie polecam podawania na noc, strasznie chrupią :P), od czasu do czasu ususzony na kamień chleb. Ścierają zęby także na suchej karmie.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółka, klatka i akcesoria”