Małe szczurki

Tutaj dzielimy się radością powitania nowego życia. ;)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Schaly
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 24, 2014 11:13 am
Lokalizacja: Krosno

Małe szczurki

Post autor: Schaly » wt cze 24, 2014 11:25 am

Witam:)

Otóż, 7 czerwca kupiłam z sklepu zoologicznego szczurzycę miała wtedy 5-6 tygodni. I dziś w nocy niespodziewanie urodziły się 8 małych szczurków. Wiem, że powinny być teraz przy matce , ale nie wiem jak później się nimi opiekować. Za porady będę wdzięczna :)

Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Małe szczurki

Post autor: smeg » wt cze 24, 2014 3:20 pm

To bardzo niedobrze, że tak młoda samiczka urodziła tyle maluchów. Sama jest jeszcze dzieckiem, odchowanie młodych będzie dużym obciążeniem dla jej organizmu, może też zahamować jej wzrost. Najlepiej dla samiczki byłoby, gdybyś uśpiła cały miot u weterynarza, najlepiej w pierwszej dobie życia, czyli dzisiaj.

Jeśli jednak się na to nie zdecydujesz, to jeżeli masz w klatce jakieś piętra, półki - najlepiej je wyjmij, bo samiczce może coś odwalić i zechce np. przenieść młode na pięterko, a jeśli stamtąd pospadają, to może się nie skończyć dla nich dobrze. Klatka karmiącej samicy powinna być parterowa. Możesz dać jej trochę pociętych, nieprujących się szmatek do wymoszczenia gniazda - najlepiej skrawków polarowego kocyka. Ważne, żeby ze szmatek nie wypruwały się nitki, bo mogą np. owinąć się wokół szczurzej łapki i spowodować jej niedokrwienie i martwicę. Chusteczki higieniczne również nie są zbyt polecane, bo rozdzielają się na cieniutkie warstwy, które mogą przyklejać się do maluchów.

Jeśli musisz sprzątać klatkę, wymieniać ściółkę, w pierwszych dwóch tygodniach życia młodych postaraj się to robić tylko dookoła gniazda, samego gniazda nie ruszaj.

Jeśli samica jest dość oswojona, nie jest agresywna i nie stresuje się za bardzo, to po kilku dniach możesz już dotykać młodych, brać je na ręce, próbować rozpoznać ich płeć. Wręcz powinno się je brać na ręce (na początku tylko na chwilę każdego dnia), bo to ma pozytywny wpływ dla ich późniejszego oswojenia z człowiekiem i socjalizacji, jeśli od maleńkości przyzwyczajają się do ludzkiego zapachu. Po kilku dniach możesz też wypuszczać samiczkę z klatki - na początku na krótko, potem na coraz dłużej, żeby też mogła trochę odpocząć od męczących ją maluchów. Może się zdarzyć, że któryś z młodych będzie słabszy i umrze - wtedy najlepiej usunąć go z klatki. Jeśli tego nie zrobisz, naturalnym jest, że matka go zje, żeby oczyścić gniazdo.

http://www.ratz.co.uk/sexingrats.html - tutaj masz instrukcję rozpoznawania płci u malutkich szczurków.

Bardzo ważne jest teraz odpowiednie żywienie samicy - potrzebuje dużo białka ze względu na karmienie młodych, a także dlatego, że sama jest jeszcze dzieckiem. Kup karmę Beaphar Care+ dla szczurów (jest dostępna w większości większych sklepów zoologicznych), ma najwięcej białka spośród dostępnych na rynku. Dokarmiaj ją także od czasu do czasu białym twarogiem bez przypraw, małymi kawałkami jajka gotowanego na twardo, gotowanym bez soli mięsem. Duża ilość białka w diecie wpływa pozytywnie na laktację samicy. Można sprawdzić, czy maluszki są najedzone, bo przez skórę na brzuchu prześwituje im wtedy mleko - wygląda jak biały półksiężyc.

Po ok. tygodniu szczury zaczynają się ofutrzać, widać ich kolory. Po dwóch tygodniach otwierają oczy, zaczynają też wtedy próbować jeść suchą karmę. Po 4,5 tygodnia koniecznie należy oddzielić samce od matki i sióstr - w przeciwnym wypadku mogą już je próbować zapłodnić. Samiczki powinny zostać z matką do ukończenia 5 tygodnia życia. Jeśli masz tylko tę jedną szczurkę, zostaw jej jedną lub więcej córek do towarzystwa - szczury to zwierzęta silnie stadne i nie powinno się ich trzymać samotnie. Pozostałe szczurki możesz oddać za darmo, zakładając ogłoszenie na forach:
- http://szczury.org/viewforum.php?f=163
- http://forum.szczury.biz/viewforum.php? ... 2056373947
a także na facebooku:
- https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts

Upewnij się, że oddajesz szczurki do dobrych domów - nie oddawaj ich pojedynczo osobom, które nie mają jeszcze szczurów (zamiast tego oddawaj dwójkami), wypytaj o wymiary klatki, aby była odpowiednio duża, o żywienie i generalnie o warunki, jakie nowi właściciele mają im do zaoferowania.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf

Schaly
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 24, 2014 11:13 am
Lokalizacja: Krosno

Re: Małe szczurki

Post autor: Schaly » wt cze 24, 2014 5:17 pm

Dziękuję bardzo za porady :)

Mam jeszcze jedną szczurzycę, a więc wszystkie malutkie mogę oddać :)

Awatar użytkownika
Buba
Posty: 679
Rejestracja: wt gru 17, 2013 2:41 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Małe szczurki

Post autor: Buba » ndz cze 29, 2014 5:17 pm

Jak sobie radzisz? Z maluchami wszystko ok?
Granda i Toffi :)
Moje dziewuchy: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=43502

Schaly
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 24, 2014 11:13 am
Lokalizacja: Krosno

Re: Małe szczurki

Post autor: Schaly » pn cze 30, 2014 2:48 pm

Tak,wszystko jest ok :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Narodziny”