Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: Kameliowa »

Ziarna na kilogramy można też kupić na ryneczkach, bazarkach i części sklepów ze zdrową żywnością. ;)
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: breyger »

poczytam napewno :) możecie jeszcze podpowiedzieć jak taki pokarm potem przechowywać? :)
Obrazek
Obrazek
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: breyger »

a co do ziaren na kg to akurat rodzice kolegi mają duży sklep z ziarnami i paszami z dużym wyborem więc problemu nie będzie dlatego chcę zrobić sam dobrą mieszankę :)

przepraszam za post pod postem nie wiem jak edytować
Obrazek
Obrazek
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: breyger »

poza tym te rybyozdobne.pl jest niecałe 15 min drogi bo w ostrowie więc się tam przejadę :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: Kameliowa »

breyger pisze:poczytam napewno :) możecie jeszcze podpowiedzieć jak taki pokarm potem przechowywać? :)
suche miejsce, najlepiej w cieniu i w zamknięciu (mole )
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: smeg »

Fajne są pojemniki typu Samla z Ikei - zamykane i można dowolnie dobrać rozmiar. Sama trzymam w takim swoją mieszankę, mam dość duże i mieści się kilkanaście kg karmy ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
radioactive4
Posty: 81
Rejestracja: wt cze 17, 2014 7:16 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: radioactive4 »

Hej, zrobiłam wczoraj swoją własną mieszankę (muszę się pochwalić, a co) i... moje niespecjalnie to jedzą :P tzn zostaje to zjedzone, ale supermarketową mieszankę wsuwały w 10 min od postawienia w klatce. Tą męczą cały dzień :P

Z jednej strony niby o taki cel mi chodziło - chciałam trochę odgrubić jedną z nich (i zachować linię drugiej - trzecia niech żre bo jest chuda i mała :P). Czy to tak może zostać? Czy czegoś dodać?

Co ja tam wciepłam: pszenica (1 kg), żyto (1 kg), targowa mieszanka dla gołębi (1 kg - głównie kukurydza, groch, mieszanka innych zbóż, bo więcej na targu nie było), słonecznik (400g), płatki owsiane (300g zwykłe + ~400g ciemne), soja (jakieś 250g), ryż brązowy (400g), dynia pokruszona (jakieś trzy kobiece garści :P), mieszanka studencka. Chyba to wszystko o ile pamiętam :P
Warzywa, owoce i inne daję osobno, więc nie dodawałam. Więc czy takiej skoncentrowanej mieszanki dawać mniej? Na 3 małe szczurki daję łyżkę stołową rano i łyżkę (bardziej płaską) wieczorem. Z tym, że jak mówię, dodaję dość warzyw i owoców, czasami białka, okazyjnie ukryję fistaszka w hamaczku :)

A czy Morganka i Amarena chudną to się jeszcze podzielę :P Trafię jeszcze na jakieś zboża to dorzucę (bo na targu o tej porze już nie było :P).
Morgana & Vivimorte & Amarena
PoczciwaKluska
Posty: 2
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:53 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: PoczciwaKluska »

A ja się zwrócę do was z wielką prośbą ::)
Przeczytałam ten temat od 1 strony ale dalej nie wiem jak zrobić własną mieszankę. Nie chcę żeby moim szczurom czegoś w niej brakowało albo żeby było czegoś za dużo. Chodzi mi to to czy nie mógłby ktoś z Was napisać mi dokładny przepis na żarełko ::)
Jestem w 'tym" w miarę nowa( szczury mam od roku) i nigdy nie robiłam im własnego jedzenia i nie chcę zrobić małym krzywdy. Byłabym wdzięczna gdyby ktoś napisał mi co i w jakich ilościach mam wymieszać żeby było wszystko okej. Może być na priv może być tutaj. Zależy mi na tym bo doszłam do wniosku, że to tańsze rozwiązanie niż kupowanie dla 5 szczurów rat nature czy complit. Cenowo żeby wyszło do 100 złotych ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

PoczciwaKluska, a może po prostu kupuj tańsze karmy w sklepach internetowych? Np. Vilmie Premium jest polecana i chętnie zjadana przez szczury, a do tego bardzo tania, zwłaszcza gdy kupuje się większą ilość. Za robienie własnych mieszanek weźmiesz się, gdy nabierzesz doświadczenia ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Kameliowa »

Ewentualnie sprawdź składy karm dla szczurów na stronach sklepów internetowych i kupuj takie własnie produkty. Za 100 zł, to będziesz miała zapasu na dwa lata chyba :D
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Właśnie opracowuję własną mieszankę ;) Generalnie trzeba się pobawić w przeliczenie wartości odżywczych białko/tłuszcz, sprawdzić ile procent jednego i drugiego zawiera dane ziarno i dobrać mniej więcej tyle, żeby żarcie miało tyle a tyle procent - ja kombinuję tak, żeby mi wyszło ze 12% białka i nie więcej niż 3-4 procent tłuszczu, to z ziaren podstawowych i tłustych typu słonecznik. Później do gotowej mieszanki podorzucam dodatków smakowych i jakościowych niezaburzających zbytnio bilansu, czyli suszone warzywa, zioła. Będę to mieszać z kupnymi karmami i granulatem dla urozmaicenia.
Jeśli zechcesz zaczekać kilka dni, aż dopracuję recepturę, to mogę się podzielić przepisem :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Kameliowa »

Ja chętnie poproszę o przepis, bo przyznam się szczerze, że jestem leniwa i nie chciało mi się tego przeliczać, mimo, że wszystkie ziarna mam pod ręką ( w końcu sama je sprzedaję). Zwykle mieszałam "na oko".
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Taaa, na razie mam 12% białka i ok. 3,6% tłuszczu i głowię się, czego dodać, żeby trochę podbić białko (a moze nie trzeba...?), ale żeby tłuszczu było tyle ile jest ;D
W dodatku jak dosypie się warzyw, ziół, ostropestów i takich tam, to też się te wartości zmniejszą i rozmyją i boję się, że karma wyjdzie za uboga, ale moze wtedy srutnąć jeszcze orzechów czy pestek więcej... no, czacha dymi :D
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Kameliowa »

Może krewetkami? Tylko nie wiem ile jest białka w suszonych (tak na 100%) bo znalazłam taką informację:
Energia [kcal] Białko [g] Tłuszcz [g] Węglowodany [g]
Krewetki 86 18,1 0,8 1,5

Ewentualnie jest jeszcze konopia, sorgo?

edit.
co do ostropestu, to u mnie ziarna to była porażka, ale mielone/łamane znikało ( a różnica w cenie nie jest wielka).
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Hm, a można tak po prostu kupić krewetki w postaci odpowiedniej do dłuższego przechowywania? Jeśli tak, to bomba :)
Zaraz posprawdzam te tam sorga - szkoda, że sklepy, które sprzedają ziarna w necie, nie mają takich informacji, no ale nic, większość już znalazłam :)
Myślę, że w sumie to mogę niedługo wrzucić to, co udało mi się skomponować, a dalej można podopisywać pomysły, czego jeszcze można dorzucić albo co zmienić, a ja przeliczę ilość i wartości :) Albo to co mam będzie służyło jako baza, jeśli jest dobre.

U mnie ostropest w łupinach to niesamowity hicior, ile im nie nasypię, tyle zjedzą, stało czasem jako przysmak w kuchni w misce :) Magia łupiny, czy co ;) Wszelkie surowe kasze i ryże też znikają co do ziarenka...
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”