Co z papierosami i perfumami ?

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Radson
Posty: 13
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 7:35 pm

Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: Radson »

No hej hej. Takiegowątku niestety nie znalazłem, więc po prostu tu napisałem - jestem nowy też ;)
Mam od tygodnia dwa prześliczne szczurki z zoologa - tak wiem, nie jest to pochwalające ale jak zobaczyłem co ze starszymi robią - dają wężowi i innym mających węże (podsłuchałem) to aż mi się smutno zrobiło i podjąłem taką, a nie inną decyzję dlatego proszę o wyrozumiałość też ;)
A więc - moja dwa szczurki zdążyły się już oswoić z klatką chyba - jak wstają to po niej latają, wspinają, włażą w rury i w ogóle. Wypuściłem je z klatki 3 dni temu - poprzed drzwiczki nie chcą wyjść, ale jak zdejmę kraty i zostawię na boku to śmiało wychodzi jeden i w okolicach kuwetki obwąchuje teren. I teraz chciałbym je mieć przy sobie by się bardziej ze mną oswoiły - piszecie o tym by je brać pod bluzę i tak zamierzam zrobić - ale problem jest taki, że mieszkam z wujem, który jest nałogowym palaczem i mam przesiąknięte dymem ubrania - nie da się niestety go uprosić by poszedł z tym gdzie indziej chociaż na jakiś czas, przez co też czasem wychodząc z domu psikam się perfumami - ale nie za często na szczęście. I teraz moje pytanie do Was - czy ma sens takie oswajanie ich mimo, że mam ubrania tak przesiąknięte trochę dymem tytoniowym. Co o tym sądzicie ?
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: Wilczek777 »

Za pieniądze które zostały przeznaczone na Twoje dwa szczurki zostanie zakupionych kolejnych kilkanaście. Litując się nad bidami które stają się karmówką dla węży nakręca się biznes. Skoro jest popyt to będzie i podaż... Co się stało to się nie odstanie ale pamiętaj na przyszłość, że wiele ogonków jest do adopcji a zoologi omijamy szerokim łukiem.
Jeśli chodzi o dym papierosowy to absolutnie nie wolno palić przy szczurach. Smrodek jaki zostaje na ubraniach o dziwo po jakimś czasie zupełnie szczurkom obojętnieje. Kiedy pierwszy raz poczują są ciekawe/zniesmaczone etc. ale przy czułym szczurzym węchu każdy zapach jaki mamy na sobie jest nowy i straszny. Dlatego też do oswajania zawsze używałam tej samej bluzy w której nie chodziłam poza domem a która mocno pachnie mną i dobrze się kojarzy. Noszenie szczurków w takiej bluzie i podawanie im w niej przysmaków przyspiesza proces oswajania.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: nienazwana »

Szczury, jak generalnie wiekszość gryzoni chyba, posługują się w codziennym funkcjonowaniu głównie nosem bardzo wyczulonym na zapachy. Ale zakładając, że nikt nie będzie palił w ich najbliższym otoczeniu żeby nie siedziały w dymie myślę że sam zapach przesiąkniętych papierosami ubrań im nie zaszkodzi. Przyzwyczają się do niego i będą go traktować jak Twój zapach. Pokój często wietrzyć należy żeby nie wdychały dymu. Co do perfum zauważyłam, że moje 2 maluchy, które również dopiero oswajam, jak się uperfumuję albo użyję pachnącego mocno kremu do rąk są bardzo zaniepokojone i zniesmaczone. Dla nich zapach mocnych perfum niczym nie różni się od intensywnego zapachu dymu papierosowego, nie jest przyjemny jak dla ludzi. Dlatego doradzam ostrożność w stosowaniu wszelkich intensywnie pachnących kosmetyków, chyba że używasz na stałe tych samych nut zapachowych i szczury będą ten zapach po pewnym czasie także traktowały jak Twój zapach, będzie im się dobrze kojarzył. Pamiętaj jedynie iż szczurzy nos jest o wieeeeeele bardziej wrażliwy niż ludzki.
Radson
Posty: 13
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 7:35 pm

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: Radson »

No właśnie zadałem to pytanie iż chcę je teraz do siebie tak przystosować/przyzwyczaić i nie wiedziałem do końca czy ten dym i perfumy podziałają pozytywnie czy negatywnie, klatkę mają obczajoną już, śmiało po niej śmigają :) Stosuję triki z kawałkiem bluzki w ich domku i sianem na przemian tak to bardziej radochy mają z siana zauważyłem i zgarniają to rozwalone siano, które mi wyleciało podczas wyjmowania do domku. Zaczęły wychodzić po troszku przez otwór z klatki - przekupuję je dropsami jogurtowymi ;) Jeden mi już na rączkę wlazł ale szybko wrócił do klatki. Lekko mnie gryzą po paluszkach uprzednio liżąc, więc jestem dobrej myśli i cierpliwy też - nie da się oswoić zwierzaczka w 1 dzień przecież ;)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: nienazwana »

Odrobina, albo baaaaardzo dużo ;) , cierpliwości i maluchy się oswoją z Tobą i Twoim zapachem. Nie szalej z tymi perfumami, weź poprawkę na ich czułe noski. I jedna ważna uwaga poparta własnym doświadczeniem: wywal siano!!!!!!! ( może zawierać pasożyty i uczula poza tym), lepsze i dające radochę są wyprane w szarym mydle i dokładnie wypłukane szmatki, kawałki polaru lub froty np. I jeśli szczuras jest z zoologika należy koniecznie (!!!!!) zabrać go na wizytę do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia, wykluczy infekcję lub pasożyty (niektórych robali nie widać gołym okiem). Uwierz, jeśli zależy Ci na zdrowiu ogonka, profilaktyka jest o wiele skuteczniejsza (i tańsza, wiem coś o tym nauczona na własnych błędach) niż leczenie niezauważonych problemów.....
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: yss »

....a nawet po prostu wyprane szmatki.....
w końcu chodzą te szczury po nas, pod ubraniem sypiają, w naszej pościeli robią sobie tunele i jakoś żyją.
jak się potem szmatki pierze to lepiej w mydle, ale jak nie ma mydła to normalne pranie nikogo nie zabije, zwłaszcza porządnie wypłukane O0 a polaru nawet nie powinno się prać w mydle, bo się źle wypłukuje - o.
zapach papierosów nie będzie im przeszkadzał. to nie dym ;)
ten się nie myli, kto nic nie robi
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: nienazwana »

Mam w domu alergika, z konieczności używam proszków typu "dzidziuś", "bobas" i takie tam i to załatwia sprawę. Szmatki zaczęłam prać normalnie z innymi rzeczami w pralce (po dokładnym oczyszczeniu z wiadomo czego :D ) i jest git. Najwyżej nie walę tyle proszku i ustawiam wysoki poziom wody do płukania. Nie chciało mi się co 3 dni jak ta praczka drzeć w łapkach szmatki w mydle. Trzeba sobie życie ułatwiać gdzie się da. Ale wracając do tematu przewodniego postu: nie wolno skazywać zwierzaków (żadnych) na bierne wdychanie dymu z papierochów i kropka. Ja już nie palę ( 6 lat że się pochwalę teraz) ale jak paliłam to nie przyszło by mi do głowy palić przy zwierzętach. Jak truć to tylko siebie ;)
Radson
Posty: 13
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 7:35 pm

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: Radson »

Otóż to wiem już ;) Szczurki już latają sobie wokół klatki, za łóżko i pufę - takie jakieś półtora metra od klatki maksymalnie, bardziej ruchliwe są już, nie bojają się :P Kupiłem ocieplinę do rur i położyłem jedną w pokoju i sobie bardzo ją chwalą - połowę dnia spędzają wchodząc tam i wychodząc :P ALe plusem jest to, że już nie uciekają jak siędo nich zbliżam - Jacuś daje siępogłaskać i spokojnie daje brać się na rękę jak chcę go przestawić sprzątając np, a Wacuś za cholerę bardziej nieufny jest ale może czasu potrzebuje czy coś - kto wie jak ich traktowano wcześniej i może uraz mają :) I gratuluję rzucenia palenia ! Palenie to dla mnie jest nieporozumienie tak na marginesie :D Sam nie paliłem i nie będę palił ;)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co z papierosami i perfumami ?

Post autor: nienazwana »

Jak bliżej poznasz swoich chłopaków to zobaczysz jak bardzo różnią się od siebie temperamentem, zachowaniem, tym co lubią robić i jeść i wieloma innymi rzeczami. Moje 2 dziewczyny sa u mnie dopiero ponad miesiąc, więc też się poznajemy i oswajamy. Helenka (agutka) to hrabina, dostojna, spokojna, je tylko wybrane smakołyki, nie robi przemeblowań w klatce, czeka na zniesienie jedzonka z góry. Jak ma humor daje się nawet pogłaskać chwilę. Zocha (haszczak) to szatan wcielony. Wchrzania wszystko jak leci, na palce trzeba uważać. Szaleje po klatce, goni Helenę, robi kipisz w szmatkach..........i nie daje się złapać za cholerę, a już głaskaniem pogardza totalnie. Obserwowanie ich razem to niezła przyjemność.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”