Szczur i chomik?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Szczurrkowaa
Posty: 2
Rejestracja: czw lip 12, 2012 3:14 pm

Szczur i chomik?

Post autor: Szczurrkowaa »

Cześć dziś byłam w sklepie zoologicznym żeby pooglądać i dowiedzieć się nieco o szczurach :) pani która pracowała w sklepie powiedziała że jeżeli mam już w domu chomika (bo mam) to nie mogę mieć szczura :o bo chomik się będzie bał i wgl mówiłam że będą w innych pokojach a ona na to że nic to nie da i chomik nadal będzie go czuł mówiła że szczury bardzo pilnują swojego terytorium ale przecież oni bylibiby w oddzielnych klatkach :o nie rozumiem... czy wy się z tym zgadzacie?
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Sky »

Miałam szczury i chomika i chomik absolutnie nie czuł się zagrożony(były w tym samym pokoju). Jeżeli zachowasz wszelkie zasady bezpieczeństwa, to nie ma przeszkód, by posiadać i szczury i chomika.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Szczur i chomik?

Post autor: noovaa »

Do zapachów idzie się przyzwyczaić. Jak do domu wprowadził się kot, szczury 3 tygodnie z norki nosów wystawiać nie chciały .... ale przeszło, teraz ganiają kota na wybiegach, bo przeszkadza. Chomika też mamy, jest w innym pokoju a oswajanie przebiega pomyślnie, czyli zakładam że ani zapach szczurów, ani kota ( który swoją drogą lubi się na jego klatce wyspać ), nie jest tak straszny, by do niego nie przywyknąć ;).

Co innego jeśli ktoś chce zapoznać chomika ze szczurami. Szczur to drapieżnik i takie poznawanie prędzej czy później kończy się śmiercią chomika.

BTW.

Najwięcej o szczurach dowiesz się tutaj, w sklepach wiedzę mają różną - najczęściej nijaką.

Nie kupuj szczurów ze sklepu. Nie popieramy rozmnażania coraz słabszych genetycznie, chorych zwierząt dla zysku. Adoptuj za darmo. Z wpadki, z niewiedzy, z interwencji ... szczurki, na których nikt nie zarobi i dzięki czemu nie rozmnoży kolejnych w celach zyskowych ( poczytaj o tym ;) ). Adoptowane są też najczęściej dobrze zsocjalizowane, a adoptujący ma pewność że nie dostanie zaciążonej samiczki, albo parki niechcący, albo szczura chorego. Mało kiedy w sklepach sprzedają całkiem zdrowe, nie w ciąży, dożywione i w miarę oswojone szczury.

Szczurki koniecznie minimum 2. Są silnie stadne.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Bratka.a10
Posty: 762
Rejestracja: sob paź 22, 2011 9:53 pm
Lokalizacja: Szprotawa
Kontakt:

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Bratka.a10 »

Ja mam dwa szczurki.. Oprócz tego w jednym pokoju dwa chomiki dżungarskie i jest dobrze.. Chomiki funkcjonują tak jak funkcjonowały przed przybyciem szczurków :D
Obrazek
Venice
Posty: 705
Rejestracja: pn cze 25, 2012 4:10 pm

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Venice »

Nie mogę się z tym zgodzić... Mam obecnie dwa szczury i dwa chomiki i nie zauważam jakichkolwiek przejawów agresji albo niepokoju. Są w tym samym pokoju i nawet nie interesują się swoim towarzystwem. ;)
Ze mną: Edwin
Za TM: Tosia i Frania [*][/color][/b]
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Szczur i chomik?

Post autor: klimejszyn »

to zachowajcie wszelki środki ostrożności, żeby nie doszło do spotkania obu gatunków, np podczas ucieczki.

i mam nadzieję, że chomików nie trzymacie razem ? nie są stadne tak jak szczurki i może się zdarzyć tragedia.
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Venice
Posty: 705
Rejestracja: pn cze 25, 2012 4:10 pm

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Venice »

Oczywiście, że wiem że chomiki należą do samotników. A że żyję trochę na tym świecie, to się naczytałam... Mam je w osobnych klatkach. Na allegro widziałam dwie takie same w cenie jednej, dlatego kupiłam za okazyjną cenę razem z dodatkami. ::)
Ze mną: Edwin
Za TM: Tosia i Frania [*][/color][/b]
Nexus
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 12, 2013 1:01 am

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Nexus »

A ja mam pytanie. Od tygodnia mam Nexusa, mały szczurek z hodowli. Oswajamy się i pomału zaczyna być moim bros'em. Ale mam też chomiczkę syryjską Mercedes, która ma już prawie dwa lata. Zawsze ją wyciągam z klatki daje pobiegać, ale zastanawiam się czy Nexus widząc że ją wypuszczam nie jest zazdrosny czy coś. Szczurkowi poświęcam o wiele więcej czasu, jednak obawiam się że jeśli szczurek zobaczy że się podobnie zachowuje wobec chomika to przestanie mi ufać albo się obrazi.. Bo też ją tule, daje smakołyki itp. Staram się ukrywać to przed Nexusem, ale czasem to trochę kłopotliwe. Myślicie że moje obawy są słuszne?
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Wilczek777 »

Twój szczurek jest z pseudohodowli bo żadna zarejestrowana hodowla nie dała by malucha do samotnego życia. Zacznijmy od tego, że szczury są stadne i do normalnego rozwoju niezbędny im jest towarzysz tej samej płci. Nexus mając kolegę nie będzie zazdrościł chomiczkowi bo w tym czasie będzie bawił się etc.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Nexus
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 12, 2013 1:01 am

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Nexus »

Jasne,nie chce żeby szczurek siedział sam. Nexus wybiera się ze mną do akademika, gdzie czekają na niego dwaj starsi koledzy :) (mają około pół roku). Nie będą co prawda dzielić wspólnej klatki ale biegać po pokoju i bawić się na łóżkach czy chodzić na spacery gdy znów będzie cieplutko. Jeszcze się nie poznały bo w tej chwili jesteśmy w rodzinnym domu, bo niestety się przeziębiłam i leczę się w domu. Ale myślę że pierwsze tygodnie są kluczowe, dlatego chce najpierw go przyzwyczaić do mnie i nie robić nic co mógłby sobie mój maluch zapamiętać.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur i chomik?

Post autor: nienazwana »

Szczur się nie obrazi ani nie przestanie ci ufać jak zobaczy że lubisz i zajmujesz się chomikiem lub innym zwierzakiem ;D . Szczury nie mają takich "ludzkich" uczuć i zachowań. Raczej ich jednak do siebie nie dopuszczaj, bo może się to skończyć agresją. Jeśli tylko jednemu i drugiemu będziesz poświęcał wystarczająco dużo czasu to będzie ok. I bardzo ważne: chomiki są samotnikami ale szczury to zwierzęta stadne.Twój szczur cierpi samotność bez szczurzego towarzysza. Robisz mu krzywdę skazując na samotne życie. Nigdy nie będziesz w stanie zastąpić szczurowi drugiego/lub drugich szczurów, nawet jeśli poświęcisz mu całą dobę. Dlatego jeśli chcesz aby twoje obydwa zwierzaki były szczęśliwe, pomyśl koniecznie o przygarnięciu drugiego szczurzego towarzysza tej samej płci co twój szczurek.
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Wilczek777 »

Nie rozumiem troszkę tego tego, że nie będą w jednej klatce? To czyjeś szczurki czy Twoje? Ogonek musi mieć towarzystwo 24h na dobę - same wybiegi stanowczo nie wystarczą.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Nexus
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 12, 2013 1:01 am

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Nexus »

Są to szczury współlokatorki, nie chcemy ich trzymać razem bo się trochę o nie boimy. Felix i Gigo są więksi. A Gigo to taki dosyć agresywny się wydaje w stosunku do wszystkiego dlatego nie będę ich na noc puszczać do siebie i zostawiać bez nadzoru.
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczur i chomik?

Post autor: Wilczek777 »

Skoro chcecie je puszczać na wybieg razem i tak trzeba będzie je połączyć bo uznają Twojego szczura za zagrożenie i mogą go atakować po prostu broniąc swojego terytorium. Tak jak już pisaliśmy - ogon musi mieć towarzystwo - zwłaszcza w nocy kiedy jest aktywny. Trzymanie szczura samego jest dla niego krzywdą... Tak jak organizm szczura cierpi przy niedoborze pokarmu - tak cierpi jego psychika kiedy nie ma kontaktu z innym ogonem. Skoro tamte szczurki nie są Twoje nie masz żadnej pewności, że będą nawet wybiegowym towarzystwem dla Twojego szczura przez całe jego życie...
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”