APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: smeg »

No jak ją nazwałaś Pączek, to co się dziwisz :D
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: Megi_82 »

smeg pisze:No jak ją nazwałaś Pączek, to co się dziwisz :D
Nie dobijaj mię ;D Że mi jęzor nie usechł, kiedy wypowiadałam słowa: "Jeżu kochany jakie to chude przeraźliwie, nazwiemy ją Pączek, niech dziewczyna nadrabia" - to ja sobie do dziś wypominam ;)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
maslana-mucha
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 17, 2014 10:48 am

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: maslana-mucha »

Mógłby mi ktoś poradzić co zrobić,do moich 2 ogonków dołączyła nowa Rubra, która od samego początku była 2 razy większa (jest z laboratorium i była karmiona specyficznie zbilansowaną karmą - bardzo kaloryczną do której miała ciągły dostęp). Teraz jedzenie i picie otrzymują razem, dostają suchą karmę plus dużo owoców i warzyw, czasami po jednej granulce psiej karmy i suchego chlebka. Mimo to Rubra stała się już 3 razy większa :'( od reszty, ponadto nie chce wychodzić ani na ręce ani sama poza klatkę, kiedy wyciągnę ją od razu szuka powrotu. Ma ktoś jakąś wskazówkę co zrobić ? ???
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: smeg »

Ile dostają suchej karmy? Do oporu, czy wydzieloną ilość? Jaka to konkretnie karma?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
maslana-mucha
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 17, 2014 10:48 am

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: maslana-mucha »

Dostają małą garść rano i wieczorem. Wcześniej dostawały miesznkę (jadły z niej kukurydze, kolorowe chrupki, mniej chętnie zirana zbóż, nie ruszały natomiast granulatu z trawy) teraz daję im versele laga w takiej samej ilości.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: smeg »

Jaka Versele Laga? Jeśli Rat Nature, to ma zbyt dużo tłuszczu, aż 9%, gdzie norma to 4-5%. Spróbuj zmienić na mniej tłuszczową karmę (np. Vilmie Premium albo Beaphar XtraVital) i podawaj wydzieloną porcję 15 g na szczura dziennie (możesz podzielić porcję na pół i podawać 2 razy dziennie). Szczupłe szczury nie powinny przy tym stracić wagi, a grubsza schudnie ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
maslana-mucha
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 17, 2014 10:48 am

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: maslana-mucha »

To jest wersja dla gryzoni,a masz może pomysł jak zachęcić Ją do ruchu ?
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: Megi_82 »

Zmusić to jej nie zmusisz, ale można spróbować pozaczepiać do zabawy, do ganiania za kąskiem/szmatką/zabawką, do wspinania. Niestety, skocznej rozbrykanej babki z niej nie zrobisz...
Wywaliłabym wszelkie dodatki oprócz warzyw (owoce niestety też nie sprzyjają chudnięciu). Żadnych chlebków, psiej karmy, dropsów, kolb i innych zapychaczy. To wszystko jest fajne, ale jeśli w stadzie jest choć jeden szczur z nadwagą albo otyły, to to wszystko powinno niestety zniknąć z codziennego jadłospisu. Wybieraniem z karmy się nie przejmuj, nie dostaną nic innego, to zjedzą i ziarno (choć oczywiście warto szukać karmy, która podpasuje - moje dziewczyny jedzą domową karmę opartą na ziarnach aż im się uszy trzęsą, ziarno znika przed chrupkami często, a z ziarnem z gotowych karm było różnie...).
Choć, szczerze mówiąc, w przypadku mojej grubci (aktywnej i biegającej...) to wszystko gucio pomogło, osiągnęłam tyle, że nie tyje na razie.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Hexxe
Posty: 126
Rejestracja: sob maja 03, 2014 7:45 pm

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: Hexxe »

Mam dwa szczurki teraz.. i jeden jest gruby.. Nie daje im żadnych dodatkowych przysmaków, tylko podstawowa karma. Dostają też warzywa, ale ten grubas zabiera temu szczupłemu teraz (bo nie ma przysmaków). Karmy w ciągu dnia nie dosypuję i muszą zjeść co jest, ale jak daję świeżą porcję to obydwa dorywają się. Szczupły, żeby chociaż COŚ po prostu zjeść, a gruby, żeby co lepsze wykraść i się napchać.. Myślałam, żeby sypać im dzienną porcję na dwa razy, ale boję się, że wtedy Martin(ten szczupły)może ucierpieć, bo Chop nie odejdzie od miski póki coś w niej będzie smacznego, i będzie potem chodził głodny :((bo nie je jak nie ma ochoty).. Może mi ktoś coś poradzić?
Awatar użytkownika
jestemsen
Posty: 403
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 2:23 pm
Numer GG: 10813298
Lokalizacja: Poznań

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: jestemsen »

jak moje laski tak się tłukły o jedzenie, to najpierw dawałam żarłocznej zuzie np kawałek jabłka czy czegoś innego, ona oczywiście w obawie że jej ktoś ukradnie, uciekała w kąt :D a potem dawałam reszcie. Kazda jadła w innej części klatki i bylo to jakieś rozwiązanie. W tej chwili już nie mam tego problemu :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=39350- nasza rodzina :)
Obrazek

Za TM: Daisy, Zuza, Pączek, Pchełka, Niunia, Balbina, Ruby, Fretka, Yogi, Maniek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: noovaa »

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest granulat. Nie ma wybierania, wszystko proporcjonalnie wymieszane w granulkach karmy.

Granulaty sprzyjające odchudzaniu to labofeed ( minimum zamówienia 25kg więc raczej tylko grupowe ) lub niezbyt tani Supreme Science Selective Szczur dostępny w zooplusie.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
lussix
Posty: 15
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 8:18 pm
Kontakt:

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: lussix »

Od 3 tyg mam dwie samice ok. 2 miesięczne. Psotka przez ten czas mocno przytyła (mam nadzieję, że to nie żadna ciąża, ale nie wymacałam powiększonych gruczołów), natomiast Sami jest szczupła, o ile nie chuda. Nie mam wagi, tak na moje laickie oko. W klatce bywa, że Psotka pogoni Sami, ale ta od razu się poddaje i zaraz śpią przytulone. Nie zauważyłam ani razu, żeby Sami nie mogła podejść do miski, owszem, jak Psotka widzi, że tamta je, chce jej zabrać, ale zwykle Sami ucieknie. Obie jedzą w osobnych kątach. Wydaje mi się, że wcinają po równo karmę, a jedzą nieregularnie, o różnych porach. Co do warzyw - staram się dzielić na dwie od razu do paszczy. Czasem zostawię niespodziankę np w rolce po papierze toaletowym, albo gdzieś w kącie coś dobrego.

Karmię VL Complete (tym też były karmione wcześniej), ale już się kończy i przyszła mi z zooplusa Vilmie Premium. Wsypuję do pustej miseczki malutką garstkę ( jakieś +/- 30g, gdzie 25g to dawka dla jednego osobnika wnioskując z opakowania, oczywiście zakładam, że dorosłego, myślę, że nie przekarmiam) i dosypuję dopiero kiedy jest prawie pusto, a nie o stałych porach, żeby nie przesadzić. Poza karmą dostają codziennie około 2cm na pyszczek pomidora i papryki, rzadziej ogórka (staram się dawać do łapek, po równo). Niechętnie zjedzą jabłko, natomiast marchwii nie ruszą (próbowałam nawet zetrzeć). Poza tym co dwa dni dostają około 5mm dropsika na każdy łebek.
RAZ dostały gotowana marchewkę - zjadły, odrobinkę kaszy kus kus (ściągnęły mi z widelca razem z marchewką i później o mało co nie miałam dwóch szczurów w sałatce). Kawałeczek banana. Malutką łyżeczkę gerberka bananowego, jako pomoc przy oswajaniu. Surowy makaron, z 5mm sera i też z 5mm szyneczki. Odrobinkę gotowanego kurczaka. Poza tym ze trzy razy przepiórcze jajko gotowane (głównie żółtko) i makaron gotowany (w małych ilościach).

Na pewno dalej będę karmić warzywkami, lubią pomidora i paprykę, spróbuję gotowanego buraczka. Jajko gotowane, może marchewka gotowana, odrobinka kurczaka no i postaram się im "wcisnąć" jabłko. Marchew wciskałam im bity tydzień i ani tknęły. W klatce mają też orzecha włoskiego, nie rozbitego, do zabawy (aktualnie schomikowały, albo gdzieś przykryły luźnym kawałkiem materiału, który wywaliły z domku). Czy coś robię źle, czy po prostu Psotka tak ma? Nie widziałam nigdy, żeby siedziała przy misce dłużej niż aby ukraść jednego chrupka i wszamać w kącie, natomiast Sami non stop widzę jak chrupie.
Co do ruchu - klatka jest całkiem duża, mają zabawki, drabinki, sznurki, huśtawki, pięterka, biegają w nocy. Co do wybiegów - puszczałam (aktualnie nie mam czasu i miejsca - przeprowadzka), ale one akceptują tylko klatkę, albo moje ramię. Co je puściłam, potrafiły przebiec przedpokój, wskoczyć na nogawkę i wspiąć się na ramię, bo tak i już. A jeśli nie pozwoliłam, to siedziały w kącie.. Jak będę miała więcej czasu, postaram się je jakoś oswoić z otoczeniem wybiegowym.

Czy coś jeszcze mogę zrobić? Coś dawać do jedzonka/nie dawać z tych rzeczy, które napisałam, że dawać będę? A może jakieś formy ruchu? Nie mam pomysłu. Na pewno za niedługo zabiorę je do znajomej wetki, żeby je obejrzała.
Awatar użytkownika
Buba
Posty: 679
Rejestracja: wt gru 17, 2013 2:41 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: Buba »

Jeżeli jedzą to samo, a róznica w wadze jest bardzo duża, nie musi być to nadwaga. Może to oznaczać jakąś chorobę. Leć do weta.
Granda i Toffi :)
Moje dziewuchy: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=43502
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: smeg »

Najpierw pokaż zdjęcia szczurków, bo wydaje mi się, że przesadzasz z tym przytyciem Psotki ;) Może po prostu Sami jest wyjątkowo szczupła? Plan żywienia brzmi dobrze, możesz ewentualnie z czasem ograniczyć im porcję do zalecanych 15-20 gramów karmy dziennie, bo dawki na opakowaniu są nieco zawyżone. Ale jeśli Twoje samiczki mają 2 miesiące, to nie należy im jeszcze urządzać ścisłych diet, wciąż rosną i potrzebują tyle pożywienia, ile będą w stanie zjeść.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: Diego<3 »

to prawda :)
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”