Mleko zastępcze dla osesków

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
jubu
Posty: 12
Rejestracja: pt gru 31, 2004 3:34 pm

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: jubu »

Tagi: oseski, brak, matki, matka, mleko, koty, kociaki, kotki


Zadałem pytanie pani weterynarz:
- co podawać szczurzym oseskom jako mleko zastępcze w przypadku braku matki?
Usłyszałem odpowiedź:
- W przypadku braku zastępczego mleka szczurzego (niedostępne w Polskce), najlepsze będzie zastępcze mleko w proszku dla kotów. Dostepne jest w saszetkach lub większych opakowaniach. Proszek należy rozrobić w mleku skondensowanym krowim i podawać maluchom.
- Inną altrnatywą jest "proszek dla ozdrowieńców" (nazwa jest długa i w "obcym języku"...). Można go dostać w większości gabinetów weterynaryjnych.
- Mieszanka mleka krowiego, mleka w proszku i żółtka jaja też może być, chociaż mleko krowie ma trochę za dużo laktozy (więc podawać jeśli nie będzie nic innego).
- Mleko ludzkie jest stanowczo za chude dla młodych szczurów.
- Bardzo ważne jest dla młodych, żeby mogły ssać mamę chociaż przez pierwszy dzień. Pierwsze mleko zawiera masę przeciwciał bardzo ważnych dla zdrowia szczurków.

Pani weterynarz specjalizuje się w gryzoniach i ma na ich temat dużą wiedzę (i nie sprawia wrażenia, że "wciska kit"). Myślę, że można jej wierzyć.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szczurów - sps.forall.pl
Awatar użytkownika
jokada
Posty: 1918
Rejestracja: pn mar 24, 2003 8:25 pm
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: jokada »

to że podaje sie mleko kocie - już na forum było
Banshee dokarmiała tak jednego malucha

a i ja dość wczesnie zabranego Oskara przez pierwszy tydzień u mnie podkarmiałam
ale z tego co wiem to mleko rozrabia sie woda
Glaniasta
Posty: 43
Rejestracja: pn maja 02, 2005 6:40 am

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: Glaniasta »

W takim przypadku mozna podać :

- mleko dla wczesniaków 0+, rozcieńczone wodą,
- mleko dla kociąt, które można nabyć w niektórych sklepach, schroniskach,
- mieszankę domowej roboty o składzie : nieskondensowane mleko niesłodone w ilości około 100 ml, żółtko z wyparzonego przez kilka sekund kurzego jajka, glukozy zakupionej w aptece, takie cos musi być bardzo słodkie

Sama się o tym niedawno dowiedziałam. ;)
Pozdrowionka !!!
bea
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 19, 2005 8:25 pm

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: bea »

jubu, a gdzie ta pani wet przyjmuje?
Moja rodzinka: Spontan i Myszygene i ich dzieci: Placek, Slayer, Rasputin, Mały Placek
i dwa podrośnięte maleństwa Vader i Malutka. Vader już z bracmi i ojcem
suczka - Nutka
piesek - Maciek
kornik
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 6:19 pm

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: kornik »

dzisiaj przy wymianie sciolki zauwazylem ze jeden sposrod 13 oseskow jest zdecydowanie mniejszy. postanowilem zabrac go i odkarmic samemu... z racji tego ze jest niedziela dostal tylko mleko krowie i maselko...
nie zaszkodzi mi to maselko? bo zastanawiam sie czy na dluzsza mete tak sie nie da...
maluchy maja ok 10 dni...

z gory dzieki za odpowiedz :)

ps.

wdzieczny bylbym jeszcze za informacje co jaki czas nalezy karmic malego
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: Ania »

Owszem, może poważnie zaszkodzić, w takim wypadku lepiej żebyś nie robił nic zamiast podawać coś co nie wiesz, czy zaszkodzi. Mleko krowie się nie nadaje, takie zwykłe. Masło całkowicie odstaw... nic maluchowi nie da prócz problemów żołądkowych. Z samego rana zakup mleko dla noworodków albo: mleko skondensowane, glukozę, jajko. Zółtko zmieszaj z około 100 g mleka skondensowanego niesłodzonego i z glukozą (w aptece) w ilości około 2 łyżeczek. Podawaj podgrzaną niewielką ilość małą szklaną pipetką co kilka godzin a potem masuj delikatnie brzuszek zmoczonym wacikiem.
Nie podgrzewaj całości tylko troszkę, najlepiej w miseczce na jajko, to włóż do większej miseczki z gorącą wodą i sprawdzaj temperaturę. Ma być miło ciepłe ale nie gorące. Resztę trzymaj w lodówce.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
kornik
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 6:19 pm

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: kornik »

dzieki bardzo za inf :)...

jeszcze mam taki problem ze jest on z rodzenstwem i widze ze one trzymaja sie razem a on jest poza gniazdem...
zostawic taka sytacje czy zabrac malego z gniazda?


ps. chociaz nie:)...po narkamieniu maly zaczal walczyc o pokarm i widze ze nawet mu wychodzi :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Mleko zastępcze dla osesków

Post autor: krwiopij »

Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”