Zioła

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
con3x
Posty: 210
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:48 pm

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: con3x »

No ale większość tych, które może człowiek może i szczur... jeśli nie wszystkie.
Więc to chyba nie taki problem.
bless ya.
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Mycha »

Kup sobie książkę o ziołach i czytaj.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: alken »

Mycha pisze:Kup sobie książkę o ziołach i czytaj.
to by było najlepsze wyjście. jak chce się dawać ziółka swoim podopiecznym to należałoby zdobyć wiedzę na ich temat- jak wyglądają, kiedy je zbierać, w jaki sposób spożywać, na co wpływają i jakie są skutki uboczne. to ostatnie w szczególności, bo zioła to nie jest koniecznie pożywienie które daje się ciągle i bez ograniczeń. to rośliny o działaniu leczniczym i w ten sposób powinno się je użytkować.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: ol. »

użyteczna strona http://herbarium.republika.pl/rosliny_l ... ziola.html

z niej dowiedziałam się, że mniszek lekarski to nie zielenina, którą można podawać bez ograniczeń (jak przez długi czas uważałam), tylko zioło o silnych właściwościach żółciopędnych, które w tragicznym zbiegu okoliczności doprowadziło do śmierci mojego szczurka;
Nie należy stosować mniszka w razie niedrożności dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit. W kamicy żółciowej stosowany może być tylko w porozumieniu z lekarzem.
jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie tych chorób należy zrezygnować z mniszka;
nie potrafię powiedzieć jak one mogą się objawiać u szczurów, czy w ogóle, jeśli są łagodne w przebiegu i nie dają wcześniejszych symptomów, dlatego warto być ostrożnym w ich podawaniu wszystkim zwierzętom
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

Mam pytanie.Chwilowo mam u siebie szczura któremu na wskutek ugryzienia w palec(zanim jeszcze trafił tutaj) mu spuchł i chyba zaczyna się tam zbierać ropa. Czy można mu to przemyć szałwią??Z tego co wiem działa przeciwbakteryjnie i sprzyjające odbudowie tkanek
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

Mozna. Szałwia lekarska jest bardzo zdrową rosliną i działa na wiele rzeczy. Tylko najlepiej taka z zielarskiego.
Mozesz tez uzyć rywanolu, gentamycyny albo posolonej wody. Zależy co masz w apteczce :)

Czy ta ranka jest otwarta, czy ropa zbiera się pod spodem ? jesli jest otwarta, t nie ma problemu, gorzej jesli jest zamknięta. Wtedy trzeba by wymoczyć paluszek ( choćby w ciepłych mydlinach , albo pod kompresikiem z szałwi) i zdrapać strupek, zeby ropa wypłyneła. Potem przemyć rywanolem, albo własnie szałwią . Tylko trzeba zachować jak najwiekszą czystość.
Jesli bardzo spuchło , albo się nie goi, to wtedy trzeba iśc do weta.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

No on i tak w poniedziałek ma wyjechać więc chodziło mi o taka pomoc doraźną żeby teraz coś tam zrobić.
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

Tak, ale i tak coś trzeba zrobić z tą ranką. I najlepiej przekaż informację o przemywaniu i traktowaniu tej ranki nastepnemu opiekunowi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

No i ja jeszcze nie wiem jak się robi szczurom kompresy.
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

Tak samo jak ludziom :) Jesli masz szałwie (lub inne ziółko) z apteki czy zielarskiego, to najczesciej jest w torebeczce jak herbata. Zazwyczaj taką torebeczke się zalewa wrzatkiem (tak jak herbatke) , na kazdym pudełku jest przepis.
Potem mozesz wziąc czystą bawełnianą szmatkę, namoczyć w ciepłym roztworze i przyłozyć do rany.
Mozna tez przyłozyc tę namoczoną torebkę, a potem przykładac ten napar.
Wydaje mi sie , ze moczenie szmatki i potem przykładanie do ranki jest lepsze i zdrowsze.

Takie namoczenie zamknietej ranki pomaga potem w otwarciu (strup się rozmięka) , i potem ropa wypłynie.
Podobnie jest jak sobie wyskubiesz skórkę z boku paznokcia i się zrobi tzw "zastrzał". Miejsce puchnie, boli , ale ropa nie wypływa. Wtedy też własnie trzeba namoczyć , i otworzyć rankę :)

Jesli by sie działo coś złego z łapką ( nadmierne spuchniecie, mocne zaczerwienienie, sinienie) to wtedy musi to obejrzec wet,na wypadek ew. zakażenia czy coś :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

No ja już tam otworzyłam to ,ropka wypłynęła, przemyłam i teraz będę obserwować czy coś się złego nie dzieje. Tylko nie wiem czy dalej lepiej założyć ten kompres czy jak już otworzyłam to nie??
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

Kompres albo przemywanie jest po to , zeby rankę oczyszczać z brudów i bakterii, więc robi sie to kilka razy :)

A wybór zalezy od tego czy szcurek jest wiercipięta czy nie :D Jesli szczurek lezy Ci na rece i da sobie przyłozyc kompresik i polezy tak z kilka minut , to wtedy kompresik. Na kilka minut , kilka razy dziennie . A jak nie, to przemywaj . Kilka razy po prostu przemyj watką czy czystą szmatką nasaczoną rywanolem albo szałwią . Mozesz tak przemywać kilka razy dziennie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: aneczka1-13 »

No on właśnie jest wierci pięta więc będę przemywać. No i oczywiście dzięki za rady.
Obrazek
Klikać
Awatar użytkownika
DGiS
Posty: 85
Rejestracja: pn kwie 19, 2010 5:04 pm

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: DGiS »

A skrzyp polny?
Szczurki są takie piękne jak w huraganie wiatr.
Jak wiosna w naturze, jak cały piękny świat.
Autorstwa mojej siostry
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wszystkie ziółka

Post autor: Paul_Julian »

O skrzypie już pisalismy w topiku :)
U góry masz okienko"przeszukaj ten wątek" , wpisz skrzyp.
Jest kilka odpowiedzi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”