APEL - uwaga na wybór karmy!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
moniaaa
Posty: 201
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:58 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: moniaaa »

heh, zmusilam ciocie, zeby mi troche ziarna, takiego dla kur przygotowanego, odstapila (pszenica i jakas mieszanka ziaren) :D

swoja droga ciekawi mnie, czy jezeli karma nawet po wylozeniu jej z pudelka do wiaderka pachnie takim czyms przeciwko molom, to dobrze? intensywny ten zapach :?
za TM: Stefcia [*] 14.01.06, Tess - XI 05 - [*] 28.11.2006... zawsze będę o Was pamiętać..
Yshia
Posty: 499
Rejestracja: czw kwie 20, 2006 10:14 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Yshia »

odnośnie karmy dla trójmiejskich ogonów zdecydowanie nie polecam tego "folwarku zwierzęcego" w Matarni. Klatki mają świetne, ale jeśli chodzi o wybór karmy.. To jedynie mnóstwo odmian Megana i Dako-Artu.. Żadnych innych. Sklep jest wypełniony po brzegi różnymi rzeczami dla zwierząt, ale jeśli chodzi o ogony to niestety się nie postarali.. Chyba z godzinę szukałam wśród powciskanych opakowań na półkach i i tak musiałam jechać do Manhattanu. Szkoda bo sklep zapowiadał się dobrze..
~~jestem chora~~
Katie
Posty: 170
Rejestracja: sob kwie 08, 2006 7:02 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Katie »

Ja ostatnio zostałam obdarowana przez mamę niemiecką karmą "Juwel" dla świnek morskich. Nie wygląda źle, pachnie wporządku, na razie mieszam ją z Meganem i daję paskudom. W sumie głównie wybierają z misek Megana, ale to inna sprawa :roll:
Ktoś już może karmił swoje ogony tym pokarmem?
Nie ma mnie i raczej nie będzie.
Kontakt proszę przez PW - tak będzie najszybciej.
Awatar użytkownika
debbie_lu
Posty: 83
Rejestracja: pt sie 25, 2006 3:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: debbie_lu »

hmmm ja mam jakas karme best friend, w skladzie wyglada na to ze wszystko jest naturalne... jak myslicie?
Moje dzieci: Heidi, Trufelka, Hela i Dzidzia vel Mała Grey
Po drugiej stronie tęczy: Dzikuska (lipiec 2006-30.06.2008), Tofisia (lipiec 2006-21.07.2008), Michelle (9.03.2008-27.08.2009), Rosemary (2007-20.11.2009), Idgie (jesień 2009-13.09.2011) :( :*
Gosiek
Posty: 98
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 7:22 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Gosiek »

hej
Mam pytanko czy spotkaliscie sie ostatnio z nowoscia Herbalu a mianowicie rozne jedzonko dla gryzoni.Sa tam mieszanki dla chomoikow, swinek morskich, koszatniczek itp.
Jedzenie od podstawowego do mieszanek owocowych, pedow bambusa itp.
Chialam to kupic swoim szczuraskom ale mam odwieczny dylemat czy to oby nie bardzo zaopatrzone w jakies beznadziejne skladniki ? szkodzace szczurkom.
Staram sie dogadzac moim ogonkom jak moge ale wiem rowniez ze czasami mozna przedobrzyc.
Jak narazie kupuje swoim suchy pokarm na wage firmy Megan i dostaja procz tego rozne inne jedzonko gotowane, makaron,ryz,kuskus czasami troche ziemniaczkow i gotowanego kurczaczaka/nie duzo / do tego pomidorki, suszony chleb,marchew,ogorek.
Chyba rzeczywiscie najlepszym wyjsciem bedzie zrobienie mieszanki samemu przynajmniej wiem co kupuje. ;)
za tęczowym mostem Avi, Toluś
----------------------
Awatar użytkownika
moniaaa
Posty: 201
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:58 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: moniaaa »

to faktycznie jest chyba najlepsze wyjscie!
ja skomponowalam sama ostatnio karme i chociaz mala troche wybrzydza, to wiem ze wyjdzie jej na zdrowie..
za TM: Stefcia [*] 14.01.06, Tess - XI 05 - [*] 28.11.2006... zawsze będę o Was pamiętać..
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Elbereth »

Gosiek, Herbal Pets jest jedną z najlepszych firm produkujących jedzonko dla gryzoni dostępne w Polsce. Jeszcze nie miałam doczynienia z tą karmą (tzn. moje szczury nie miały 8) ), o ile wiem to karma specjalnie dla szczurów nie jest jeszcze dostępna, ale daję moim paskudom mieszankę ziół i bardzo polecam. Na stronie http://www.herbalpets.pl/ są opisane ich produkty (zdjęcia też są) i z dostępnych karm żadna nie ma dodatków typu kolorowe bobki a la Animals lub Koliber.
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
nefretete
Posty: 244
Rejestracja: śr lip 05, 2006 9:33 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: nefretete »

ja kolibra tylko używam na nasienie do digging box'u. Herbala moje szczurki trochę jedzą( nie bardzo im idą ziolka), a tych szczurzych smakołyków (owoce tropikalne itp.) to w lbn jeszcze nie widziałam :-(
nefretete
kaczmtom
Posty: 1
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 6:47 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: kaczmtom »

Mogę tylko powiedzięć, że zgadzam się z koleżanką na temat jakości karm Verlse-Laga. Ostatnio kupiłem pokarm Prestge Premiim Rat w sklepie w Rudzie Śląskieje za 12 PLN. Karma ta jest warta swojej ceny. Mój szczurek oszalał.

Firma Versele-Laga ma swoją stronę po polsku - można tam znaleźć dużo ciekawych informacji.

http://www.versele-laga.com


pozdrawiam

Mietek

[ Komentarz dodany przez: limba81: Wto Wrz 05, 2006 9:47 pm ]
My tu 'potocznie' mowimy na to zarelko Prestige. ;)
limba81
Tomek
Śliwa
Posty: 890
Rejestracja: śr maja 04, 2005 7:05 am

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Śliwa »

Jak chcecie się przekonać, jak szczurki jedza Herbala, to proszę zaopatrzyć się w Mieszankę nasion Gryzonie HP... i wtedy możemy podyskutować :khihi:

No i jeszcze chipsy naturalne Gruszka i Chipsy naturalne Brokuł...

Karmy ziołowo-warzywnej Szczurek - jesze nie ma, na razie czekamy, kiedy wymyslicie nazwę dla tej karmy ;)
Kagero
Posty: 455
Rejestracja: pn cze 12, 2006 11:53 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Kagero »

tak czytam i czytam... i chyba blednę po twarzy (tak mi się coś zdaje). :flaga:
mam teraz megana i resztkę alexa czy innego ścierwa (nie pamiętam nazwy, ale strasznie mało urozmaicona i polska oczywiście), bo u nas ciężko w ogóle z inną niż polska karma. Charlie z zapałem wcina właśnie kolorowe kółeczka, ziaren właściwie niewiele ubywa... mam też trochę karmy na wagę; jeszcze się jej dokładnie nie przyglądałam, ale chyba najlepiej będzie jak wszystko zmieszam a następnym razem pojadę do tychów (chociaż tam w sumie w zoologu widziałam ustawione od małego do ogromnego wiaderka... megany). ale widziałam też jakieś mieszanki herbal pets, więc spróbuję z moim ogonem z ziołami... i chyba poszukam ofert karmy w sklepach internetowych...
swoją drogą to chyba dobrze, że czytam o tym teraz, a nie jak np. zacznie coś ogonkowi dolegać. dobrze, że o tym piszecie.
Quod me nutrit me destruit.
Quenthel
Posty: 2
Rejestracja: sob paź 07, 2006 9:24 am

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Quenthel »

Kilka dni temu z żoną nabyliśmy dwa szczury i z ciekawością przeczytalem (piszę na koncie żony :) ) na temat karmienia. Mam pewne doświadczenie w trzymaniu różnych gatunków gryzoni (dwa gatunki chomików, myszoskoczki czy badylarki - tym razem padło na szczury). Jednak owocem już ponad 10 letniej przygody z gryzoniami jest jeden i ten sam wniosek: PRZYGOTOWANIE SAMEMU KARMY - zwłaszcza suchej.
Każde zwierzę, nawet z tego samego gatunku ma swoje indywidualne preferencje żywieniowe. Dlatego znalezienie optymalnej karmy wymaga sporo czasu i obserwacji.
W końcu każdy hodowca wie co smakuje naszym pociechom i te spostrzeżenia są nieocenione w przygotowywaniu karmy. Do nas nalezy tylko obserwowac i zagwarantować to, aby zwierzęta dostawały pokarm dobrej jakości (bo nie wszystko co smaczne jest zdrowe).
Wystarczy, abyśmy znależli w miejscu naszego zamieszkania sklep z ziarnami lub zdrową żywnością (czasem nawet w sklepach z ziołami). Tam możemy za grosze kupić takie nasiona jak: pszenica, kukurydza, słonecznik (suszony nie parzony), siemię lniane (doskonałe na błyszczącą sierść), proso, żyto inne (jakoś jęczmienia i owsa nasze szczurki nie chcą jeść - zatem nowa mieszanka nie będzie już tego zawierać). Ponadto w sklepach możemy kupić soczewicę i groch (nasiona wysokobiałkowe), a nawet zwykłe płatki kukurydziane (choć gwarancja jakości, że są one przeznaczone dla ludzi mnie nie przekonuje - m. in. dalatego, że są one witaminizowane).

Mój przepis na mieszankę jest następujący:

3 kg pszenicy
1 kg żyta
1 kg słonecznika
0.5 kg siemię lnianego
1.5 kg kukurydzy (lub płatków kukurydzianych)
0.5 kg grochu
0.5 kg soczewicy
0.5 kg prosa dla ptaków

Można to wzbogacić takimi dodatkami jak: kawałki suszonego ciemnego pieczywa (pełnoziarnistego), czy suszonymi kawałkami owoców.

Ponadto do mieszanki warto dodać także kilka rodzajów ziół (kupić można je w każdym sklepie z ziołami lub w aptece): bazylia, tymianek, majeranek czy rumianek. Zioła doskonale regulują gospodarkę układu pokarmowego i na sieść gryzoni.
Oczywiście do karmy można dodać także inne produkty, w zależności od tego jakie są preferencje naszych stworzonek.

Tak przygotowana mieszanka starczy dla dwóch szczurów na co najmniej rok i wbrew pozorom wychodzi taniej niż to co możemy nabyć w slepach zoologicznych (0.5 kg jakiegoś śmiecia kosztuje średnio 3-5 zł. a kg. pszenicy na rynku u mojej teściowej kosztowało zaledwie 1zl, a czasem dostawałem nawet ziarno za darmo prosto ze żniw - kilogram zboża dla kogoś kto właśnie wymłucił kilka ton zboża było niczym)

Można oczywiście mieszankę robić razem w kilka osób, wtedy koszta są jeszcze mniejsze.

W każdym razie polecam zainwestowanie czasu w tworzenie własnych suchych karm, przede wszystkim dlatego, że mamy większy wpływ na to co podajemy naszym pociechom.
soho
Posty: 977
Rejestracja: czw lut 17, 2005 10:55 pm
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: soho »

[quote="Quenthel"]0.5 kg grochu
0.5 kg soczewicy
[/quote] a to suche ? no ja sie zgdzam ze [quote="Quenthel"]przede wszystkim dlatego, że mamy większy wpływ na to co podajemy naszym pociechom.[/quote] bo zaczyna mnie wqrzac lapanie tych stforqw wychodzacych z zarcia wrr qpilam raz cos z tym i teraz sie nie moge uporac , wiec jak wroce z PL to zabieram sie za robienie mega mieszanki bo tej qpionej moje smrodki nie za bardzo toleruja ( a juz chyba wszystjkie dostepne szczurze zarelko probowaly...)
Ostatnio zmieniony wt paź 10, 2006 3:10 pm przez soho, łącznie zmieniany 1 raz.
w serduszq... Kisiel ,Bingo,Trysia,Pacio,Glucia,Blutek
ik hou van je schatjes :*
moje gwiazdki na niebie
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: falka »

moje wcinają jęczmień, za to żyta nigdy nie dawałam, bo nie ma go w żadnych gotowych mieszankach i wydawało mi się, że są jakieś przeciwwskazania? owsa to chyba żadne szczurki nie jedzą ;)
Amusia
Posty: 414
Rejestracja: ndz sty 01, 2006 1:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Amusia »

mi sie wydaje ze WITAPOL jest dosc naturalna bo czesto sie zdarza ze sa w niej robaki a w karmach z konserwantami i pryskanych zadko sie zdarza teraz bylam w sklepie zlozyc reklamacje na karme dla chomika bo bylu robaki to we wszytkich opakowanich tej karmy WITAPOL byly robaki, o malo sie nie porzygalam wiecej tej karmy nie kupie
Ostatnio zmieniony ndz paź 15, 2006 8:47 am przez Amusia, łącznie zmieniany 1 raz.
Hodowla myszy rasowych EZRA http://www.ezra.prv.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”