Zioła

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
con3x
Posty: 210
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:48 pm

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: con3x »

Na pewno w sytuacjach stresowych podnosi się ciśnienie krwi u zwierzęcia... Ale żeby tak jak człowiek- na stałe mogło mieć wysokie czy niskie ciśnienie- nie wiem.
bless ya.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

Myslałem sobie, czy np. nie dawać sercowcom do picia aronii ? To musiałby się jakiś wet wypowiedziec :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: *Delilah* »

Co do pokrzywy dodam jeszcze, że częste jej pijanie wypłukuje witaminy z grupy B.
Jak się powtórzyłam to mnie bijcie :)

Mleczy faktycznie nie powinno się podawać mokrych ( w sensie świeżo opłukanych) bo jak napisał Paul_Julian, podobnie jak i sałaty mokrej, bo zwierzaki mogą mieć nieprzyjemności ze strony ukl. pokarmowego.

Dodam jeszcze ze swojej strony, że czasami podaję moim kakalcom herbatkę rooibos, jako ze nie zawiera teiny, za to uodparnia, ponoć hamuje procesy nowotw.i działa antyalergicznie.
Tylko polecam tą nie-z-torebki ;)
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: alken »

*Delilah* pisze:Co do pokrzywy dodam jeszcze, że częste jej pijanie wypłukuje witaminy z grupy B.
no właśnie na forach internetowych często o tym czytam a szczerze mówiąc zielarskie strony i książki nic o tym nie wspominają. nie mam pojęcia skąd ta opinia, może udzieliło się pokrzywie od skrzypu, bo ten to faktycznie wypłukuje. no a tak ogólnie to wszystko co moczopędne ma udział w wypłukiwaniu. jednym skutkiem ubocznym przeholowania z pokrzywą jaki znam to lekkie odwodnienie (jeśli ktoś nie pije wody a tylko różne herbaty i napary) i puchnięcie powiek.

pokrzywa przede wszystkim zawiera witaminy z grupy b. i jest genialnym źródłem żelaza, witaminy C i K.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

Dlatego sama polecam szczególnie dziewczynom bo dobrze sobie pić podczas okresu. Zawsze jakoś powinna dobrze działać właśnie dzięki tej witaminie K. żadna inna roślina chyba jej nie zawiera.
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: alken »

jest trochę roślin zawierających witaminę K (brokuły, szpinak, lucerna...) aczkolwiek pokrzywa wydaje się być najlepszym jej źródłem, szczególnie świeża zjadana na surowo.
moja wetka kiedyś uczepiła się informacji jakoby najczęstszą przyczyną śmierci szczurów była skaza krwotoczna spowodowana niedoborami wit. K
szczerze mówiąc nigdy o tym nie słyszałam (przynajmniej nie o tym że to częste) aczkolwiek pokrzywa może pomagać także tym szczurkom które mają jakieś krwawienia niewiadomego pochodzenia np z dróg rodnych czy dróg moczowych, powinno pomóc jeśli przyczyną są słabe naczynia krwionośne.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

Krwawnik tez chyba byłby dobry na krwotoki : http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawnik_pospolity
Tylko nie wiem jak u niego z wit. K
Działanie: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: alken »

tak, krwawnik też :) to dość popularna roślina więc samemu można nazbierać w jakimś czystym miejscu. (podobnie jak pokrzywa z resztą)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

A jak to jest z tą pokrzywą ? Bo z tego co wiem, powinno sie zbierać młodą , tą co ma chyba teraz białe kwiatki ze slodkim sokiem. I chyba nie parzy .
Czy moze ta z kwiatkami to inna niż ta parząca ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: alken »

młoda czyli majowa jest najbardziej wartościowa no i też najsmaczniejsza, je się ja jak szpinak albo jak sałatkę. a parzy chyba tak czy inaczej, tylko może mniej, nie próbowałam nigdy ;)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
con3x
Posty: 210
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:48 pm

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: con3x »

Ziele pokrzywy zbieramy od wiosny do jesieni, kiedy roślina jest już rozwinięta, a liście wyrośnięte.
Jedynie z korzeni trzeba czekać, ponieważ wykopuje się je na jesień i wiosnę :)
bless ya.
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: pariscope »

Pokrzywę parzy się w temp. ok. 60 st. C, bo taka neutralizuje kwas mrówkowy i histaminy odpowiedzialne za pieczenie.
Francuzi nie zalecają też konsumpcji starszej pokrzywy. Przestrzegają, iż po kwitnieniu liście pokrzywy zawierają liczne konkrecje mineralne, cystolity, które mogą podrażniać drogi moczowe.
Ci sami Francuzi nie dostrzegają szczególnej zawartości wit. B i K, natomiast podkreślają dużą zawartość wit. A i C, oraz dużą zawartość białka (9g na 100g liści), sporą zawartość żelaza (41mg na 100g - więcej niż mięso) i cynku.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Mycha »

Pokrzywa jest dobra dla alergików u których alergia ma związek z drogami oddechowymi (ludzi i szczurów).
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

Paul_Julian pisze:A jak to jest z tą pokrzywą ? Bo z tego co wiem, powinno sie zbierać młodą , tą co ma chyba teraz białe kwiatki ze slodkim sokiem. I chyba nie parzy .
Czy moze ta z kwiatkami to inna niż ta parząca ?
To nie jest pokrzywa tylko jasnota biała. Więc również nie parzy a słodki sok z tych kwiatów sama też lubię. jej ziele było kiedyś używane przy schorzeniach wątroby.Ma też działanie moczopędne. A najwięcej tych wszystkich składników odżywczych mają właśnie kwiaty.
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
DGiS
Posty: 85
Rejestracja: pn kwie 19, 2010 5:04 pm

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: DGiS »

A czy wogóle jest na tym forum ktoś, kto może mi wypisać wszystkie ziółka które można dawać ogonkom? Nawet te co zostały
już wymienione, żeby były w składzie i porządku. Jak jest na tym forum taki ktoś, to bardzo proszę o wypisanie tych wszystkich
ziół! ;D
Szczurki są takie piękne jak w huraganie wiatr.
Jak wiosna w naturze, jak cały piękny świat.
Autorstwa mojej siostry
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”