Początek rodowodu

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Salvia
Posty: 29
Rejestracja: czw lut 18, 2010 3:56 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Początek rodowodu

Post autor: Salvia »

Nie wiem zbyt wiele na ten temat. Aczkolwiek widzę, że udzielają się tu osoby posiadające hodowle, więc to pytanie jest głównie kierowane do nich. Nie wiem jak rozpoczynaliście swoją działalność z hodowlą. Interesuje mnie informacja dotycząca szczurków. Jak można sprawić by szczur był rasowy? Trzeba to sprawdzać jakimiś testami?
???
Pomóż.. --> http://tnij.org/mordo_ty_ma
29.07.2010 jadę z Bydgoszczy do Władysławowa
droga powrotna - po tygodniu
Awatar użytkownika
Astry
Posty: 529
Rejestracja: śr lut 24, 2010 7:52 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Początek rodowodu

Post autor: Astry »

Z tego co się orientuję, to nie ma ras szczurów, tylko odmiany. Wydaje mi się też, że żadnych testów się nie robi, sprawdza się tylko przodków w rodowodzie :P. Ale pewności nie mam, hodowli nie mam, szczurków rodowodowych też nie, więc czekaj na kogoś doświadczonego :).
Ze mną: już żaden szczurek... :(
Oraz piesek Czika, tymczas Antoś, tymczas kotek Oczko :)
Za TM [*]: Schizia, Tequila, Ciapek, Nina, Sepsa, Kokaina, Heroina, Emi, Sonic, Juna, Filiżanka, Jacky
I dwa skoki Kleopatra i Nefretete [*]
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Początek rodowodu

Post autor: alken »

ja hodowcą nie jestem ale domyślam się że zakładając hodowlę sprowadza się/ kupuje u naszych hodowców szczury z rodowodem i ich małe tez rodowody będą posiadać, oczywiście trzeba także należeć do stowarzyszenia hodowców szczurów rasowych.

a co do wyrabiania rodowodów szczurom ktore się bez nich urodziły to nie mam pojęcia czy takie coś jest możliwe. możesz też zajrzeć na stronę stowarzyszenia i tam się u źródła dowiedzieć.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Początek rodowodu

Post autor: zalbi »

alken pisze: a co do wyrabiania rodowodów szczurom ktore się bez nich urodziły to nie mam pojęcia czy takie coś jest możliwe. możesz też zajrzeć na stronę stowarzyszenia i tam się u źródła dowiedzieć.
zapraszam tutaj: http://www.shsrp.yoyo.pl/

szczur bez rodowodu - chodzi Ci pewnie o szczura ze sklepu - nie, taki szczur nie otrzyma rodowodu. szczur rodowodowy to szczur urodzony z hodowli szczurów rodowodowych, w Polsce są to hodowle tylko zrzeszone z SHSRP. innych hodowli nie ma.


chcąc założyc hodowle musisz najpierw Ty przejśc testy itd, przystąpic do SHSRP, i dopiero po jakimś czasie, gdy sprowadzisz/kupisz szczury rodowodowe możesz je rozmnażac.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Początek rodowodu

Post autor: Babli »

Kolejne posty, które nie będa tyczyły się tematu zostaną nagrodzone ostrzeżeniem.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Początek rodowodu

Post autor: merch »

Babli , al wszystkie posty mialy scisly zwiazek z tematem i rzucaly swiatlo na to na czym polega hodowla szczurow rodowodowych w Polsce i za granica , poruszaly wiele waznych problmow zwiazanych z organizacjami kierujacymi praca hodowlana na terenie uni europjskij , z uznwanymi i nie uzanwanymi w roznych zwiazkach odmianami szczurow, z definicja rasowosci. potrzeba OTWARTYCH WYSTAW, standardami oceny szczurow, sposobami na zwieksznie obiektywnosci oceny szczurow i wiele innych waznych w temacie szczurow rodowodowych kwesti. Moje uwagi moglyby byc przyczynkiem do poprawy i wzrostu obiktywnosci ocen szczurow , na wystawach organizowanych w Polsce i raptm wszystko zniklo . Smutno i tyle. To sa wazne kwstie i powinna byc mozliwosc aby pewne rzeczy dyskutowac, zwlaszcza ze tmat powraca jak bumerang, czsc forumowej mlodziezy namolnie nakazuje kupowanie szczurow tylko w shsr , pomijajac chocby takie problemy ze w czesci Europy wogole nie ma organizacji kierujacych hodwola , w czesci jst kilka , ale i one nie dsykryminuja dzilan niestowarzyszonych hodowcow- wręcz przeciwnie hodowcy stowarzyszni i ni a takze stowarzyszenie w roznych organizacjach wspolpracuja ze soba i moga porownywac swoje osiagnicia hodowlane na otwartcyh wystawach. Dodam jeszcze , z dla mnie jako hodowcy niestowarzyszonego taka dyskusja jest wazna , podobni jak wazne jst dla mni aby trafilo do publicznej swiadomosci , ze w odroznieniu od zasad panujacych w swiecie kotow i psow u szczurow wszysko to raczkuje i wyglada innaczej i jeszcze duzo wody uplynie w Wiśle zanim r=r bdzi cos znaczylo przy szczurach, pomijajac juz ze co wazne podkrslenia w hodowli " pets rats " nie obowiazuje pojecie ras , o tych problemach trzeba mowic jak najwiecej , a nie czyscic tematy.

Temat jest o rodowodzie, tak? Nie o wystawach, standardach, nie o hodowlach. To są tematy pokrewne. (: A dodatkowo kilka zarzutów/obelg - jak kto woli. Babli
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Początek rodowodu

Post autor: sachma »

to ja napiszę jeszcze raz ;) bo moje posty jednak związek miały ;)

Jedyną organizacją wydającą rodowody w Polsce jest SHSRP - żeby szczur mógł się ubiegać o rodowód musi pochodzić z zarejestrowanej hodowli - dla importów istnieje możliwość nostryfikacji rodowodów, są one tłumaczone przez SHSRP na język polski - koszt nostryfikacji to około 10zł.
Stowarzyszenie Hodowców Szczurów Rasowych jest zarejestrowane w sądzie, rozlicza się z fiskusem i jest jedyną w Polsce organizacją tego typu.
SHSRP organizuje wystawy szczurów rodowodowych, sprawuje pieczę nad hodowlą szczurów rasowych i współpracuje z zagranicznymi hodowlami, które są zrzeszone w zagranicznych organizacjach hodowców.
rasowy = rodowodowy.
O rasowości szczura świadczy jego rodowód a nie wygląd - szczur rasowy/rodowodowy to taki którego przodkowie byli zarejestrowani w organizacji hodowców. Nie ma możliwości o ubiegania się o rodowód dla szczura bez znanych przodków, bądź z nierejestrowanymi nigdzie przodkami.
Rodowód uprawnia do rozmnażania szczura zgodnie z regulaminami SHSRP (chyba że szczur wyjeżdża za granicę, wtedy obowiązują regulaminy w kraju pobytu szczura - nie sprzedajemy szczurów do hodowli nie zarejestrowanych w żadnym stowarzyszeniu), pozwala również wystawiać szczura na wystawach.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Początek rodowodu

Post autor: merch »

za wikipedią
Rodowód (kynologia)
Rodowód - wykaz przodków danego zwierzęcia zestawiony w kolejności następujących po sobie pokoleń, obejmujący szczegółowe dane każdego z ujętych osobników, takie jak: daty i miejsca urodzenia, numery hodowlane, imiona, nazwy i ewentualnie numery hodowców (hodowli), także dane dotyczące cech użytkowych.
Rodowód jest podstawą określenia przypuszczalnej wartości osobnika według oceny jego przodków, a także układania planów kojarzeń i oceny stopnia pokrewieństwa poszczególnych osobników.

Nie jest napisane , ze rodowod ma potwierdzac organizacja . I podkreslam w Dani nie ma takiej organizacji , W Niemczech jest kilka i wiele hodowli niestowarzyszonych- tacy hodowcy wystawiaja rodowody ( Pedigree, Stammbaum) bez wpisow rejestracyjnych. W Czechach sa hodowcy stowarzyszeni w svazie i kikla hodowli niestowarzyszonych w tym Edrimea, jedna z bardzij znanych hodowli , prowadzona przez szczurze Guru . W czechach kazda hodowla stowarzyszona ma prawo wypuscic miot w oparciu o niezarejstrowane szczury - przyczyna niezarejestrowania moze byc np niestandardowe znaczenie , do takiego miotu wydawany jest wypis przodkow , " rodokmen" czyli rodowód tyle tylko , ze nie ma numeru miotu , numeru rejestracji matki lub ojca , lub obu. I o ile wiem - sachma popraw jakbym sie mylila , szczury z takich niezarejstrwanych w czeskim svazie miotow , byly do Polski sprowadzane przez hodowcow z SHSR i romnazane na pelnoprawnych warunkach. Z Czech moim importem z miotu typu VP jest Wulf - powodem nie rejestracji miotu bylo niestandardowe znaczenie matki , Ojciec Wulffa jest szcurem rejstrowanym. Hodowcy nikt za taki miot glowy nie urywa,ani nawet niezawiesza go w prawach hodowcy.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Początek rodowodu

Post autor: sachma »

Rodowód (kynologia)
Rodowód - wykaz przodków danego zwierzęcia zestawiony w kolejności następujących po sobie pokoleń, obejmujący szczegółowe dane każdego z ujętych osobników, takie jak: daty i miejsca urodzenia, numery hodowlane, imiona, nazwy i ewentualnie numery hodowców (hodowli), także dane dotyczące cech użytkowych.
Rodowód jest podstawą określenia przypuszczalnej wartości osobnika według oceny jego przodków, a także układania planów kojarzeń i oceny stopnia pokrewieństwa poszczególnych osobników.
numer hodowlany i numer hodowli otrzymują tylko zarejestrowane zwierzęta ;)
Awatar użytkownika
shia.raena
Posty: 53
Rejestracja: śr lut 25, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Początek rodowodu

Post autor: shia.raena »

Ale zdajesz sobie oczywiście sprawę, że oznacza to tyle, że należy mieć zarejestrowaną hodowlę. Tak po prostu, jako, jak sądzę, działalność gospodarczą. I, że w Polsce hodowle poza shsr są całkowicie legalne? Co oznacza, że jeśli zarejestruję sobie hodowle będę mogła wystawiać rodowód zwierzętom. Przyznaję bez bicia, że prawo gospodarcze nie jest mi jeszcze znane, ale wydaje mi się to logicznym wnioskiem.
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Początek rodowodu

Post autor: sachma »

jeśli zaczniesz prowadzić własną księgę rodowodową to tak, pytanie jeszcze czy jakieś stowarzyszenie organizujące hodowle szczurów rodowodowych w danym kraju uzna twoje rodowody - bo po prawdzie bez uznania rodowodu przez organizację to tylko świstek papieru, w który możesz wpisać sobie cokolwiek tylko chcesz.
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Początek rodowodu

Post autor: sachma »

dla przykładu, ja mogę sobie wystawić rodowód dla Lackyego - szczura z wpadki sklepowej, ano mogę, mogę sobie sprowadzić jakaś księgę i nadawać szczurom numery - numer hodowli nadają tylko legalnie działające związki/stowarzyszenia organizujące hodowle zwierząt rodowodowych działające na terenie kraju u psów np ZKwP czy PKPR :)
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Początek rodowodu

Post autor: Kameliowa »

No dobrze, załóżmy, że kupiłam szczurka rodowodowego z rodowodem z jednej z zrzeszonych hodowli. Taki szczurek ma status "pet" wtedy, tak ? Informując właściciela, że startuję z własną hodowlą zmienia to coś? Pytam czysto teoretycznie, bo ciekawi mnie regulamin stowarzyszenia, na które tak wszyscy narzekają.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Początek rodowodu

Post autor: sachma »

Jeśli założysz hodowlę możesz się ubiegać o zmianę statusu hodowlanego - zarząd z hodowcą szczura podejmują decyzję o zmianie statusu.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Początek rodowodu

Post autor: merch »

a ze ponowi swoj pytanie czy w rodowodach Blue Moon sa numery hodowlane?
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”