Kilka pytań na temat szczurów.

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Szoka
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 23, 2015 11:55 pm

Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Szoka »

Mam kilka pytań dotyczących szczurków więc popytam w kolejności :)

1. Szczurze hodowle, kogoś polecicie z ładnymi odmianami szczurków? W okolicach Opola ewentualnie Wrocławia? Lub kogoś kto jest w stanie wysłać zwierze PKS lub PKP. Nie zależy mi na tym by była to hodowla zarejestrowana tylko prowadzona przez pasjonatę. Dodam że nie intereują mnie adopcje, wolę zapłacić za zwierzę z dobrymi genami a nie takie które przez wady genetyczne padnie mi nadzwyczaj szybko (pewnie zaraz ktoś się do tego przyczepi jednak mam swoje powody).

2. Oczywiście kupię dwa szczurasy choć podejrzewam że na dwóch się nie skończy :) Jaką klatkę mogę zapewnić? Na pewno nie małą, spokojnie mogę w pokoju zrobić klatkę i o wymiarach 100x50x100 lub 100x50x80 i tym podobne. Czy taka siatka się nada do budowy ? http://ogrodzenia24.eu/siatka-zgrzewana ... oCKQDw_wcB widziałam klatki z takiej siatki dla myszy ale w końcu szczur silniejszy i pytajnie czy tego nie przegryzie?

3. Jaki pokarm stosujecie ? Mam na myśli jakiego producenta jako podstawę diety, co byście polecili?

4. Hmmm w sumie pytanie raczej z ciekawości i nie wpłynie na zmianę mojej decyzji , ile mniej więcej kosztuje was utrzymanie waszych podopiecznych ?

5. Jak wiadomo szczur zęby na czymś tępić musi, nada się do tego suszony chleb? Jak nie to co innego?

Szczurki zamieżam kupić dopiero w lipcu/sierpniu bo mam teraz inne zwierzęce wydatki. Z góry za wszelakie odpowiedzi Dziękuję :)
Awatar użytkownika
harleyquinn
Posty: 994
Rejestracja: czw wrz 13, 2012 4:04 pm
Numer GG: 1877527

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: harleyquinn »

1. Właśnie hodowcy "pasjonaci" w z reguły nie mają kompletnego pojęcia o najważniejszym aspekcie, czyli genetyce. Dlatego polecam tylko i wyłącznie rejestrowane hodowle, które wiedzą, co robią. Ponadto, jedna samiczka ma zazwyczaj w przeciągu swojego życia tylko jeden lub dwa mioty, kiedy w takich pseudo no... nie wiadomo, jak to bywa ;)

2. Proszę sprawdzić kalkulator klatkowy dla szczurów. Co do siatki - nie mam pojęcia i nie pomogę, chociaż jak dla mnie za dużo roboty.

3. Jest temu poświęcony osobno dział "Karmienie". Ja osobiście polecam Versele Laga lub Vilmie, z tych polecanych jest też JR Farm, którego na moich nie próbowałam.

4. Przed przygarnięciem szczurka musisz wiedzieć, że są to zwierzątka dość chorobliwe, więc warto mieć większą sumę pieniędzy w razie czego (odpukać) przygotowane. Karma, żwirek... pewnie i nie dużo ;)

5. A ja nigdy nie słyszałam o tym, że powinny sobie czymś tępić :)

Pozdrawiam.
Leoś, Czarek, Enzo oraz Oskar

http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=45350
Szoka
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 23, 2015 11:55 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Szoka »

Miałam na myśli pasjonatów którzy wiedzą co robią a nie łączą jak leci ;) Na kalkulatorze sprawdziłam i wymiary 100x50x100 ponoć są ok na 8 szczurów, ja tyle trzymać nie będę, pewnie ze 2-3 będą więc miejsca będą mieć pod dostatkiem. Co do chorób to zdaję sobie z tego sprawę, zawsze mam na moje obecne zwierzęta odłożone coś na czarną godzinę a do weta mam 5 minut z buta :) Hodowla zarejestrowana czy nie ktoś kogoś poleca?
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: yss »

harley: no wiesz? Szczurowi zęby rosną cały czas, musi je na czymś ścierać.
Do ścierania zębów dobra jest sepia, nietrujące drewienka, ususzony na kamień razowy chleb, takie tam rzeczy.

Pokarm suchy - u mnie najlepiej sprawdza się taki, gdzie jest jak najmniej granulatów. Ale z tym bywa różnie, trzeba przetestować. Dla mnie obecnie wygrywa Vilmie, bo dobra i tania.
Koszt jest niewielki, jeśli kupować hurtem ściółkę i karmę; warzywko i owoc kosztują grosze, zawsze coś jest w domu, co można wrzucić zwierzaczkowi. Pamiętaj, aby do kosztów utrzymania doliczyć ewentualne zniszczenia: pogryziona pościel, zjedzona ładowarka, obgryzione buty - nigdy nie wiadomo, jaki egzemplarz nam się trafi - moje - odpukać - nic na wybiegu nie żrą; jeśli szczury żrą na wybiegu, trzeba dodatkowo zainwestować w osłonki i jakieś zamykane pudła i szafki na cenne rzeczy, żeby szczur nie miał do nich dostępu.

Klatka 100x50x100 będzie bardzo dobra, ale poczytaj ile tylko możesz o budowaniu klatek, bo łatwo zrobić coś bez sensu i otem się męczyć - np czy dasz rade to porządnie wymyć, czy dasz radę wyparzyć gdyby - odpukać - pojawił się świerzb albo wszoły. Czy da radę zamontować wyposażenie. Itp

Wiesz co, poczytaj forum, o wszystkim tym jest dużo powiedziane, nawet jeśli wziąć pod uwagę tylko najnowsze wątki w działach. Polecam.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
harleyquinn
Posty: 994
Rejestracja: czw wrz 13, 2012 4:04 pm
Numer GG: 1877527

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: harleyquinn »

yss naprawdę nie wiedziałam o tym :) Człowiek całe życze się uczy :)
Leoś, Czarek, Enzo oraz Oskar

http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=45350
Szoka
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 23, 2015 11:55 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Szoka »

Jeśli idzie o budowę klatki to nie miała bym z tym najmniejszego problemu, nigdy nie kupowałam dla moich zwierząt gotowców tylko robiłam sama. W takim razie będę musiała tę siatkę przetestować, jak przegryzą to trudno, znajdę jakiś mocniejszy materiał. Kuwetę zrobiła bym z płyty meblowej od środka wyklejonej płytkami podłogowymi lub szkłem tak żeby szczurki jej nie przegryzły. Pod kuwetą przykręcę kułka żeby można było klatkę swobodnie przesuwać. Podstawą podczymującą siatkę były by najzwyklejsze listwy drewniane pociągnięte bezbarwą ekologiczną folią w płynie. Pięterka (jeszcze nie wiem ile ich będzie) będą z tej samej siatki i na nie będą wklejone kafelki podłogowe, jak szczurki nabrudzą to się łatwo zmyje :) Chamaczki, domki, tunele i tym podobne też pewnie zrobię sama ale musiała bym znaleźć jakiś fajny puchaty materiał.


To co ktoś poleci jakąś hodowle? Bo szukam i w mojej okolicy to tylko same adopcje są...
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Snajperka »

Do budowy klatki lepiej nadają się stelaż e metalowe, takie jak np. Do stawiania ścianek działowych. To możesz ozdobić od strony wizytówek drewnem. Kuwety plastikowe możesz kupić i są lżejsze od kafli. Dobra jest też plexa, czy takie brystole kanalikowe(zapomnialam teraz nazwy). Ja na utrzymanie szczurów wydaje ok. 45zl. Miesięcznie.
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Snajperka »

A co do siatki... 25/25mm oczko jest dość spore. Dobrze sprawdza się 19/19. Ja kupilam do budowy swojej klatki 25/25 i teraz czeka w garażu na lepsze czasy. Mniejszy szczur daje rade to pokonać. Wpisz na allegro "siatka hodowlana, tam na którejś z aukcji było porównanie siatek.
Szoka
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 23, 2015 11:55 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Szoka »

Siatkę i tak kupiła bym o jak najmniejszych oczkach, tą z linku podałam tylko jako przykład :) Klatka może ważyć jak dla mnie nawet i 100kg, raczej trudno mi będzie znaleźć samą kuwetę i to o tych wymiarach, plexa się łatwo zarysuje a chcę żeby prócz funkcjonalności było równierz estetycznie.

No i teraz pokarm, wybrałam karmę JR Farm Basic Food, na jej temat znalazłam kilka dobrych opinii może ktoś coś jeszcze na jej temat doda. Trociny to będą AGRO-VITA, tu akurat mam przetestowane na jeżyku :) nie pylą nic itp. No i kolejne pytanie, czy do kuwety (tak wiem nie karzdy umie z niej korzystać) nada się jako podłoże piasek? No i czy od czasu do czasu moge dać szczurkom jako przysmak kocią karmę lub ugotowane mięso ? Kiedyś czytałam że szczury bardzo lubią mączniki, karaczany itp to prawda? No i czy przedewszystkim im to nie szkodzi. Mam bardzo łatwy dostęp do tego typu karmówki bo hoduje ją na potrzeby własne a i szczurkom też by się coś podrzuciło :)
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Snajperka »

Na klatki.org możesz kupić kuwety w wwielu rozmiarach. Wiadomo- większa kuweta wyższa cena, ale prosto się czyści i jest lekka.
Co do karaczanów, to nie każdy szczur chce je jeść. Tu na forum jest ktoś kto daje to szczurom. Musisz poszukać, bo nie pamiętam kto.
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Kilka pytań na temat szczurów.

Post autor: Snajperka »

Co do kuwety- ja uzupelniam ją trocinami, a reszta klatki to pinio. To sprawdza mi się najlepiej. :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”