Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
altelily
Posty: 200
Rejestracja: wt lut 11, 2014 8:51 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: altelily »

Czy szczurki mogą jeść suszone jagody goji? Nic nie znalazłam na ten temat...
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: sciurus vulgaris »

Była gdzieś dyskusja na ten temat, sprawdzano toksyczność jagód goji na szczurach, badanie nie wykazało żadnej, jednak z tego co pamiętam to zaleca się raczej ograniczenie spożycia. Ja dodaję garstkę do karmy, raz na jakiś czas. U mnie są hitem, muszę przyznać. ;)
Awatar użytkownika
altelily
Posty: 200
Rejestracja: wt lut 11, 2014 8:51 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: altelily »

Ja dałam swoim na spróbowanie po jednym, wcinały aż się uszy trzęsły. :D
Etche
Posty: 233
Rejestracja: czw lut 06, 2014 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Etche »

można kupić chrupki kukurydziane bez żadnych dodatków i chemii. Co prawda smakują jak tekturka, ale szczurasy chętnie zajadają ;p
Awatar użytkownika
sliwkowapanna
Posty: 286
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 6:11 am
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: sliwkowapanna »

bo szczurki lubią wszystko co chrupie;d
Ze mną od 04.2013 ogonek Harry, Wally od 02.2014 oraz Karmelek z Hermioną od 06.2014 :)
Za TM myszki: Pilot 31.03 [*] Egzi 10.06[*]
-----------------------------------------------------
Moje hobby: http://fb.com/sliwkowapanna.photography
Awatar użytkownika
3dziewuchy
Posty: 9
Rejestracja: pn mar 31, 2014 9:52 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: 3dziewuchy »

hej, mam pytanie:

wlasnie wlozylam dziewczynom świeżuchne gałązki jabloni i zastanawiam sie czy te młode listki i zawiązki owocow mogą zostać czy je jednak usunąć ? ??? bo mówiliscie ze w przypadku wierzby liscie sa ok a co z jabłonią?
Chilli Obrazek Bajka Obrazek Kola Obrazek
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: nienazwana »

Gałązki drzew owocowych są w porządku, pod warunkiem że nie pryskane lub dokładnie wyszorowane wodą i mydłem na przykład.
Ja dając gałązki na wszelki wypadek wyparzam je gorącą wodą (pasożyty, grzyby) ale w przypadku świeżych z listkami trochę je ten zabieg uszkodzi.
Awatar użytkownika
SonamiChan
Posty: 147
Rejestracja: sob maja 03, 2014 8:44 pm
Lokalizacja: Puck

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: SonamiChan »

Witam!
Dwa dni temu nabyłam mojego pierwszego w życiu szczurka, karmię go mieszanką suszonych owoców, nasion i sprasowanych roślin (karma dla gryzoni) do tego oczywiście warzywa i owoce, a dzisiaj dostał nieco ugotowanego mięsa z kurczaka. Mam tylko pytanie, czy można szczurkowi dać kawałeczek pieczarki lub innego jadalnego grzyba? Mały wydaje się bardzo zainteresowany zapachem, ale boję się, że może mu zaszkodzić.
Ze mną: Leonardo Von Clawington oraz Harold
Cody, Santiago i Davis brykają po drugiej stronie tęczy...
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Megi_82 »

Nie podawaj grzybów. To akurat jest naprawdę doskonale zbędne, a dodatkowo nie zaleca się podawania.
I załatw szczurkowi towarzystwo tej samej płci, szczury nie mogą być trzymane pojedynczo.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Lagertha
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 05, 2014 2:21 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Lagertha »

z grzybami to fakt, grzybów szczurom nie podajemy i grzybów nie powinniśmy też podawac dziecom - mają coś wspólnego ;p
Każde słowo jest jak niepotrzebna plama na ciszy i nicości upominku firmowego.
Awatar użytkownika
xSzczuras
Posty: 113
Rejestracja: pt maja 16, 2014 9:22 am
Numer GG: 24741846
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: xSzczuras »

Skoro już wcześniej była mowa o suchych karmach to się wypowiem, że czasem lepiej chyba wymieszać to co się ma w domu niż dawać gotowce ze sklepu, w dodatku takie domowe mieszanki moje szczurasy zajadają chętniej :)
Zazwyczaj mam w domu vitapol, bo to jedyna karma którą u mnie sprzedają, czasem zamawiam z allegro beaphar xtra vital, który jest drogi więc mieszam go z vitapolem. W sumie i tak jakieś 70% wyrzucam bo chłopaki wyjadają tylko te lepsze kąski, których jest zdecydowanie mniej niż innych ziaren czyli zapychaczy zwiększających ilość karmy. Tak więc sama staram się wybierać te kawałki co im smakują i mieszam to np. z ryżem, grochem, kaszą gryczaną, ostatnio dosypuje kilka płatków tych takich dmuchanych ziarenek pszenicy w miodzie ale nie dużo bo to pewnie chemia, płatki kukurydziane (też nie dużo bo mam te w których skład wchodzi chemia), kilka kocich chrupek royal canin, pestki dyni, słonecznik, kruszę dwa dropsiki jogurtowe (takie niespodzianki :D) i co tylko przyjdzie mi do głowy i znajdę w kuchni :)
Moim zdaniem jest to najlepszy sposób, i to rozmaite i oszczędne.
Maks
za TM: Wafel, Hiero, Tito
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: smeg »

No, jak karmisz Vitapolem, to nic dziwnego ::) Spróbuj zamawiać karmę przez internet - np. Vilmie Premium jest bardzo dobra i tania.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Megi_82 »

xSzczuras pisze: to się wypowiem, że czasem lepiej chyba wymieszać to co się ma w domu niż dawać gotowce ze sklepu, w dodatku takie domowe mieszanki moje szczurasy zajadają chętniej :)
(...) W sumie i tak jakieś 70% wyrzucam bo chłopaki wyjadają tylko te lepsze kąski, których jest zdecydowanie mniej niż innych ziaren czyli zapychaczy zwiększających ilość karmy.
Wiesz, cały Twój post wygląda jak klasyczny trolling, i tak bym go odebrała, gdyby nie to, że już jakiś czas jesteś na forum.
Ziarna to podstawa szczurzej diety, a nie żadne "zapychacze" zwiększające ilość, litości...
Po drugie - masz jakiekolwiek pojęcie o bilansowaniu karmy, czy tak sobie tylko radośnie dosypujesz tego i owego "co ma się w domu"?
Po trzecie, ładnie wyglądałaby dieta moich szczurów, gdybym karmiła je tylko tym, co jedzą najchętniej. Dmuchane ziarna w miodzie, dropsiki, płatki jak sama twierdzisz "z chemią"... no fantastycznie. Przypomina mi się zaraz pewien szczur, który u jednej z opiekunek jadł tylko chleb i czekoladę "bo nic innego nie lubi" :-\

Wyrzucanie karmy... wiesz, żadne zdrowe zwierzę nie zagłodzi się, mając w misce jedzenie, więc nie bardzo rozumiem. Można oczywiście rozpieścić stado i przyzwyczaić, że jak nie zjedzą/wywrócą miskę/nasikają do niej, to opiekun da coś lepszego, ale nie wydaje mi się to rewelacyjnym pomysłem.
Karmienia Vitapolem nie komentuję, ale co to za argument, że tylko to sprzedają, przecież jest dużo innych karm, w internetach można kupić wszystko.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
xSzczuras
Posty: 113
Rejestracja: pt maja 16, 2014 9:22 am
Numer GG: 24741846
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: xSzczuras »

smeg pisze:No, jak karmisz Vitapolem, to nic dziwnego ::) Spróbuj zamawiać karmę przez internet - np. Vilmie Premium jest bardzo dobra i tania.
Poszukam, dzięki :)
Megi_82 pisze:
xSzczuras pisze: to się wypowiem, że czasem lepiej chyba wymieszać to co się ma w domu niż dawać gotowce ze sklepu, w dodatku takie domowe mieszanki moje szczurasy zajadają chętniej :)
(...) W sumie i tak jakieś 70% wyrzucam bo chłopaki wyjadają tylko te lepsze kąski, których jest zdecydowanie mniej niż innych ziaren czyli zapychaczy zwiększających ilość karmy.
Wiesz, cały Twój post wygląda jak klasyczny trolling, i tak bym go odebrała, gdyby nie to, że już jakiś czas jesteś na forum.
Ziarna to podstawa szczurzej diety, a nie żadne "zapychacze" zwiększające ilość, litości...
Po drugie - masz jakiekolwiek pojęcie o bilansowaniu karmy, czy tak sobie tylko radośnie dosypujesz tego i owego "co ma się w domu"?
Po trzecie, ładnie wyglądałaby dieta moich szczurów, gdybym karmiła je tylko tym, co jedzą najchętniej. Dmuchane ziarna w miodzie, dropsiki, płatki jak sama twierdzisz "z chemią"... no fantastycznie. Przypomina mi się zaraz pewien szczur, który u jednej z opiekunek jadł tylko chleb i czekoladę "bo nic innego nie lubi" :-\

Wyrzucanie karmy... wiesz, żadne zdrowe zwierzę nie zagłodzi się, mając w misce jedzenie, więc nie bardzo rozumiem. Można oczywiście rozpieścić stado i przyzwyczaić, że jak nie zjedzą/wywrócą miskę/nasikają do niej, to opiekun da coś lepszego, ale nie wydaje mi się to rewelacyjnym pomysłem.
Karmienia Vitapolem nie komentuję, ale co to za argument, że tylko to sprzedają, przecież jest dużo innych karm, w internetach można kupić wszystko.
Jak już wspomniałam, oprócz tego, że dosypuje 'tego i owego' to w misce znajduje się normalna karma, a ziarna, które są w vitapolu przykładowo po prostu zostają na samym dnie i chłopaki mają je głęboko w D. Napisałam również, że wsypuje im słonecznika czy chociażby pestki dyni i są to ziarna które zjadają chętnie. Wspomniałam także że daje małe ilości tych 'chemicznych' rzeczy no ale bez przesady, to tylko płatki! Nie rozumiem skąd ten atak, chociażby o Vitapol skoro mieszam go z inną karmą i domowymi rzeczami. Większość składników które dosypuje są standardowo w mieszankach innych użytkowników. Nie żywią się również samą suchą karmą, przecież dostają owoce, warzywa itp. itd.! Krzywdy bym im nie zrobiła i jak już wspomniałaś jakiś czas na forum jestem i przeczytałam sporo na temat żywienia.
Maks
za TM: Wafel, Hiero, Tito
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Megi_82 »

Ja Cię nie atakuję. Same fakty. Akurat słonecznik i dynia nie wchodzą w zakres ziaren podstawowych, ale oczywiście w umiarze są zdrowe i nie znam ogona, który ich nie lubi.
W misce u mnie też różne rzeczy zostawały - więc nie ma dosypki, póki nie zjedzą. 15-20g karmy na łeb na dobę i nie ma, że nie zjedzą... właśnie dlatego, że zależy mi, żeby ich podstawowa karma była w miarę zbilansowana, a nie, że wyjedzą tylko chrupki, płatki i pestki, a reszta leży.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”