Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Jamka
Posty: 8
Rejestracja: śr lut 05, 2014 1:28 pm

Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: Jamka »

Witam.

Niedawno dowiedziałam się, że karmy z firmy VITAPOL to najgorsze karmy jakie można dostać w sklepach zoologicznych. Są bardzo rakotwórcze, a szczurki i inne gryzonie bardzo je lubą, bo są nafaszerowane chemią, między innymi polepszaczami smaku. Moja szczurka przez 2 lata jadła tą karmę, bo nie zdawałam sobie z tego sprawy, a Pani w zoologicznym zapewniała mnie, że to najlepsza i najsmaczniejsza karma. Szczurka wpaszczała tą karmę z wielkim smakiem. W końcu mała zachorowała na raka, guz został usunięty, ale pojawia się nowy, ale to już inna historia.

Tak czy inaczej, jeśli ktoś z Was podaje swoim zwierzakom karmę bądź smakołyki z Vitapolu, to jak najszybciej zdecydujcie się na stopniowe zmienienie karmy.
Najlepiej by było, gdybyście udali się do weterynarza, nawet bez pupila, i poprosili lekarza o radę, oni naprawdę się na tym znają. A już nie raz się przekonałam, że sprzedawcy w sklepach zoologicznych bardzo często są niekompetentni i nie znają się na swoim fachu. Nie mówię tylko o jedzeniu, ale też o zajmowaniu się zwierzakami przebywającymi na terenie sklepu.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: Paul_Julian »

A ja poproszę o żródło tych informacji, jesli takie posiadasz :) Najgorszą karmą obecnie jest chyba Animals i Megan, zawierające kolorowe chrupki.

Guzy niestety są chyba najczęstsza przyczyną śmierci szczurków i nie przyczynia się do tego karma, ale genetyka.

Karmy musza spełniac wszelakie normy i naprawdę nie ma szans, żeby były rakotwórcze. Zwykły Vitapol nie ma najlepszej opinii, ale mają całkiem niezłe Vitapol premium Line - mozna mieszac np. z lepszymi karmami.

Tak wygląda Vitapol premium Line :
http://gerbile.pl/forum/viewtopic.php?p ... 9dfd#60639
Nie ma żadnych kolorowych chrupek.

Jak będziesz w sklepie, zobacz jak wygląda Megan-ma własnie te kolorowe chrupki.

Zwykły Vitapol może też mieć własnie te kolorowe dodatki lub gorszą jakość - ale Premium Line jest OK.

Nawet droższe karmy zmieniają sklad, bywają gorzej lub lepiej przyswajane przez ogony, ale to żeby byly rakotwórcze to na pewno nie. A polepszacze smaku są w ludzkim jedzeniu (glutaminian sodu)

Najgorszą karmą chyba jaką spotkałem to dako- art.

Nie wiń siebie za guzy u szczurki. Jesli masz u siebie dobrego weta , może warto rozwazyć jeszcze zabieg ? Co to w ogóle za guz ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Jamka
Posty: 8
Rejestracja: śr lut 05, 2014 1:28 pm

Re: Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: Jamka »

Przeprowadziłam się do Wrocławia i mam większe możliwości jeśli chodzi o wybór weterynarzy. Wcześniej gdzie mieszkałam i były problemy z wcześniejszymi szczuraskami, ciężko było znaleźć weterynarza, który jakkolwiek znałby się na gryzoniach. Była jedna Pani, ale tylko w środę przez dwie godziny z rana.
Tak czy inaczej, byłam we Wrocku u weterynarza u dwóch weterynarzy i oboje mówili to samo. Jeszcze wcześniej poszłam kupić karmę do zoologicznego do galerii Magnolia, tam mi Pani powiedziała, że Vitapol w ostatnim czasie okazał się najgorszą karmą i poleciła mi coś innego (nie pamiętam co). Pomyślałam, że zapytam jakiegoś weterynarza, bo a nuż widelec, Pani ze sklepu chce mi, najzwyczajniej w świecie, wcisnąć dużo droższą karmę. No ale jej zdanie zostało podzielone przez dwójkę lekarzy, więc coś w tym musi być.

A szczurka ma gruczolaka. Co prawa nie powstaje on w 100% przez nieodpowiednią i chemiczną karmę, ale jakiś wkład w nowotwór ma...
Myszata jest odżywiana bardzo dobrze, bez słodyczy, smażonych lub słodzonych rzeczy. Naturalnie, warzywka (nie wszystkie), owoce bez skórki i pestek (też nie wszystkie). Hoduje jej ziółka różne itp. A mimo wszystko biedna ma tego gruczolaka, jednego już jej usunięto, ale chyba wyczuwam kolejnego. Mała ma ponad 2 lata, więc każda narkoza jest coraz bardziej ryzykowna. Chociaż weterynarz, który zajmował się jej guzem, mówił, że jest zdziwiony, że jest taka energiczna i żywiołowa w tym wieku i że wygląda przynajmniej na niecały rok.

Anyway - Vitabolu już nigdy nie kupię. Jeśli mówią mi to 3 osoby zupełnie nieznające się, to musi w tym coś być. A że nie jestem znawcą i nie umiem przeprowadzać badań, to jestem zmuszona opierać się na zdaniu fachowców.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: smeg »

Miałam kilkanaście szczurów, wszystkie były zdrowo odżywiane, dobrymi polecanymi karmami, a mimo to kilka z nich miało gruczolaki. Przypadek?

Owszem, "zwykła" wersja Vitapolu nie jest zbyt polecaną karmą, ze względu na małą różnorodność składników, ale Premium Line jest już całkiem w porządku. Myślę, że żeby wysnuwać oskarżenia o "rakotwórczość" powinnaś mieć jakieś sensowne wyniki badań, a nie tylko stwierdzenie "bo tak mi dwóch weterynarzy powiedziało". Firma może Cię nawet pozwać za takie niczym nie poparte pomówienia.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: Paul_Julian »

Jamka pisze: A szczurka ma gruczolaka. Co prawa nie powstaje on w 100% przez nieodpowiednią i chemiczną karmę, ale jakiś wkład w nowotwór ma...
Jesli szczurka nie miała sterylki, to jesli to gruczolak na listwie mlecznej- brak sterylki jest powodem do powstania guza w tym miejscu. Nic nie piszesz więcej o tym guzie.

Popieram Smeg. Na tych forum ( i na Allo) są osoby karmiące szczury najlepsza karmą na rynku, przeprowadzające badania pod okiem najlepszych weterynarzy w Polsce ( i to nie tylko posiadacze zrzeszonych hodowli) . I ich szczurki od pokoleń nie tknęły żadnej wersji Vitapolu, a jednak zachorowały na duzo gorsze paskudztwa, a lekarze często rozkładają ręce.

Kazda karma ma swoje plusy i minusy ( nawet te najdrozsze na rynku). A weterynarze często mogą nawet nie wiedzieć, ze są dwie wersje Vitapolu ( chyba , ze naprawdę sie tym interesują lub mają własne szczury). Ich zadaniem jest przede wszystkim leczyć.

Nie zamierzamy Cię na siłę przekonywać do Vitapolu Premium Line. Ale stawanie takich oskarżen jest ryzykowne.

We Wrocławiu jest chyba wziewna. Zapytaj o taka narkozę i mozliwosc zabiegu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
rroobal
Posty: 43
Rejestracja: czw lis 22, 2012 9:16 am

Re: Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: rroobal »

NIE POLECAM NIKOMU ROŻKÓW VITAPOLU!! Chciałem kupić szczurkowi na 3. urodzinki, jak zjadł.. miał sranie przez 3 dni STANOWCZO NIE POLECAM!!!!
Ze mną: Pablo
Za TM: Chrupek, Olaf, Puszek, Skoczek, Tomi, Jerry, Kliper
idct
Posty: 8
Rejestracja: czw sie 17, 2017 7:44 am

Re: Vitapol - karmy i smakołyki wszelkiego rodzaju - NIE!

Post autor: idct »

Hejt na karmy z Vitapolu jest bardzo dziwny i czasami myślę, że to swoiste Urban Legend.

Przez długi czas u nas nie było niczego, a karmy z zachodu były zwyczajnie drogie. Potem pojawiła się podstawowa karma vitapolu i nie ma co się oszukiwać: jest niskiej jakości, ale gdy kupujesz Hoop Cole za 1/4 ceny Pepsi to chyba nie spodziewasz się tego samego?

Dzisiaj jest podobnie: masz podstawową karmę za 5-6 zł, ale możesz kupić Vitapol Premium za 12-20 PLN. Nie testowałem jeszcze Vitapol Expert.

Oczywiście można kupować Beaphary za 30 zł, ale jeśli ktoś kupuje np. Versele - szczególnie "Rat Nature" to tylko sam przed sobą się oszukuje, gdyż skład tej karmy dla przeciętnego szczura jest nawet bardziej uzależniający oraz przynajmniej równie niepełnowartościowy. Z mojego doświadczenia Rat Nature jest odradzane przez weterynarzy - przynajmniej w Gdańsku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”