APEL - uwaga na wybór karmy!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Savash
Posty: 160
Rejestracja: sob cze 03, 2006 12:25 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Savash »

Ja powiem szczerze, że mój Szczypu nie chce jeść zagranicznych karm. A próbowałam dawać mu jedzenie wielu firm, znajoma przywiozła mi nawet kilka z Francji. Skończyło sie na tym, że moje maleństwo je płatki kukurydziane, chrupki owocowe i suszone banany, a zagraniczne karmy wcina świnka morska mojej koleżanki. :ops:
Gdybym miała długie ręce przytuliłabym cały świat :)
mordd
Posty: 45
Rejestracja: śr lis 23, 2005 10:43 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: mordd »

Krwiopijka: pewnie nie przesadnie ucieszy cię mój widok na tym forum, ale skoro już wlazłem to odpowiem. W KOŃCU widzę, że poruszył ktos ten temat, jak dla mnie wyjatkowo ważny. Pokarmy polskich firm sa kiepskie nie dla tego, że sa polskie, tylko dla tego, że ŻADNA z polskich firm niczego nie produkuje: nie maja ani labolatoriów, ani żywieniowców, ani specjalistów. Oni wyłącznie PACZKUJĄ pokarmy, zazwyczaj zrobione przez kogos innego i dla zupełnie innych celów. Jedynym wyznacznikeim jesy cena, koszt i poziom sprzedaży. Klasycznym przykładem jest "granulat dla gryzoni" czyli zapakowane w kolorowe pudełko granulat przemysłowy dla królików. Cała reszta "produkcji" wyglada identycznie. I niestety czytanie składu na opakowaniu nie wiele pomaga: zboża (to jux wiedza nabyta pryatnie w rozmowach z dystrybutorem) sa kupowane w postaci resztek z elewatorów. Co z tego, że skład podany jest szczegółowo, skoro 90% zawartości jest przeterminowane, zjełczałe i pełne toksycznych grzybów... Sam sposób pakowania jux o czyms swiadczy: kolorowe pudełeczka są wprawdzie ładne, ale zupełnie ni izoluja zawartosci od wpływy środowiska: każdy robal, grzyb i bakteria ma do nich swobodny dostep...
Postulaty "mixu bobowca" spełniają o dziwo NAJTAŃSZE granulatu dla psów i kotów: dla psów i kotów to one się zupełnie nie nadaja bo w zasadzie nie zawierają produktów zwierzęcych, ale dla szczurów są idealne; to są właśnie ekstrakty soi połaczone ze zbożami (te wszystkie dziwaczne pokarmy firmy "tesco" i tym podobne). Tak więc 2 kategorie pokarmów są idealne: DOBRE pokarmy dla mięsożernych i NAJTAŃSZE (bez barwników, bez firmy....). Wszelkie posrednie farbowane świństwa odpadają.
A jesli chodzi o barwniki: nawet jeśli nie sa trawione to w minimalnych ilościach wchłaniane sa w trakcie trawienia i (to wiedza z hodowli papug, nikt chyba nie testował na sczurach) mają widoczny i statystycznie istotny wpływ na powstawaqnie nowotworów i rozrodczośc. Tak więc; cokolwiek farbownego wyklucza pokarm absolutnie.
Własne mieszaqnki sa niewątpliwie najlepsze, ale warto do nich dodawać to, co spośród całej gamy skleowych produktów jest dostepne.
Ps. NAJGORSZYM jakosciowo pokarmem są produkty MEGAN. Proponuję po prostu zjeśc kilka orzeszków czy chrupek z tej mieszanki albo je powąchać. Zjełczały tłuszcz jest wprawdzie maskowany zapachem chleba świetojańskiego, ale nie aż tak, żeby nie zauważyć. Kolorki pokarmu tex mówią swoje. To najgorszy śmietnik jaki można kupić.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: krwiopij »

Nie, mordd, nie ucieszę się przesadnie, ale póki mówisz coś mądrego, nie rzucę się na Ciebie z zębami. Kwestia faktycznie jest ważna, na polskim rynku dramatycznie brakuje gotowych karm dla gryzoni, a zwierzaki coś jeść muszą (niestety nie każdemu opiekunowi chce się i nie każdy umie zrobić domową mieszankę). I tutaj Twoje doświadczenie może być całkiem pomocne.

Które z tych najtańszych karm kupujesz (z któregoś z hipermarketów, czy może całkiem "no name")? Studiowałeś dokładnie skład i procentową zawartość składników odżywczych? Takich psich chrupek jest pewnie mnóstwo, mogą mocno różnić się między sobą i pytam, bo może doszedłeś już, która dla gryzoni nadaje się najlepiej.

Generalnie w codzienna dieta dorosłego szczura powinna zawierać 75-80% węglowodanów, 12-15% białka i tylko 4-6% tłuszczów. Samemu nie jest łatwo cokolwiek skombinować, ale korzystając z wiedzy zachodnich kolegów, to jest wykonalne.

[quote="mordd"]A jesli chodzi o barwniki: nawet jeśli nie sa trawione to w minimalnych ilościach wchłaniane sa w trakcie trawienia i (to wiedza z hodowli papug, nikt chyba nie testował na sczurach) mają widoczny i statystycznie istotny wpływ na powstawaqnie nowotworów i rozrodczośc.[/quote]
I niestety muszę przyznać, że to może być prawdą. Czemu szczury kiedyś żyły 4 lata i więcej? Może między innymi dlatego, że żadnych gotowych mieszanek nie było i ludzie nie truli swoich szczurów kolorowymi chrupkami, tylko karmili je albo ziarnem, albo gotowym granulatem dla zwierząt laboratoryjnych (jeśli ktoś wie, gdzie coś takiego zdobyć, proszę o informacje!). Do takiego żywienia powinniśmy wrócić. Trzeba tylko tak skomponować skład pokarmu, żeby był nie tylko w pełni odżywczy i nietoksyczny, ale jednocześnie smaczny. W tym punkcie na pewno sucha psia karma może się przydać.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Angua »

[quote="mordd"]NAJGORSZYM jakosciowo pokarmem są produkty MEGAN. Proponuję po prostu zjeśc kilka orzeszków czy chrupek z tej mieszanki albo je powąchać. Zjełczały tłuszcz jest wprawdzie maskowany zapachem chleba świetojańskiego, ale nie aż tak, żeby nie zauważyć.[/quote]
Ja też kilkakrotnie nacięlam sie na stare, zjełczałe orzeszki w MEGAN. Poza tym niepokoi mnie, że ziarno - jezeli rzeczywiście są to resztki z elewatorów - może by zaprawione srodkami grzybobojczymi :| Ja podaje szczurom mieszanke której podstawe stanowi orkisz (ze sklepów ze zdrowa żywnoscia.
Notomiast nie podzielam Twojej opinii odnośnie najtańszych karm dla psów i kotów. Nawet jeżeli "w zasadzie" nie zawieraja produktów zwierzecych, to jakaś tam domieszka pewnie jest, i przypuszczam, zę sa to najgorsze odpadki, poza tym, jeśli, jak twierdzisz, podstawę stanowią produkty sojowe i zbożowe, to jaką mam miec gwarancję, ze te produkty zbożowe nie są najtańsze, a więc najgorszej jakosci (np. resztki zboża siewnego), tak samo jak w tanich,. polskich karmach dla gryzoni?
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
mordd
Posty: 45
Rejestracja: śr lis 23, 2005 10:43 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: mordd »

Ja kupuję głownie "Tesco" o to mam i po drodze i od 2 lat sprawdza się w mojej hodowli. Pochodzenie tego pokarmu jest tajemnicą, ale z bardzo dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że to produkt czeski (to domniemanie, ale wiele marketów bazuje na tym źródle pochodzenia). Na składzie też zapewne nie przesadnie można się opierać bo nawet wygląd i zapach zmieniaja sie raz na jakiś czas pomimo ix opakowanie i opis pozostają bez zmian. jedyne co może być "przeciw" to wyższy nix konieczny poziom tłuszczu, ale to właśnie dość łatwo "rozcieńcza" się za pomoca innych pokarmów (zboża). Jednym słowem taki pokarm + własna mieszanka (ale już bez słonecznika, orzeszków i innych tłustych dodatków) daje zestaw idealny. U mnie psi tescowy granulat stanowi 90% diety w lecie, rodzące dostaja również granulat koci a wszystkie w miarę możliwości warzywa i owoce z ogrodu. Podaje również różne "resztki" domowe (brzmi źle, ale stanowi to nikły udział, poza tym jak nazwać suchy chleb czy końcówke makaronu...) i wszystko co ma pochodzenia zwierzęcego (kości, chrzastki itp) - tu uwaga na upały. Oczywiście te ostatnie przeznaczona są albo dla młodych zostawionych do hodowli albo dla rodzacych samic.
O zaprawianie nasion przesadnie bym się nie bał bo jest to zabieg dośc drogi, jest to raczej stare ziarno spożywcze a nie siewne choć sam problem może jednak czasem okazac sie istotny: nikt chyba tego nie kontoluje i nie panuje nad tym rynkiem. Więc czasem...pewnie tak.
Co do pokarmów "najtańszych"" oczywiscie nie ma jakiejkolwiek gwarancji i równie oczywiście nie ma pewności co do skladu. Jest to w końcu sposób na zagospodarowywanie resztek a nie profesjonalna produkcja karmy dla zwierząt. Sam fakt, że sprzedawane jest to jako pokarm dla psów (czy kotów) świadczy o profesjonalnym podejsciu do karmienia - dla nich się to akurat nie nadaje. Tu nie ma jakichkolwiek gwarancji, jest tylko praktyka (moja i paru innych osób = paru tysiecy bo pomysł ściągnięty) i metoda ostrożnych prób i błędów. Ale w labowych opracowaniach dotyczących żywienia podkreślane jest podobieństwo składu pokarmu dla gryzoni i dla psów...
Granulat labolatoryjny niewatpliwie jest 100% gwarancja jakości i pokrycia zapotrzebowania, niestety główną cecha , która musza spełniać takie granulaty jest powtarzalnośc składu, zawsze, wszedzie i przy każdej hodowli. Dla tego są to pokarmy oparte na ekstraktach, wyciagach, czystych skadnikach (np syntetyczne aminokwasy) itp. Kuszące, ale wcale nie najlepsze bo potwornie monotonne... dodatkowo: podstawowy pokarm labolatoryjny przeznaczony jest dla zwierząt hodowlanych (czyli rodzących raz za razem, ZAWSZE utrzymywanych parami i nie dłużej niż do 6 miotu: to są podstawowe warunki hodowli labowej). Nie do końca spełnia to oczekiwania hobbysty i te pokarmy texżpowinny być taraktowane jako jeden w wielu stosowanych pokarmów a nie podstawa. Fakt: te na pewno nie zawieraja szkodliwych substancji i "odpadów" w swoim składzie. Dodam też, że szczury bardzo niechetnie jedza granulat LSM jeśli maja cokolwiek innego do wyboru...sprawdzałem.

Ps. "teoretyczne" zapotrzebowanie szczurów na poszczególne składniki jest nieco inne niż podane:
białko (ale o idealnym składzie aminokwasów): 7-12%, tłuszcz: 2% - a więc mniej tłuszczu niż podałaś. To jest zapotrzebowanie dla przecietnego szczura w warunkach domowych. Za to dla zaciążonych/rodzacych: białko: 20-24%, tłuszcz 3-5%. Podane wartości były więc uśrednione... Mnie interesują te wyższe zakresy, was zapewne te niższe...
Mielonka
Posty: 64
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 8:00 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Mielonka »

[quote="Viss"]A ja zdecydowanie polecam SLUIS Superior Menu Food for Rats
http://animalia.pl/produkt.php?kat=105&id=3756

karma jest b.wysokiej jakosci, zero "zapychaczy" typu E, wyroby wlasne itp. Karma pieknie pachnie ziolami, jest bogata w witaminy,sladowe mikroelementy, oleje a przede wszystkim kwasy omega 3. Po tej karmie Guciek zaczela miec piekna, blyszczaca siersc.
Uwazam, ze 850g za 10zl jest do przebolenia.[/quote]

Kupilam ta karme jakis miesiac temu za praktycznie najwyzsza cene na rynku - podobno najbardziej profesjonalna itp... Moje szczurki nie ruszyly tego nawet pazurkiem... teraz mieszam ja im z Megan i zawsze zostaje. Jedynie maluszek na poczatku wcinal z niej to cos a'la ryz preparowany i jakies platki, bo nie byly tak twarde na jego zabki.
Odradzam.


Edit: Przeczytalam reszte postow (m.i. o Megan) i postaram sie chyba sama tworzyc karme moim sciurkom... Dzieki za uswiadomienie :thumbleft:
_ the world is mine _
Awatar użytkownika
Savash
Posty: 160
Rejestracja: sob cze 03, 2006 12:25 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Savash »

Nigdy nie próbowałam karmy MEGAN. Co do pokarmów dla psów i kotów. Mój Szczyp przepada za Sheebą i musze powiedzieć, że jak otwieram opakowanie tej karmy to sama mam ochotę spróbować :hyhy: Jeśli chodzi o psie granulaty dla szczurków to mój najchętniej wcina Royala i Hillsa ( jak dopadnie psią miskę oczywiście ). Co do polskich karm nie mam rozeznania bo dla mojego chłopaka sa niejadalne... ale ostatnio dostał pszeniczki ekologicznej i aż się zdziwiłam że tak mu smakowała.
Gdybym miała długie ręce przytuliłabym cały świat :)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: merch »

No to po tej dyskusji widze ,że rzeczywiście własnoręczne przygotowanie mieszanki może byc całkiem ekonomiczne i skuteczne. Kasze pełnoziarniste ( gryczana, pęczak, płatki owsiane) są dość tanie i te dla ludzi raczej sa w dobrym gatunku podobnie jak ziarka dyni , słonecznika, łuskany groch. Białko mozna dać w postaci jogurtu i w myśl zasady podziel sie posiłkiem pamietając tylko aby odlozyć co nie co przed doprawieniem i posoleniem.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: krwiopij »

[quote="mordd"]Ja kupuję głownie "Tesco" o to mam i po drodze i od 2 lat sprawdza się w mojej hodowli.[/quote]
A ja zaczęłam wątpić. Skoro skład takiej karmy się zmienia, to może być praktycznie wszystko. Podejrzewam, że właśnie najgorsze resztki, których szkoda wyrzucić, skoro można przemielić i sprzedać jako suchy pokarm dla zwierząt. Twoje szczury, mordd, pewnie nie żyją na tyle długo, żeby oceniać, czy ta karma służy im na dłuższą metę. Ja póki co dobrze przyjrzałam się karmie z Leclerca i prawdę mówiąc - szczurowi bym tego nie dała. Zawartość białka niby pasuje, ale skład mi się nie podoba. O soi ani słowa, a zachwalają w nim mięso i tłuszcz zwierzęcy. Pewnikiem nie pierwszej świeżości...

[quote="mordd"]Ale w labowych opracowaniach dotyczących żywienia podkreślane jest podobieństwo składu pokarmu dla gryzoni i dla psów... [/quote]
Tych drapieżnych gryzoni, jak przypuszczam. ;) Dlatego też zdecydowanie bardziej ufam porządnej, firmowej karmie dla psich seniorów, np. Hill's Science Plan Adult Senior Light Chicken (stosunkowo niska zawartość białka i tłuszczu). Proponuje każdemu przedyskutować tę kwestię z weterynarzem przy najbliższej wizycie. Zbierzemy różne opinie i może wyciągniemy jakieś mądre wnioski.

[quote="mordd"][o granulatach laboratoryjnych] Nie do końca spełnia to oczekiwania hobbysty i te pokarmy texżpowinny być taraktowane jako jeden w wielu stosowanych pokarmów a nie podstawa.[/quote]
Oczywiście, z tego w pełni zdaję sobie sprawę. Niemniej właśnie jako jeden ze składników karmy taki granulat, ze względu na swój pewny, sprawdzony skład, mógłby sprawdzać się doskonale. Gdyby nie:
[quote="mordd"]Dodam też, że szczury bardzo niechetnie jedza granulat LSM jeśli maja cokolwiek innego do wyboru...sprawdzałem.[/quote]
Masz dojścia, jak zgaduję? Ja poświęciłam chwilę na znalezienie jakiejś firmy produkującej paszę dla zwierząt laboratoryjnych w internecie, ale skutki są marne. Znalazłam tylko to: http://www.wpmorawski.com.pl/labofeed.htm
A worka 25kg niesmacznego granulatu nie kupię. :roll:

Ale rozwiałeś moje nadzieje. Łudziłam się, że oprócz optymalnego składu także o smak zadbali. Teraz obawiam się, że moje zwierzęta nie spojrzałyby na taki granulat.

Zapomniałam też wspomnieć o jednej bardzo istotnej kwestii, która wróciła do mnie przedwczoraj po RTG i USG Kidusi. Nowotwory nowotworami, ich związku z żywieniem tudno dowieść, ale z całą pewnością barwniki, konserwanty, sztuczne substancje smakowe i zapachowe oraz cała reszta chemii w najprostszy sposób rozwala zwierzakowi wątrobę. Kid-Kid ma prawie 2,5 roku i wątrobę wyraźnie powiększoną, choć niezbyt dużo sztucznych chrupek w życiu jadła. Apeluję do wszystkich, by postarali się całkowicie wykluczyć te kolorowe trucizny z karmy swoich szczurów i popracować nad własną, naturalną mieszanką. Z tłustymi pokarmami też ostrożnie, szczególnie u starszych zwierząt.

Pierwszym tropem niech będzie artykuł o prawidłowej diecie z RatGuide oraz cała seria dołączonych do niego linków:
http://ratguide.com/care/figures/diet_figure_2a.php
http://ratguide.com/care/figures/diet_figure_2b.php
http://ratguide.com/care/figures/diet_figure_2c.php
http://www.rmca.org/Articles/recipes1.htm
http://www.ratsrule.com/diet.html
http://members.aol.com/juliesrats/health.html#food
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Angua »

[quote="krwiopijka"]Łudziłam się, że oprócz optymalnego składu także o smak zadbali. Teraz obawiam się, że moje zwierzęta nie spojrzałyby na taki granulat. [/quote]
Nikt specjalnie nie przejmuje się smakiem karmy, jesli chodzi o zwierzęta laboratoryjne. Trzeba by chyba pozbawić ogony na dłuższy czas wszelkich bardziej smakowitych dodatków do karmy, żeby zechciały to jeść. Próbowalam kiedys dawac granulat myszom, ale raczej nie chciały go jeść.
[quote="krwiopijka"]Apeluję do wszystkich, by postarali się całkowicie wykluczyć te kolorowe trucizny z karmy swoich szczurów i popracować nad własną, naturalną mieszanką.[/quote]
słusznie... ostatnio pracowicie wybierałam kolorowe chrupki z vitakrafta ;) niestety skonczyła mi sie karma, a nigdzie nie mogłam dostac pszenicy do mieszanki.
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: merch »

Po przenice najłatwiej pójść na rynek jak masz blisko i jest ktoś jest ze wsi ( np z mlekiem czy z ziemniakami), to poproś, zeby ci wział nastepnym razem pewnie kilo ze 2 zl by kosztowało lub mniej :), tylko nie mow ze to dla szczura bo reakcja może byc rożna powiedz ,że dla chomiczka lub kroliczka , oczywiście jak by pan pytał albo ,że na kutie :jezor2:
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
guziczek
Posty: 51
Rejestracja: śr maja 03, 2006 2:14 pm
Lokalizacja: kraków

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: guziczek »

a moja szczurcia lubi ten granulat laboratoryjny... :roll:
ja mam taki, który nie może być jedynym pokarmem, tylko dodatkiem, bo daje się do 3 granulek dziennie.

a więc to czy szczury lubią ten granulat jest raczej względne bo moja poprzednia szczurcia go nie jadła a szczur mojej kuzynki go uwielbia.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: krwiopij »

guziczek, skąd wzięłaś ten granulat?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
moniaaa
Posty: 201
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:58 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: moniaaa »

e-e... napisalam post na tamtym skrypcie i czemu nie ma go tutaj? :(
pozwolcie, ze go wkleje..

Dzięki za uświadomienie...ehh. Teraz będę mieć wyrzuty sumienia, ale chcę się poprawić.

Czy mogłby ktoś z was być na tyle uprzejmy i podać mniej więcej stosunek ilościowy produktów do skompletowania własnej karmy ? Taki swój, wypróbowany... Bo ja niestety z biologią mam bardzo mało wspólnego i nie wiem jaka będzie zawartość białka i węglowodanów, jak wrzucę szklankę tego, a dwie tamtego do mieszanki...

Będziemy stokroć wdzięczne. (Ja i Szczurzynka)
za TM: Stefcia [*] 14.01.06, Tess - XI 05 - [*] 28.11.2006... zawsze będę o Was pamiętać..
Spanky
Posty: 120
Rejestracja: pt paź 14, 2005 8:30 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Spanky »

hmm ta cala afera z karmami wydaje sie byc rozsadna bo kiedys u mnie w miescie wszystkie znajome mi szcuzry padly w prawie tym samym czasie na to samo czyli problemy z jelitami o_O i wtedy tez wszyscy podejrzewali karme ale jakos nikt do konca nei wierzyl ze pakowana karma z kartonika mogla cos takiego zrobic... a jednak wiec jesli ktos nie ma ryneczku niech sie rozejrzy za sklepem gdzie mozna jakies budki do gołębi kupic czy cos takiego u mnie np. w takim sklepie jest ziarno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”