Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
xxViktoriaxx
Posty: 13
Rejestracja: czw lip 16, 2015 10:12 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Własna mieszanka

Post autor: xxViktoriaxx »

nienazwana pisze:Jeeezu, xxViktoriaxx nie obraź się ale ty lepiej zakup jakąś polecaną gotową karmę dla szczurów a nie komponuj własnych takich mieszanek jeśli zależy Ci na zdrowiu szczurów. Większość z wymienionych przez Ciebie składników nie nadaje się w ogóle do jedzenia dla szczurów.
Jeeezu, ciasteczka bebe, rodzynki, musli, herbata ??? ??? ???
Dziewczyno, skąd Ci to do głowy przyszło?
Ciastka bebe większość osób dodaje do karmy tak samo jak płatki musli (lub podobne) i rodzynki ...
herbata pets więc raczej też dużo osób ją podaje , ale tych słodkich rzeczy jest bardzo mało . Chodziło o to żeby ktoś mi doradził czego nie dawać a co dodać do mojej mieszanki bo pierwszy raz swoją karmę robiłam , następnym razem będzie więcej warzyw i owoców suszonych ... dość daleko mam market a jak już jakiś jest np. biedronka to tam nie ma takich rzeczy przynajmniej u mnie :-\
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: cane »

Po pierwsze pierwszy raz w życiu słyszę, żeby podstawą żywienia większości szczurów były herbatniki czy rodzynki... Że o herbacie nie wspomnę ::) .

Po drugie komu próbujesz wmówić, że mieszkając w KATOWICACH - JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH MIAST W POLSCE [10 miejsce!] nie masz jak kupić normalnej karmy? Ja ciebie bardzo proszę, przestań wymyślać na siłę kosztem swoich szczurków tylko posłuchaj doświadczonych ludzi...
xxViktoriaxx
Posty: 13
Rejestracja: czw lip 16, 2015 10:12 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Własna mieszanka

Post autor: xxViktoriaxx »

cane pisze:Po pierwsze pierwszy raz w życiu słyszę, żeby podstawą żywienia większości szczurów były herbatniki czy rodzynki... Że o herbacie nie wspomnę ::) .

Po drugie komu próbujesz wmówić, że mieszkając w KATOWICACH - JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH MIAST W POLSCE [10 miejsce!] nie masz jak kupić normalnej karmy? Ja ciebie bardzo proszę, przestań wymyślać na siłę kosztem swoich szczurków tylko posłuchaj doświadczonych ludzi...
Po pierwsze : Katowice są duże , w centrum markety są obok siebie ale , są miejsca gdzie jest tylko biedronka ( mała ) w której dosłownie nic nie ma :-\ , więc nie wypowiadaj się jak nie wiesz !!

Po drugie : nic takiego nie pisałam że nie ma gdzie kupić porządnej karmy ! Tylko że cała karma ląduje w śmietniku ..
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Ląduje w śmietniku, bo tak nauczyłaś szczury. Na szczęście da się tego oduczyć, ale starannie zignorowałaś tę informację.
Po drugie - jeśli nie jesteś w stanie podjechać gdzieś dalej, jeśli chciałabyś żeby tuż obok były dostępne wszystkie składniki, to daruj sobie własną mieszankę i patrz wyżej. Po trzecie - bez wiedzy zrobisz zwierzakom krzywdę. A nie masz jej, skoro wrzucasz do karmy ciastka i rodzynki, które powinny być absolutnie wyjątkowym przysmakiem, a najlepiej też nie, bo to sam cukier i zero wartości. Gdzie są ziarna w tej karmie? Warzywa suszone są fajne, ale nie musisz za nimi gonić, można z powodzeniem podawać świeże, natomiast ziaren się zastąpić nie da, to one powinny być podstawą diety.
Po prostu jeśli już pytasz, to posłuchaj doświadczonych ludzi, zamiast się fochać.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
xxViktoriaxx
Posty: 13
Rejestracja: czw lip 16, 2015 10:12 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Własna mieszanka

Post autor: xxViktoriaxx »

Jutro idę do zoologicznego po ziarenka mam nadzieje że jakieś z tych polecanych będą ;)
Owoce , warzywa świeżę dostają ( te co mogą oczywiście ) ale chciałam im też dać suszone
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: cane »

Viktoria wypowiadam się, bo akurat Katowice znam doskonale... To jedno z najlepiej skomunikowanych miast jakie znam [a trochę ich jest].

Jeśli robienie własnej mieszanki sprawia ci problem, a w najbliższym zoologu nie będzie nic z wyższej półki to już chyba lepiej wziąć cokolwiek, a porządną karmę zamówić z neta.
Przykro mi to mówić, ale chyba wszystko będzie lepsze od twojej mieszanki.
xxViktoriaxx
Posty: 13
Rejestracja: czw lip 16, 2015 10:12 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Własna mieszanka

Post autor: xxViktoriaxx »

cane pisze:Viktoria wypowiadam się, bo akurat Katowice znam doskonale... To jedno z najlepiej skomunikowanych miast jakie znam [a trochę ich jest].

Jeśli robienie własnej mieszanki sprawia ci problem, a w najbliższym zoologu nie będzie nic z wyższej półki to już chyba lepiej wziąć cokolwiek, a porządną karmę zamówić z neta.
Przykro mi to mówić, ale chyba wszystko będzie lepsze od twojej mieszanki.

No chyba jednak nie znasz ich tak doskonale ...
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Własna mieszanka

Post autor: Diego<3 »

Witam! Dziś na pierwszą próbę spróbuję wymieszać zupkę dla dzieci gerbeki z karma dla szczurów. dominiszka mi to doradziła i jestem wdzięczna bo uświadomiła mi że dropsy nie są tak zdrowe jak myślałam :-* A więc dzięki ;)
Moja trochę nie własnoręczna mieszanka dla szczurków na dziś to:
-karma dla szczurów Tropifit Rat's (w zielonym opakowaniu)
-karma dla szczurów beaphar
-łyżka,dwie gerberki
-wymieszać ;D
i dorzucę kawałek pomidorka - dziś to będą miały ucztę ::)
Ale za nim im to podam, macie jakieś zastrzeżenia co do tej mieszanki?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

xxViktoriaxx, w zwykłym zoologicznym szukaj karm: Beaphar XtraVital dla szczura, Beaphar Care+, Versele Laga Rat Nature, Versele Laga Rat Complete, w ostateczności może być też Vitakraft albo Vitapol Premium Line (w foliowym opakowaniu, nie ten zwykły Vitapol z kartonu). Nie kupuj najtańszych karm w kartoniku albo plastikowym wiaderku, ani takich na wagę - są mało wartościowe i pełne sztucznych dodatków.

Diego - nie mieszaj suchej karmy z gerberem. Karma rozmięknie i szczury nie będą mogły zetrzeć sobie zębów. Sucha karma ma być sucha, gerbera możesz podać w osobnej miseczce. Zresztą na takie wpisy lepszy będzie raczej ten temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t ... start=3090 , bo nie tworzysz żadnej zbilansowanej mieszanki z ziaren, tylko dajesz szczurom porcję gotowej karmy i warzyw.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
xxViktoriaxx
Posty: 13
Rejestracja: czw lip 16, 2015 10:12 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Własna mieszanka

Post autor: xxViktoriaxx »

Ok , dzięki zobaczę czy będą ;)
krzjna
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 16, 2016 8:18 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: krzjna »

Witam
Mam swoje pierwsze szczurki.
W celu właściwego żywienia przeczytałem forum i złożyłem taką prostą mieszankę.
Jęczmień
Kukurydza
Pszenica
Soczewica
Siemie Lniane
Granulat Nutrin Complete
Sklepowy miks owocowo-warzywny (jabłko,morela,ziemniak, płatki kukurydziane, dynia chleb świętojański, groch, burak, marchew, słonecznik, bobik, orzech łuskany, groch)

Dodatkowo co dwa-trzy dni świeże owoce i warzywa, a także sklepowa mieszanka ziół dla szczurów.
Szczury wyjadają najpierw dynie i słonecznik, więc te staram się im ograniczać.
Czy może zostać tak, czy coś zmienić?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Własna mieszanka

Post autor: nienazwana »

Składniki każdy z osobna są ok.
Z uwagą przyjrzałabym się może jedynie sklepowym mieszankom owocowo-warzywnym i innym kupnym przysmakom dla zwierząt. Składniki tych mieszanek (suszone owoce itp.) są raczej podlejszej jakości, często siarkowane, kandyzowane lub kolorowane i dosmaczane chemią.
Problem z Twoją mieszanką polega na tym, że nie jesteś w stanie zbilansować jej tak, żeby białka, tłuszczu, węglowodanów, składników mineralnych, witamin było odpowiednio dla szczurów. Nie wiesz czego ile dać i jakiej jakości są poszczególne składniki. Nikt za bardzo domowym sposobem nie jest w stanie tego stwierdzić i zastosować właściwe proporcje. Oczywiście to nie jest tak, że jeśli karma będzie niezbilansowana to szczury umrą po jej jedzeniu lub się rozchorują ale długofalowo im to nie pójdzie na zdrowie.
Dlatego ja zawsze ufam gotowym mieszankom dobrej jakości i tak samo polecam innym, zwłaszcza jeśli nie mają doświadczenia w opiece nad szczurami :).
Brytyjka7
Posty: 6
Rejestracja: pn sie 31, 2015 6:56 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Brytyjka7 »

Słuchajcie, mam duży problem z karmą dla moich maluchów.
Nigdzie w mojej okolicy nie mogę kupić żadnej przeznaczonej typowo dla szczurów (najbliższy sklep zoologiczny jest kilkanaście kilometrów ode mnie, a ja nie posiadam auta), we wszystkich sklepach jest tylko dla świnek morskich i królikow. Znalazłam mieszankę zbóż i ziaren i kupiłam to, ale nie jestem pewna, czy mogę to dawać moim maluchom.
Skład:
Pszenica, grubo mielona kukurydza, białe proso, słonecznik, red dari (nie mam pojęcia co to, jakieś ziarno, wygląda tak: https://www.google.co.uk/search?q=what+ ... NEDibqM%3A )

Wygląda mi to trochę ubogo, więc dokupiłam jeszcze siemię lniane, słonecznik i ziarna kukurydzy, na dodatek mieszankę ziół (mniszek lekarski, liście brzozy, płatki owsiane, płatki pszenne, buraki, płatki grochu, pietruszka, marchew, kwiaty nagietka, pszenica, płatki kukurydzy, duże kawałki kukurydzy, lucerna, pokrzywa, jeżówka, babka lancetowata, płatki róży, mięta).

Czy myślicie, że połączenie tych rzeczy będzie dobrą podstawą diety maluchów? Jeśli tak, to czy są jakieś szczególne warzywa/owoce/zioła/cokolwiek które są szczególnie ważne, np. zawierają jakieś ważne witaminy? Dostają oczywiście różne warzywka, owoce, czasami (rzadko) nabiał, jajka, ale może powinnam zwrócić na coś szczególną uwagę.

Przez ostatnie kilka miesięcy podstawowo dostawały karmę dla świnek morskich, bo najbardziej mi odpowiadała składem i w sumie jadły ją u kobiety, od której je dostałam, ale wolałabym jednak zapewnić im coś pełnowartościowego i dobrego dla ich szczurzych ciałek :)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: IHime »

Wszystkie z wymienionych składników nadają się dla szczurów. Nie ma jednego, najważniejszego, najbardziej liczy się różnorodność oraz proporcje. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy Twoja mieszanka nadaje się dla szczurów, skoro nie znam proporcji, choćby %białka, tłuszczu, itd.
Próbowałaś zamówić karmę w internecie? Wybór taki, że głowa puchnie. ;)
Awatar użytkownika
NutaITofi
Posty: 6
Rejestracja: ndz lip 22, 2018 9:11 am

Polecam mieszankę

Post autor: NutaITofi »

Polecam mieszankę karm Versele-Laga Complete rat and mouse i Versele-Laga Rat Nature a do tego pestki dyni i słonecznika ;D Moje szczury chętnie wcinają :)
Obecne : Biała i strzała
Już niestety nieobecne : Nuta i Tofi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”