Cytrusy: cytryna, mandarynka, pomarańcza, grapefruit

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Cytrusy: cytryna, mandarynka, pomarańcza, grapefruit

Post autor: krwiopij »

kilkakrotnie juz poruszany byl temat podwania szczurkom cytrusow... stalelo na tym, ze nie powinny byc one dawane samcom, bo mogom powodowac raka... brzmu to troche absurdalnie, ale wlasnie doinformowalam sie na madrej anglojezycznej stronie ;)

okazuje sie, ze naprawde tak jest... substancja rakotworcza dla szczura jest (tu nazwa angielska, bo niestety na polski tego nie przetlumacze) d-limonene... o dziwo - innym zwierzakom, a nawet na szczurzym dziewczynkom nie szkodzi w ogole... zawarta ona jest w skorce i soku cytrusow, czarnym pieprzu, galce muszkatalowej i mango... dodaje sie ja takze do produktow spozywczych, chemii domowej i kosmetykow jako aromat...

zeby faktycznie spowodowac wystaie nie raka trzebaby podac szczurowi ogromne ilosci podanych wyzej produktow, ale nawet po odrobinie ryzyko wzrasta chocby minimalnie...

nie wiem, czy moge, ale podaje linka do artykulu (najwyzej admini go usuna ;)): http://www.rmca.org/Articles/oj.htm
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Zuszka
Posty: 58
Rejestracja: sob mar 20, 2004 6:24 pm

Cytrusy - nie dla chłopców

Post autor: Zuszka »

Troche mnie to martwi ale bardziej chyba mojego szczuracha, bo chyba przepada za mandarynkami. Ostatnio przez przypadek zostawilam jedna na biurku to od razu mi ja porwal, nawet skorke obral i zjadl :( mam nadzieje ze nic mu po niej nie bedzie.. ALe juz na pewno bede pilnowac zeby nic takiego sie nie powtorzylo :?
frytka_86
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 12, 2004 3:56 pm

Cytrusy - nie dla chłopców

Post autor: frytka_86 »

wiesz zmartwiło mnie to ociupinkę bo muj mały przyjaciel , uwielbia sie zajadac grejfrutami zawsze gdy je jem to patrzy na mnie swymi czarnymi oczkami i blaga o kawalek a gdy biega w tym czasie to az sie sam czestuje i ucieka w kat i sie zajada, po tem wraca zadowolony mam nadzieje ze mu nic nie bedzie i chyba usune z jego jadlospisu cytrusy
JA i mój szczurasek Hektorek zawsze razem :)
BartO

Cytrusy - nie dla chłopców

Post autor: BartO »

wow zupelnie o tym nie wiedzialem ciekawego dlaczego hmmm no nic wykreslam cytrusy z jadlospisu
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

Cytrusy - nie dla chłopców

Post autor: Pleiades »

Szczerze mówiąc ten artykuł brzmi na nieco naciągany. Może trzeba by było znaleźć dokładniejsze dane co do tej szkodliwej substancji, lub chociażby informacje, na jakiej podstawie została stwierdzona jej kancerogenność.
To brzmi trochę absurdalnie, że na raka chorują tylko samce szczurów; z punktu widzenia biochemii i fizjologii jest to niemożliwe. Gdyby miała ta substancja jakiś wpływ na występowanie raka w nerkach szczurów, to z pewnością dotyczyłoby to obu płci zwierząt ! Moze doświadczenia były wykonywane na zbyt małej próbie, albo na wynik wpływ miały inne czynniki, o których tu już się nie wspomina.
A swoją drogą, radzę zwrócić uwagę, że pisze wyraźnie, iż ta substancja rakotwórcza wystepuje _wyłącznie_ w skórce cytrusów ( dokładnie w olejkach eterycznych w owej skórce ), a do soku przechodzi jedynie w wyniku przemysłowego wyciskania owoców ( które po prostu wyciska się w całości, bez obierania ze skórki ). Jeśli macie szczury w domu i jeśli obierzecie pomarańczę ze skórki i podacie szczurowi tylko miąższ, to nie narazicie je na zachorowanie.

Pozdrawiam

Pleiades
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

Cytrusy - nie dla chłopców

Post autor: Angua »

[quote="Pleiades"]Szczerze mówiąc ten artykuł brzmi na nieco naciągany. Może trzeba by było znaleźć dokładniejsze dane co do tej szkodliwej substancji, lub chociażby informacje, na jakiej podstawie została stwierdzona jej kancerogenność.
To brzmi trochę absurdalnie, że na raka chorują tylko samce szczurów; z punktu widzenia biochemii i fizjologii jest to niemożliwe. Gdyby miała ta substancja jakiś wpływ na występowanie raka w nerkach szczurów, to z pewnością dotyczyłoby to obu płci zwierząt ! [/quote]

D-limonene reaguje z globuliną alfa 2u, która jest syntetyzowana pod wpływem androgenów. Androgeny to są hormony męskie, które organizmy samic tez produkują, ale w znacznie niższym stopniu niz samce. Prawdopodobnie więc u samic globulina alfa2u nie występuje albo wystepuje w tak niewielkich ilościach, ze nie ma ryzyka kancerogennej reakcji.
Ze skórką masz rację, nie powinno zaszkodzić szczurkowi podawanie samego miąższu od czasu do czasu Ale jest przeciez tyle owoców rosnących w naszej strefie, które szczuras moze jeśc bezpiecznie, wiec po co upierac się przy cytrusach? Lepiej być przesadnie ostrożnym niż później żałowac :wink:
Swoja droga ciekawa jestem, jak na cytrusy reagują szczury dziko żyjące w strefie podzwrotnikowej, zywiace sie odpadkami z ludzkich gospodarstw. Na pewno trafiaja im sie i cytrusy. Byłoby to bardzo ciekawe - sprawdzić, czy przystosowały sie do innego składu diety.
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

Cytrusy - nie dla chłopców

Post autor: pomarańczowy jelcz »

cholera,mango...Groszek bedzie zalamany jak mu to powiem,prawdopodobnie mnie znienawidzi i ucieknie z domu :cry: i znajdzie sobie wlasciciela, ktory bedzie mial mango pod dostatkiem... :? wstretny zdracja, juz ja wiem do czego on jest zdolny by zdobyc mango... :twisted:
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
kris
Posty: 104
Rejestracja: śr sty 12, 2005 3:12 pm

Cytrusy: cytryna, mandarynka, pomarańcza, grapefruit

Post autor: kris »

Czy mozna dawac szczurkowi cytrynę?taka zwykla
Ze mną :
Ratta ( husky )
Milka ( czarnuszek z białymi ślaczkami na brzuszku :D )
w moim sercu ŚP Mamuśka( 16.05.2005)
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

Cytrusy

Post autor: Ewqa »

Zdecydowanie nie wolno !!! To na 100% owoc cytrusowy, a te owoce zawierają substancję powodująca nowotwory u szczurków (niestety nie pamietam jak sie to nazywa).
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Cytrusy

Post autor: krwiopij »

rakotworcza jest skorka i to tylko dla samcow... do tego w malutkim stopniu... (odsylam tutaj) nie ma co panikowac... :) sadze jednak, ze szczurkowi po prostu nie bedzie smakowac... ;)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Kasztan
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 08, 2005 3:58 pm

Cytrusy

Post autor: Kasztan »

dobrze wiedziec , bo raz dalem mu troche cytryny ale i tak nie smakowalo jej
Monia

Cytrusy

Post autor: Monia »

jak nie lubi tym lepiej... cytryna zawiera stęzony kwas i dla malutkiego ogonka moze zle wplynac na caly uklad pokarmowy
a tak przy okazji... czy mozna podac wymoczoną cytryne z herbaty? ona juz nie jest taka kwasna... i na pewno nie ma juz takiej mocy... oczywiscie herbata bez cukru...
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

Cytrusy

Post autor: Mageda »

Moje wszystkie szczurki, gdy zobaczyły, że w herbacie jest cytryna, to dawały nurka po nią, łapały ją w ząbki i uciekały w kąt i wcinały, że aż się uszy trzęsły. Jednak ja po chwili zabierałam im ją.
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
Monia

Cytrusy

Post autor: Monia »

hmmm myslicie ze taka wymoczona moze zaszkodzic?
myszka
Posty: 762
Rejestracja: czw mar 11, 2004 11:55 am

Cytrusy

Post autor: myszka »

Myslę, że nie zaszkodzi tak bardzo jak świerza, ale lepiej nie ryzykować. To znaczy, lepeiej nie ryzykować z samcami, bo jesli na samiczki to tak nie działa, to czemu nie [ale po polskiemu napisałam :P]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”