jak trzymać szczurka?

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
tanvi
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 23, 2011 2:11 pm

jak trzymać szczurka?

Post autor: tanvi »

witam, szukałam odpowiedzi na moje zastanawiania się ale nie znalazłam więc piszę.
mam szczurka od 3 dni. siedzi sobie w klatce i jest na razie dość przestraszony.
chciałam żeby z niej wyszedł, jakoś zaczął się przyzwyczajać, wyciągnęłam go z klatki, pochodził chwilę po podłodze ale zaraz wskoczył do klatki z powrotem. wiem że on potrzebuje czasu. zastanawiam się nad jednym czy mogę łapać go na siłę? chyba nie powinnam. i co z tym ogonem, w każdym miejscu słyszę inaczej... jedni mówią że bezwzględnie nie można łapać za ogon a inni że szczurkom to nie robi i mogą być za niego łapane. ale przede wszystkim... ile czasu może minąć aż będzie mi z własnej woli wchodził na rękę, wychodził z klatki?
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: Cyklotymia »

Nie wolno łapać za ogon (a jeśli nie ma innego wyjścia, to trzeba u nasady - jak najbliżej ciała), bo można szczurowi ten ogon złamać.
Sheeruun
Posty: 1880
Rejestracja: śr paź 01, 2008 8:46 pm
Lokalizacja: Suwałki

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: Sheeruun »

Są dwie metody oswajania: na siłę, albo po dobroci. Bierzesz szczura pod bluzę i chodzisz z nim po domu przez cały dzień. Aż przywyknie. Albo wrzucasz mu do klatki jakąś znoszoną koszulkę (żeby czuł twój zapach) i siedzisz z ręką w klatce, aż sam podejdzie. Zresztą, tematów o oswajaniu jest mnóstwo. Poszukaj ;)

Absolutnie nie wolno łapać szczura za ogon! Grozi to urazem kręgosłupa lub ogona. To podobnie jakby podnosić psa za ogon. Nie wiem skąd się wzięło łapanie gryzoni za ogon (czy królików za uszy), ale to chore.

A poza tym, to najważniejsza rzecz - szczur to zwierzę stadne! Tak jak każdy inny hodowlany gryzoń, poza chomikami i samcami myszy. Tak więc - albo przunajmniej dwa, albo wcale. Inaczej jest to świadome zadawanie krzywdy zwierzęciu.

Nie wiadomo ile to zajmie, są szczury bardziej lub mniej płochliwe i w różnym stopniu da się je oswoić. Niektóre wcale. Jeżeli masz szczurka ze sklepu, może być trudniej. Ale nie poddawaj się ;)
Stworzenie bezszczurowe.

Byli ze mną: Japek, Siergiej, Matt, Vincent, Ciel, Gacek, Dorian, Hiroki, Kiwi, Kokos
Odeszli za TM: Aki, Aleksander, Sky, Artemis, Szuflad, Pendrive, Hiroki
Diabeł - gdzieś tam..
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: greenfreak »

... albo oderwać kawałek, co udało się mojemu TŻ i nauczył się na całe życie, że po prostu nie wolno.
Na wszelki wypadek trzeba szczura nauczyć, że czasem jest łapany i już, bo jeśli będzie chory, to będziesz musiała go wziąć bez względu na to, czy on będzie chciał. Łap stanowczo, ale delikatnie, żeby nie skrzywdzić. Z tego, co sama widzę, najlepiej złapać w połowie ciałka, pod przednimi łapkami, całą dłonią, a jak wyjmiesz, to druga pod pupę, żeby w powietrzu nie zwisała ;)
Awatar użytkownika
tanvi
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 23, 2011 2:11 pm

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: tanvi »

wiem że szczurek powinien mieć towarzystwo w postaci drugiego, ale póki co nie mogę mieć więcej niż jego... ale planuję mieć drugiego szczurka za jakiś czas, jak ten się już trochę oswoi i będzie czuł się pewnie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: Paul_Julian »

Dwa oswajają sie duzo szybciej, bo jeden uczy sie od drugiego. Im szybciej, tym lepiej. Łatwiej sie tez mogą do siebie przyzwyczaić. Często to odkładanie na pózniej kończy sie tym, że szczurek zostaje sam, bo zawsze jest jakiś wykręt. A już w ogole jak rodzice nie pozwalają.

Poczytaj dział Uszczurawiania i tam jest o tym, jak przekonac rodziców. Na pewno coś zadziała, choćby 2 pierwsze tematy.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: KITEgirl »

tanvi masz szczurka bardzo krótko, ja bym nie ryzykowała jeszcze puszczania na wybiegi po podłodze, może gdzieś uciec. puszczaj go po biurku czy łóżku
Awatar użytkownika
tanvi
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 23, 2011 2:11 pm

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: tanvi »

nie no, to że w przyszłości będzie drugi szczurek jest pewne. tylko póki moi rodzice są jeszcze w szoku że w ogóle jest jeden to nie chcę wariować. ale nie mają nic przeciwko a jak przyzwyczają się do jednego i on przyzwyczai się do otoczenie i do mnie to pomyślę o drugim.
Awatar użytkownika
Wilczocha
Posty: 357
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 3:58 pm
Lokalizacja: Gdańsk, Bytów

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: Wilczocha »

Dwa oswajają sie duzo szybciej, bo jeden uczy sie od drugiego
W moim przypadku jest to przeciwieństwo tego co mówisz. Jak miałam szczury pojedynczo o wiele szybciej się oswajały bo byłam tylko ja niż teraz jak mam 2 szczury. Zajmują się tylko sobą a właścicielkę mają w d.... ::)
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: noovaa »

Takie Ci się trafiły ... Jakby te konkretnie osobniki były osobno, zapewne oswajanie nie szło by wcale .
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: greenfreak »

Wilczocha, zależy, co się ma na myśli - oswajanie z człowiekiem, czy ogółem ze światem. To drugie wydaje mi się ważniejsze - żeby szczury bez lęku poznawały to co chcą, bawiły się razem i cieszyły życiem. Niekoniecznie żeby stały się mizialskie, bo to mniej istotne ;)
Awatar użytkownika
Yaoja
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 22, 2011 5:48 am

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: Yaoja »

A czy przez złapanie szczurka za ogon i ciągniecie go do tyłu też można mu zrobić krzywdę? Oczywiście nie za sam koniec, tylko w połowie lub przy zadzie.
Mam w pokoju szafkę w której odległość pomiędzy najniższą półką a podłogą jest w sam raz na szczurka, i kiedy muszę jednego z nich stamtąd wyciągnąć to albo trzeba go otoczyć dłonią i wypchnąć, czego nie lubią, albo właśnie złapać za ogon.
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: greenfreak »

Yaoja, od samego złapania nic się nie stanie, ale można dalej trzymać, jeśli mocno się wyrywa i w żadnym wypadku nie wolno podnosić za ogon. Kręgosłup możesz uszkodzić, ogon nawet, zwyczajnie, urwać. Sposobem trzeba łapać w ciężkich przypadkach ;) Za ogon najwyżej schwycić, koło nasady, jeśli ucieka, ale się nie wyrywa za bardzo.
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: greenfreak »

tfu, *nie można
Awatar użytkownika
Yaoja
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 22, 2011 5:48 am

Re: jak trzymać szczurka?

Post autor: Yaoja »

Ale ja ich nie tylko trzymam za ten ogon, ale też ciągnę do tyłu. I czy właśnie ciągnięcie tych kilkuset gramów za ogon im jakoś nie zagraża (Conan to ma nawet małą nadwagę, więc nieco ponad pół kilo w jego wypadku). Nie wyrywają się wtedy, dają się spokojnie ciągnąć, chyba w szoku, że bez ruszania się jadą do tyłu xD
Właśnie bardzo czesto ich spod tej szafki wyciągam, bo wyrywają się właśnie wtedy, kiedy ich dłonią wypycham, wiercą i zapierają łapkami. Za każdym razem się obawiam, że któryś palec im się jakoś wykrzywi i nieszczęście gotowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”