ODMIANY, KOLORY

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: limba »

to teraz mi powiedzcie czy moja Żelcia to jest napewno kapturek agouti???
http://www.szczury.org/album_page.php?pic_id=22
Ostatnio zmieniony pt kwie 22, 2005 9:55 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: WildMoon »

Si señorita ;)
Agouti hooded jak w mordke strzelil :D
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: limba »

to siem cieszem :D ....bo juz zaczynalam miec watpliwosci :D
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Lechu
Posty: 65
Rejestracja: wt kwie 19, 2005 5:06 pm

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: Lechu »

Mój kapturek zaczał zmieniac barwe :wink: Była czarna potem zaczela sie robic lekko ruda a teraz zmienia sie w aguti 8) obecnie jej wloski sa prawie kazdy innego koloru :o
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: limba »

moj black hooded :D ....mimo że ma 4miesiace powoli rudzieje(ale nie zmienia sie w agouti...tylko ma przeswity rudości :D )...Klucha znaczy się bo jak się okazało i zostało potwierdzone Żelcia jest 100% agouti hooded ratem :D
Ostatnio zmieniony pn kwie 25, 2005 7:08 am przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: WildMoon »

Duzo sie juz o kolorach naczytalam, ale jeszcze nigdy nie natknelam sie na artykul o czarnym szczurze, obojetnie czy to black hooded czy black, w ktorym pisze, ze taka mutacja, zmieniajaca czarny kolor na agouti jest mozliwa :shock:
Moim zdaniem agouti musi sie urodzic. A nie powstac z czarnego... :roll:
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: krwiopij »

ale rudzienie czarnych jest bardzo czesto spotykane... to nie zmiana na aguti, tylko po prostu zmiana odcienia siersci (ludzie tez zmieniaja z wiekiem odcien wlosow, czyz nie? :))... czy to przypadkiem nie ty, WildMoon, pisalas o tym slabym genie?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: WildMoon »

Taa, pisalam, ale nie odnosnie zmiany czarnej siersci na agouti, bo takiego czegos po prostu nie ma. Z czarnego na rudawy lub 'czekoladowy' owszem. ;)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Awatar użytkownika
Kasiek
Posty: 218
Rejestracja: śr mar 23, 2005 9:45 am

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: Kasiek »

Weterynarz do którego chodzę z moimi ogonkami prowadzi badania związane z kolorami u szczurów. Ostatnio mi mówił ,że na przełomie kilku lat zauważył, że właśnie czarne kaptury zaczynają zmieniać barwy na jaśniejsze. Ahhh ta cywilizacja :lol:
Fam
Posty: 824
Rejestracja: śr mar 23, 2005 7:51 am
Kontakt:

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: Fam »

moja byla czarniutka kaptórka i po zaledwie 2 miesiącach u mnie zaczęła zmnieniac kolorek na szarawy, miejscami brązowawy, jakby przechodzila w agouti, narazie to jest tylko w slonku widoczne, ale zmiama jest znaczna bo byla czarna jak węgielek, a teraz wyjasniala
za tęczowym mostem: Karolcia
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: jutka »

Taa, pisalam, ale nie odnosnie zmiany czarnej siersci na agouti, bo takiego czegos po prostu nie ma. Z czarnego na rudawy lub 'czekoladowy' owszem.
Wild, no co ja poradzę, że Layla jaśnieje z czarnego na myszaty? Przecież ja jej nie przemalowuję.
Może ona nigdy nie była czarnym self? Może zawsze miała włosy w części myszate a w części czarne i zmienia się tylko proporcja?

EDIT: I jestem świadoma, że szczur nie może być jednocześnie aguti i self.
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: WildMoon »

Dziewczyny, ja sie z Wami nie sprzeczam tylko pisze to, co czytalam :)

Ale z racji, ze sa odmiany kolorystyczne agouti, non-agouti itd, a tu z kolei nie ma odmiany black, lub black hooded w 'rodzinie' szczurow nalezacych do grupy agouti. ...Dlatego jakos nie pasuje, by z czarnego szczura zrobil sie agouti. Zreszta sprawdzcie sami: http://www.spoiledratten.com/varieties.html
Bo ja wiem co sie z tymi szczurami ostatnio dzieje ;)
EDIT: I jestem świadoma, że szczur nie może być jednocześnie aguti i self.
Konkretnie, to gdy przy danym kolorze widnieje dopisek 'self' lub 'solid' chodzi o szate w jednolitym kolorze. Agouti self bylby wtedy koloru agouti az po pazurki, bez jakichkolwiek bialych zaznaczen na brzuchu. Brzuch zas koloru srebrno-szarego.

Moze pokaze na wlasnych szczurach agouti - mam nadzieje, ze widac:

Klik -> Agouti Self - kolor jednolity, bez bialych skarpetek i bialych zaznaczen na brzuchu (brzucha nie widac, ale wiem, ze nie ma ;))
Klik -> Agouti Irish - biale skarpetki na przednich i tylnych lapkach i bialy trojkacik na klatce piersiowej.
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: jutka »

Pewnie jest to różnie określane... ja się douczałam ze strony AFRMA, i tam agouti nie jest self (nawet jak jest od stóp do głów agouti), tylko AOC (Any Other Color).

Cytuję z działu o podstawach genetyki:
The Agouti locus controls the distribution of yellow pigment throughout the coat.
A–Banded hairs (Agoutis)
a–Solid hairs (Selfs)
AA and Aa animals have a band of yellow near the top of each hair, thus giving the hair a striped appearance. This causes the agouti effect and can be seen on Agoutis, Cinnamons, and Blue Agoutis (and others). aa animals are non Agouti (self) and have hairs which are solid colored (no band). These animals include Black, Chocolate, Blue, Champagne, and Lilac.
Zapewne co stowarzyszenie, to inne standardy.
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
Fam
Posty: 824
Rejestracja: śr mar 23, 2005 7:51 am
Kontakt:

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: Fam »

to tylko terminologia, jedne strony podają agouti self jako cale bez znaczen, a inne self stosują tylko do szczurków jednokolorowych nie agouti, chodzi o to samo, tylko nazewnictwo rozne, sa dwie szkoły..
za tęczowym mostem: Karolcia
Krówka.
Posty: 958
Rejestracja: pt mar 12, 2004 7:26 pm
Kontakt:

Pytanie odnosnie szczurzych odmian kolorystycznych

Post autor: Krówka. »

Wild z genetyką nigdy do końca nic nie wiadomo. Hodowczyni mych z Finlandii powiedziała, że te wszystkie fenotpypy na podstawie których możemy ustalić jakie kolory moga nam wyjść z danych rodziców to są fenotpypy idealne. Tak naprawde jest nieskonczenie wile mozliwosci. Dlatego czesto np. z rodzicow non agouti wychodza nam agouti, mimo, ze to wydaje sie genetycznie niemozliwe ;)
Wszelkie niespodzianki sa tu możliwe i nie powinny nikogo zbytnio dziwic ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”