Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Anita
Posty: 937
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Radość

Własna mieszanka

Post autor: Anita »

To proso :)
Często występuje w mieszankach dla gołębi.
Lazanka
Posty: 184
Rejestracja: wt maja 02, 2006 11:27 am

Własna mieszanka

Post autor: Lazanka »

[quote="Joanka"]Kupiłam mieszankę o takim składzie:

Kukurydza (duże żółte ziarna)
Kukurydza (małe czerwone ziarna)
Słonecznik
Jakieś małe białe mączne w środku nasionka podobne do słonecznika, nie mam pojęcia co to
Groch
Soja
Soczewica
Pszenica
Ryż
Pęczak
Takie błyszczące złote okragłe nasionka, których jest pełno w karmach dla kanarków, ale nie siemię lniane (może ktos wie co to?)
Odrobina kolorowych kukurydzianych chrupek

Czego by tu jeszcze dosypać? Dyni? Płatków owsianych?[/quote]

Hmm z kukurydza suszona (surowa) to lepiej nie przesadzac - z tego co wyczytalam kiedys (chyba na jakiejs kanadyjskiej szczurze stronie) z niej dziala szkodliwie u szczurkow (juz nie pamietam na co) - tak wiec lepiej dawac gotowana lub puszkowa a z sucha uwazac.

Co do soji - w jakiej formie jest ona w tej mieszance? - bo z tego co wiem to soja w formie nie przetworzonej (surowe ziarna) ma wlasciwosci rakotworcze. Rzecz nie dotyczy ziaren gotowanych ani soi przetworzonej (no kotlety, grysik czy platki sojowe).

A jesli chodzi o to co jeszcze mozna dosypac - to cala mase rzeczy :)
Ja np polecam:
- pokrojony w kosteczke i ususzony chlebek (rozny - razowy, pelnoziarnisty itp - to lepsze od chrupek kolorowych).
- ryz preparowany
- pszenica preparowana (jesli szczurki nie przepadaja za zwykla)
- buraczki suszone
- inne suszone wazywka (choc to szczurki jedza mniej chetnie niz buraczki)
- pestki dyni
- fistaszki (nie za duzo - tuczace)
- platki gryczane (tak tak mozna takie cudo dostac :P)
- makaron razowy suchy
-=Lazanka=-
bonsai
Posty: 428
Rejestracja: sob lis 04, 2006 11:08 am

Własna mieszanka

Post autor: bonsai »

Ja polecam jeszcze chlebek typu wasa... u mnie w domu nie jada się zwykłego chleba, ale szczurki po prostu musiały [i nadal muszą] ukraść mi moją wasę... :jezor2:
michplo
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 02, 2007 7:06 pm

Własna mieszanka

Post autor: michplo »

A ja powiem tak:) Własnie w sobotę mam zamiar kupić sobie szczura... w mojej "historii" miałem dwa chomiki, osiem myszy no i tego na tyle...
Chcę się jak najlepej do tego zakupu przygotować...
Pomyślałem sobie że mieszanka mogłaby "wyglądać" tak:

razem 5kg

kasza jęczmienna- 1kg (mowa o gruboziarnistej)
kukurydza- 0,5kg
słonecznik ( jest tłusty, nei powinno go być wiele)- 30-40 dag
groch (ma skłonności do powodowania wzdęć, dlatego neiwiele) 20 dag
orzechy laskowe w łupinach- 35-50 dag (bez łupiny tego orzecha nie ma wiele)
orzechy włoskie w łupinach- dosłownie parenaście
orzechy ziemne- 20 dag (niesolone)
suszona marchew pokrojona w paski(zamiast tych kolorowych bobków)
suszone jabłka
paluszki słone z sezamem drobno połamane (długość koło 2 cm)
chipsy flipsy kukurydziane bezsmakowe
ryż preparowany
i popcorn przygotowany samodzielnie niesolony

proprocji niepodaje bo jeszcze ich nie opracowałem...
wiadomo że od orzechów w dół to pełni rolę dodatków mających podnieść walory smakowe.

Prosze o komentarz- i nie nabijanie się ze mnie
Czy jak będe karmił szczura taką mieszankę bedzie to dla niego bezpieczne??
Awatar użytkownika
Elly
Posty: 1127
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 2:22 pm

Własna mieszanka

Post autor: Elly »

Ja bym z tego usunęła popcorn ;> tzn kilka, to wiadomo - ok. Ja zazwyczaj jak robie sobie popcorn, to dla szczurakow przygotowuje specjalnie taki jak powinien byc ale daje tylko kilka tych 'kulek'. Z tego co wiem, to slonych rzeczy szczury nie powinny dostawac tak jak tu w przypadku tych paluszków. A reszta wydaje sie byc okej ale niech sie jeszcze ktos wypowie :P
Moje stadkoEliza, Korek i Gina :D || Za Tęczowym Mostem: Pysia, Mary Jane, Dee Dee, Masza, Greta, Wujuś (Karmel)[']
Ratata
Posty: 397
Rejestracja: pn lip 10, 2006 9:35 am
Kontakt:

Własna mieszanka

Post autor: Ratata »

Jest już temat o własnych mieszankach: >>klik<<

A gdzie w tej mieszance zwykłe ziarno? Zamiast kilograma kaszy dałabym pół kilo owsa i pół kilo pszenicy, mogą być ześrutowane. Kukurydzy też całkiem sporo, a z tego co mi się obiło o uszy, szczury nie powinny jej jeść zbyt wiele. Zastąpiłabym ją makaronem (takim zwykłym, najtańszym, w którym jest tylko mąka i woda w składzie ;) ).
A Flipsów bałabym się podać, one się przecież tak strasznie kleją... kiedyś mój chomik prawie się takim udławił na śmierć. Już lepiej dać płatki śniadaniowe kukurydziane lub razowe ;)
I jeszcze suszone buraki można dawać...
Ostatnio zmieniony pt sty 05, 2007 10:27 am przez Ratata, łącznie zmieniany 1 raz.
GMR || GMC || Szczurza ortoreksja
Awatar użytkownika
maua_czarna
Posty: 1289
Rejestracja: pt lip 16, 2004 3:27 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kobiór

Własna mieszanka

Post autor: maua_czarna »

a ja mam pytanie....
widzialam cos takiego jak chipsy bananowe,czy jablkowe. i oto nastepuje pytanie
jak samemu suszyc marchew,buraki itp?(wieszac na nitce jak grzyby,klasc na kaloryferze? :oops: ) co nadaje sie do suszenia? czy takie suszalce moga sie zepsuc? czy bez obawy mozna dodac je do karmy i trzymac np miesiac,czy dwa? :) koniec pytan:)
Obrazek Chrupka i Banieczka :)
Obrazek: Myszka,Bohun, Glorka, Ciri, Loluś, Bryndza, Blixa, Żorżeta, Groszek, Zagłoba, Soldat, Brusi, Anarchia, Rebelia,Rusalka, Ebola, Kofola, Obalka, Dżuma, Sepsa
Lazanka
Posty: 184
Rejestracja: wt maja 02, 2006 11:27 am

Własna mieszanka

Post autor: Lazanka »

sa specialne suszarki do suszenia owocow i waezyw - mozna kupic ale sa dosc drogie (jesli mialabys kupic tylko po to by szczurasom suszyc).
W dawnych czasach to sie nad piecem suszylo :) Ale aktualnie dobrym dosc sposobem jest suszenie w piekarniku (np jablka wychadza super) - kroisz na plasterki - rozkladasz na blasze i do rozgrzanego piekarnika wkladasz na 20 min dziennie (codzienie) az beda gotowe.

[quote="maua_czarna"]czy takie suszalce moga sie zepsuc? czy bez obawy mozna dodac je do karmy i trzymac np miesiac,czy dwa?[/quote]
Jezeli wysuszysz je dobrze a potem bedziesz odpowiednio przechowywac (tak by nie zawilgotnialy) to nie powinny sie zepsuc.

PS: bez specjalnej suszarki to ja bym Ci nie polecala prob suszenia bananow :)
-=Lazanka=-
Awatar użytkownika
maua_czarna
Posty: 1289
Rejestracja: pt lip 16, 2004 3:27 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kobiór

Własna mieszanka

Post autor: maua_czarna »

[quote="Lazanka"]a specialne suszarki do suszenia owocow i waezyw[/quote]

Lazanka wiem,ale jak sama stwierdzilas-sa drogie :D

myslalam wlasnie o takich domowych sposobach, tak jak ten,ktory podalas na jablka:)
no bo chlebek-na kaloryferze, ziolka w peczkach,a co z reszta?:):)

[quote="Lazanka"]bez specjalnej suszarki to ja bym Ci nie polecala prob suszenia bananow :)[/quote]

:P wole sobie nie wyobrazac,jak one moglyby wygladac po paru dniach;):)
Obrazek Chrupka i Banieczka :)
Obrazek: Myszka,Bohun, Glorka, Ciri, Loluś, Bryndza, Blixa, Żorżeta, Groszek, Zagłoba, Soldat, Brusi, Anarchia, Rebelia,Rusalka, Ebola, Kofola, Obalka, Dżuma, Sepsa
Awatar użytkownika
sue
Posty: 376
Rejestracja: pn gru 05, 2005 9:23 pm
Lokalizacja: Lublin

Własna mieszanka

Post autor: sue »

Moja babcia ma gdzies taką suszarke do owoców. Kosztowała hmm.. sama nie wiem - 100 z kawałkiem jakoś. Ale w lecie jabłka z cynamonem to sama wżeram ^^
Nobody is perfect. My name is nobody.

['] Pestka [II 2006 - 31 VIII 2007]


Obrazek
Awatar użytkownika
maua_czarna
Posty: 1289
Rejestracja: pt lip 16, 2004 3:27 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kobiór

Własna mieszanka

Post autor: maua_czarna »

[quote="sue"]100 z kawałkiem jakoś[/quote]


no,jednak to duzy koszt jak na to,zeby szczurasom suszyc;)

(bo kupuje teraz klatke i wolalabym do niej dolozyc:)
Obrazek Chrupka i Banieczka :)
Obrazek: Myszka,Bohun, Glorka, Ciri, Loluś, Bryndza, Blixa, Żorżeta, Groszek, Zagłoba, Soldat, Brusi, Anarchia, Rebelia,Rusalka, Ebola, Kofola, Obalka, Dżuma, Sepsa
Ratata
Posty: 397
Rejestracja: pn lip 10, 2006 9:35 am
Kontakt:

Własna mieszanka

Post autor: Ratata »

Można kupić i o połowę taniej, w supermarketach chociażby. Ja owocki suszę przeważnie u babci, natomiast obierki ziemniaczane, jabłka itp. można spokojnie wysuszyć na kaloryferze między warstwami papieru śniadaniowego albo ręczników papierowych ;)
GMR || GMC || Szczurza ortoreksja
Awatar użytkownika
moniaaa
Posty: 201
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:58 pm

RE: Własna mieszanka

Post autor: moniaaa »

odswiezam.
to ziemniaki tez mozna suszyc?! obierki tylko, czy tak jak buraczki, gdy obrane pokroje w plastry...?
zastanawwiam sie tez, czy jak to bede wkladac do piekarnika to czy musi byc na papierze sniadaniowym.
i jezeli na 20min codziennie, to ile dni? (az wiorki zostana? :) )
za TM: Stefcia [*] 14.01.06, Tess - XI 05 - [*] 28.11.2006... zawsze będę o Was pamiętać..
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: Własna mieszanka

Post autor: Livonia »

ja przegapiłam kiedyśto wyzwać mnie zlinczować itp ale gdzie można kupic ziarno? ( bo szukam ale tylko na tony sprzedają) chciałabym kilo żyta np.... nigdzie nie mogętego znaleść;(
a jeśli nei znajde kupiłam płatki owsiane( one to hkochaja) to może dopkujić płatki żytnie? tak samo wygladaja... ale czy to to samo ebdzie? pomocy!
moja mieszanka juz prawie gotowa;D
Awatar użytkownika
maua_czarna
Posty: 1289
Rejestracja: pt lip 16, 2004 3:27 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kobiór

RE: Własna mieszanka

Post autor: maua_czarna »

no odpisujcie ludzie, bom ja tez straaasznie ciekawa tych odpowiedzi:) bo lepiej niczego nie spascic tzn nie spalic,albo co gorsza zeby nie splesnialo :) no przyznawac sie,bez bicia-kto to wie wszystko:D
Obrazek Chrupka i Banieczka :)
Obrazek: Myszka,Bohun, Glorka, Ciri, Loluś, Bryndza, Blixa, Żorżeta, Groszek, Zagłoba, Soldat, Brusi, Anarchia, Rebelia,Rusalka, Ebola, Kofola, Obalka, Dżuma, Sepsa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”