Problem, skąd wziąć szczurki...

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ewa.ta
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 09, 2015 2:18 pm

Problem, skąd wziąć szczurki...

Post autor: ewa.ta »

Witam serdecznie :)


Przygotowuję się właśnie na przywitanie w moim domu dwóch ogonków i mam mały problem. Zainteresowałam się oczywiście w pierwszej kolejności adopcją, ale z faktu że nie mam doświadczenia ze szczurkami, nie chcę brać starszych zwierząt czy z jakimiś problemami behawiorystycznymi bo po prostu sobie mogę nie poradzić... Przede wszystkim interesowały mnie szczurki młode, dość blisko mnie, bo na dalekie dojazdy też średnio mogę sobie po prostu czasowo pozwolić. Tak więc znalazłam osobę, która chcę oddać szczurki, w sumie ma ich duużo i są to maleństwa bo mają po 3 tygodnie ale pan jest święcie przekonany, że to idealny moment żeby je oddać... Widziałam je na razie na zdjęciach i nie ukrywam, że warunki mnie troszkę przestraszyły - cała masa maluchów w ciasnej klatce z niewielką ilością trocin (!!!). Drugą moją opcją jest sklep, który dość dobrze znam i po analizie tego miejsca stwierdziłam, że naprawdę szczurasy źle tam nie mają. Porozdzielane płciami, trzymane na podłożu z drewnianych kołeczków, mają zabawki, gałęzie, są bardzo żywotne i co więcej jest tam Pani która bardzo szczury kocha, i kiedy tylko ma czas wyciąga je i bawi się z nimi, tak samo każdy maluch który przyjeżdża w wieku około 1,5 miesiąca najpierw ląduje u niej na rękach ;) Do tego mają możliwość wiadomo sprowadzenia szczurków dumbo z hodowli. I tutaj jest moje pytanie do Was - którą opcję uważacie za lepszą? Wiem, że sklepy owiane są złą sławą, ale ten nie ukrywam sprawia dobre wrażenie, na pewno lepsze niż podejście aktualnego właściciela szczurków do adopcji... No i czy to nie za młode zwierzaczki, żeby już je adoptować?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem, skąd wziąć szczurki...

Post autor: smeg »

Szczury można oddzielać od matki w wieku 4,5-5 tygodni, wtedy też zaczynają być płodne. Jeśli szczurki przyjeżdżają do sklepu w wieku 1,5 miesiąca i dopiero tam są oddzielane płciami, mogą być już w ciąży. Nie wiesz, jak wyglądają warunki w miejscu, skąd pochodzą - najczęściej są to hurtownie gryzoni, których zadaniem jest "wyprodukowanie" jak najwięcej ilości szczurów w jak najkrótszym czasie, najlepiej maksymalnie eksploatując samice, każąc im rodzić wciąż nowe mioty, aż do wycieńczenia. Nie chcesz chyba wspierać finansowo takiej rozmnażalni?

Poza tym szczury brane na ręce po raz pierwszy w wieku 1,5 miesiąca nie będą dobrze oswojone. Prawidłowo szczury socjalizuje się już od pierwszych dni ich życia.

Najlepiej adoptować szczurki na tym forum z działu Oddam, z Forum Alloszczur albo z facebooka: https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts . Jest też kilka fundacji pomagających gryzoniom, adoptując z nich szczurki za darmo możesz pomóc tym niechcianym, urodzonym ze sklepowych wpadek. Adoptując od osób doświadczonych, zajmujących się szczurami od dawna, masz nieco większe prawdopodobieństwo, że będą zdrowe, niezapłodnione i uzyskasz rzetelne informacje o stopniu ich oswojenia, a w przypadku starszych szczurów - o charakterze. To lepsze rozwiązanie, niż branie od pana z ogłoszenia, który oddaje zbyt młode szczury z fatalnych warunków.

Możesz też kupić szczurki z hodowli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Hodowców Szczurów Rodowodowych w Polsce lub innych związkach hodowców, tu jest lista planowanych miotów: http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=95 , a tu urodzonych: http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=110 . Nie kupuj z tzw. "domowych hodowli", bo wiedza takich osób zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, szczurki krzyżowane są jak popadnie, a zdrowiem nie różnią się wiele od tych ze sklepów zoologicznych.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ewa.ta
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 09, 2015 2:18 pm

Re: Problem, skąd wziąć szczurki...

Post autor: ewa.ta »

Właśnie mam jeszcze jedną możliwość, mianowicie znalazłam dwóch panów do adopcji w wieku 4 i 6 miesięcy. Podobno są bardzo ułożone, miziaste a dziewczyna oddaje je ze względu na alergię współlokatorki. Czy szczurki w tym wieku łatwo zaakceptują zmianę opiekuna czy może być dużym problemem ich przyzwyczajenie do mnie?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem, skąd wziąć szczurki...

Post autor: smeg »

Większość szczurów przyzwyczaja się po prostu do ludzi, nie do konkretnego człowieka ;) Tylko nieliczne są związane jedynie z właścicielem. Nie powinno więc stanowić to problemu ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ewa.ta
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 09, 2015 2:18 pm

Re: Problem, skąd wziąć szczurki...

Post autor: ewa.ta »

Miałam taką nadzieję i w związku z tym idę w piątek zobaczyć szczurki, zostały wcześniej uratowane przed wężem i tak biedne ciągle zmieniają lokalizacje, tak więc myślę że u mnie już zostaną do końca :) Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”