Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
emdzej
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 23, 2015 12:40 pm
Kontakt:

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: emdzej »

No wiesz nie boję się małych zwierzątek. kiedyś złapałam polną mysz, kiedy piszczące dziewczyny próbowały ją zadeptać. A na koncercie złapałam szczura, który zawieruszył się jakiemuś chłoapakowi.
Ale też o tym myślałam, że może robię to z małą pewnością, bo one są takie delikatne i łatwo się poddaję, chyba muszę nad tym popracować ;)
"Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś"
Emdżejowo: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=46584
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: yss »

Nie powiedziałam, że się boisz szczurów, tylko boisz się je złapać, żeby nie zgnieść na przykład. U mnie trwa np pogoń za koszatniczką która wyskakuje z rąk i się wije, ja się już wkurzam: no złap ją w końcu, bo tylko straszysz. To sama złap! Podchodzę, biorę koszatniczkę i wsadzam do klatki :)

Mało tego, ptaki łapię jak się zgubią w domu, a one ważą max 30g. Same piórka.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
emdzej
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 23, 2015 12:40 pm
Kontakt:

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: emdzej »

Myślę, że jak raz mi się w końcu uda to "wyczuję" ich ciałka i już będzie ok :)
To teraz do boju ;D
"Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś"
Emdżejowo: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=46584
niki1990ldz
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 22, 2015 11:49 am

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: niki1990ldz »

Mam problem ze szczurem. Od 2 dni jest zbyt spokojny, raczej osowiały, prawie nie je. Co jest?
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: olgapsiara »

Idź do weta...
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
zuzelia
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 22, 2015 2:11 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: zuzelia »

cze
zuzelia
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 22, 2015 2:11 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: zuzelia »

zuzelia pisze:cze
ten post wysłał mi się przez przypadek, wybaczcie. miało być: cześć. :)

tydzień temu adoptowałam dwa małe szczurki i zaczęłam powolutku je oswajać. wkładałam do klatki rękę, którą praktycznie od początku namiętnie lizały, podawałam przysmaki, pozwalałam myszkować pod bluzą i wszystko szło nieźle. szczurki są strasznie ruchliwe i ciekawskie więc nie zdziwiło mnie, że bardzo szybko zechciały wychodzić z klatki, na początku tylko wystawiały łebki, ale są coraz śmielsze. wczoraj pozwoliłam im wyjść i obadać podłogę i tu się pojawia problem, bo szczury zabunkrowały się za klatką i za nic nie chciały wyjść. uciekały przed moją ręką, nie reagowały na cmokanie ani na ulubione przysmaki (wypuściłam na głodniaka). teraz też, kiedy wkładam im do klatki rękę, wykazują zerowe zainteresowanie mną, wspinaniem się po mnie, raczej traktują mnie jak most umożliwiający im ucieczkę z klatki. ;D

nie wymagam, żeby to były nie wiadomo jakie przylepy, ale wolałabym, żeby nie pryskały przede mną jak tylko się poruszę - co teraz robić? puszczać je na tę podłogę i niech się dzieje co chce czy jeszcze trochę pooswajać je z ręką w klatce?
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: cane »

Nauczyć przychodzić na smakołyczka - to chyba jedna z ważniejszych lekcji przy szczurach ;). Po prostu jak podsuwasz im coś dobrego to wydajesz jakiś jeden, konkretny dźwięk :).

Z wypuszczaniem warto zacząć od jakiegoś ograniczonego, wygodnego dla ciebie terenu [u mnie to... stół], oczywiście dalej ćwicząc przychodzenie na smakołyczka - sprawdza się np. odrobina gerberka czy jogurtu na łyżeczce czy spodeczku, coś z czym nie zwieją. Dać im liznąć 2-3 razy i zabrać aż do następnego razu... I tak co chwilkę, nauczą trzymać się w miarę blisko i przybiegać na TEN dźwięk :P.
Oczywiście w międzyczasie, w miarę wzrostu zaufania do maluchów i wiary we własne siły, powiększa się teren wybiegowy :). Jedyne czego trzeba pilnować przy powiększaniu terenu to: zabezpieczenie kabli, zatkanie wszystkich bardzo ciasnych/niedostępnych dla ciebie dziur [np. za meble!] oraz usunięcie chemii/leków z zasięgu szczurzych ząbków. Jeśli dostępny jest parapet warto zwrócić uwagę na to, co tam rośnie - niektóre rośliny są trujące.
Całą resztę co i jak zabezpieczyć to już ci szczurki same pokażą :). Każdy szczurek co innego wymyśli, każdemu człowiekowi co innego przeszkadza...

Pamiętaj, że maluchy skoro już odkryły Wielki Świat mogą nie mieć czasu na tulenie i głaskanie ;)... U mnie, aby moje szczurzyce przyszły się potulić trzeba albo poczekać ok. 2 h albo... wypuścić je zaspane - wtedy biegną prosto do mnie pod kołderkę ;D . Z tym, że ja mam duże, roczne panny - są już spokojniejsze od smarkaterii i zazwyczaj chętniej się tulą ;).
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: cane »

Aaaa, zapomniałam o pryskaniu! Na to tylko czas - szczurki w nowym miejscu są bardzo płochliwe, to naturalne. Oswoją się z czasem... Jedyne czym TY możesz im pomóc to staraj się ruszać płynnie, powoli i spokojnie - każde zdenerwowane zwierzę woli taki ruch ;). Pooglądaj sobie w sieci jak tańczą gejsze, to zrozumiesz o co mi chodzi :).
Warto też wtedy spokojnie do szczurków mówić - cicho i łagodnie. Ogony zazwyczaj nie widzą zbyt dobrze, prędzej ciebie poznają "na ucho" niż "na oko".
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: yss »

Jakbym moje kosze widziała ;) słodkie i kochane aż na wybieg nie wyszły, wtedy hulaj dusza. Ale już mi wchodzą po nodze żeby zajrzeć co tam przy stole porabiam czyli wszystko prawidłowo.

Na początku zawsze jest strach z wypuszczaniem, bo co będzie jeśli się szczurek gdzieś wciśnie i nie zechce wyjść? Ale szczurki są ciekawskie i po co niby mają siedzieć gdzieś schowane jeśli można się bawić? Naszykuj sobie trochę zdrowych i pachnących smakołyków, wołaj szczurki (po imieniu albo np myszmyszmysz! albo kicikici! dmuchając zapachem smakołyku w okolice szczurków. Będą wyłazić, spożywać ci na kolanach, (dawaj niedużo żeby się nie rozpuściły i nie utyły) - znowu pobiegną, znowu kicikici czy co tam wymyślisz :) potem łatwiej będzie przywabiać łobuzujące po domu zwierzaki, bo przyjdą na twoje kicikici. Czy na imię. Czy na coś. :)
Na początku nie łap od razu jak przyjdą i do klatki - bo im się zaczniesz kojarzyć z końcem zabawy :) kojarz im się z przysmakiem i wolnością to ci niedługo na głowę będą wchodziły z klatki i z wybiegu.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
dominiszka
Posty: 358
Rejestracja: czw sie 22, 2013 10:01 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: dominiszka »

Ja mam takie proste pytanie, ale totalnie przy nim zgłupiałam jak sama zaczęłam myśleć...

Otóż ciury (2 dziewczyny) mam od dwóch dni u siebie. To są znajdy z parku Bródnowskiego, są wystrachane, do ręki podchodzą tylko jak mam na niej gerbera. Ale jak tylko podejdę do klatki to obie czmychają od razu do pudełka - jedynego zamkniętego niemalże ze wszystkich stron miejsca w klatce.

Czy na czas oswojenia powinny mieć taki schowek? Czy lepiej ograniczyć takie miejsca w klatce do minimum, żeby nie miały gdzie przede mną uciekać? :x
with a cigarrete smile sayin' things you can't ignore

Za TM: Lily [*]
Na zawsze w moim sercu, choć w domach już innych: Abi, Ludi, Zgredek, Gapcio i Aiden.[/color][/size]
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: Megi_82 »

Nie, nie ograniczać :) Powinny mieć miejsce, gdzie mogą się schować, z czasem przestaną się chować :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
zuzelia
Posty: 5
Rejestracja: ndz mar 22, 2015 2:11 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: zuzelia »

dziękuję za tyle bardzo przydatnych odpowiedzi! (obejrzałam tańczące gejsze i cały czas wyobrażałam sobie, że one próbują złapać szczurka >:D )

to jeszcze jedno pytanie: często szczurki siedzą pod moją bluzą i jeden zdecydowanie myśli, że moje usta to smakołyk: łapie je ząbkami (dość mocno i boleśnie) i próbuje zaciągnąć pod bluzę. jak mam mu pokazać, że to boli i że się nie zgadzam? oprócz tego, że generalnie odsuwam się jak zbliża się do mojej twarzy. wykluczam, żeby moje usta pachniały jedzeniem i żeby to był powód, bo zawsze na to bardzo uważam.
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: cane »

Zuzelia konsekwentnie zabraniać - w końcu zrozumie...

A z zapachem jedzenia to cóż... szczurki mają o wiele lepszy węch, może twojemu jednak pachnie? Przed wzięciem Ogonków umyć porządnie zęby, większość znanych mi szczurków nie przepadała za zapachem silnej mięty ::) . Ew. poszukać jakiegoś innego zapachu którego twój szczurek nie lubi i cóż... perfumować usta [np. po przez jedzenie "wzgardzonej" rzeczy].
Emirata
Posty: 19
Rejestracja: pn sie 17, 2015 10:18 pm

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Post autor: Emirata »

Dziś w końcu przyjechały do mnie trzy chłopaki, w których jestem po prostu zakochana. Od razu po wpuszczeniu do klatki zaczęły ostrożnie ją badać, z czego się ucieszyłam, bo moje poprzednie szczury na początku cały czas siedziały w domku, wychodziły tylko za jedzeniem. Te wręcz przeciwnie, nie dają się przekupić gerberkiem, choć jak nalałam im go troche do miseczki to wylizały. Chciałam się Was spytać jak powinny zachowywać się szczurki w nowym miejscu między sobą. Moje chłopaki trzymają sie razem, zwłaszcza najmniejszy (kapturek) z największym (chyba dove, może mink...), iskają się. Średni (wygląda jak russian blue) trzyma się bardziej na uboczu, ale generalnie nie zauważyłam żeby np. bawiły się lub biły między sobą. Czy to przyjdzie z czasem?
Beauty & Beast
Za TM: Brawurka, Muffin, Benek.
In the future I'd like to be a jockey, but the greatest dreams are always unrealistic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”