Strona 1 z 1

Chyba ciąża

: pt lip 11, 2014 5:53 pm
autor: Tarja
Dostałam samiczkę od kolegi, ma około 90 dni, do wczoraj była trzymana z 3-miesięcznym samcem. Kolega uważa, że nie jest w ciąży, jednak mam obawy, ma minimalnie zaokrąglony brzuszek i widac sutki, ale nie jakos bardzo, czy to normalne u samicy? Nie wiem jaki brzuszek miała wcześniej, ale wydaje mi się, że jest ryzyko ciąży, przecież samce są płodne już w wieku 3 miesięcy a on ma troszkę ponad. Czy samiczce albo dzieciom coś grozi jeśli urodzi w tak młodym wieku, czy 3 miesiące to nie tak źle? W razie czego mam chętnych na maluchy, ale jeśli to zbyt młody wiek i okaże się, że jest w ciąży, to mogę ją zawiezc na aborcję, o ile u szczurków coś takiego istnieje ???

Re: Chyba ciąża

: sob lip 12, 2014 11:45 am
autor: Morgana551
Szczury na płeć powinno się rozdzielać już w wieku 5 tygodni :) Samce właśnie w tym czasie zaczynają być zdolne do zapłodnienia samiczki. Z dziewczynkami to różnie bywa. Na ogół w wieku 4 tygodni powinno się już samce od matki rozdzielić, a samiczki zostawić jeszcze do 5 tygodnia życia. Także jestem prawie pewna, że Twoja szczurcia jest w ciąży. Jej wiek to już nie tragedia jeśli chodzi o ciążę. Teraz tylko dbaj o jej wysokobiałkową dietę :) no i oczywiście jakieś materiał na gniazdo by się przydały.

Re: Chyba ciąża

: sob lip 12, 2014 12:58 pm
autor: smeg
Tak, istnieje coś takiego jak sterylizacja aborcyjna u szczurów, musisz tylko znaleźć weterynarza, który zna się dobrze na gryzoniach i wykonuje takie zabiegi. http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=13&t=43288 - tutaj masz listę polecanych weterynarzy. 3 miesiące to już nie tragedia, ale zawsze ciąża i odchowanie młodych jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu szczurka, zwłaszcza jeśli miot będzie liczny. Sterylizacja w młodym wieku jest dobra dla zdrowia samiczki, bo zapobiega w przyszłości wielu chorobom układu rozrodczego, częstym u starszych szczurów, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych (np. bardzo częstych gruczolaków sutka).

Szczury są płodne już w wieku 5 tygodni, więc na 99% jest w ciąży. I tak dziwne, że do tej pory jeszcze nie rodziła. Jeśli ciąża jest już bardzo zaawansowana (trwa ok. 21-23 dni), możesz poczekać na poród i uśpić u weterynarza cały lub część miotu w pierwszej dobie życia. Jeśli zdecydujesz się zostawić jakieś szczurki, to najlepiej 2, bo jeden może niewystarczająco pobudzić laktację u samicy. Najlepiej byłoby, gdybyś zostawiła małe samiczki (da się rozpoznać płeć już po urodzeniu), będziesz mogła je wtedy zostawić u siebie. Szczury to zwierzęta silnie stadne i nie można ich trzymać pojedynczo.

Jeśli zdecydujesz się jednak pozwolić samicy urodzić i odchować młode, powinnaś przenieść ją do klatki bez żadnych pięterek ani półek. Daj jej czyste, miękkie, nieprujące się szmatki do zrobienia gniazda. Zadbaj także o jej dietę - najlepsza karma dla samic w ciąży i młodych szczurków to Beaphar Care+, bo ma najwięcej białka. Dawaj jej też twaróg bez przypraw, czasem kawałek jajka gotowanego na twardo lub kawałeczek gotowanego bez soli mięsa kurczaka.

Małym szczurkom możesz założyć temat w dziale "Oddam" na tym forum oraz na forum.szczury.biz. Możesz poprosić też o wrzucenie ogłoszenia na facebookowy fanpage "Szczurze adopcje".