Czy szczurek może nie słyszeć?

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Angelak
Posty: 10
Rejestracja: śr lip 10, 2013 2:48 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: Angelak »

Dzień dobry wszystkim ;)
Mój 3 miesięczny szczurek jest ze mną od 4 dni, zdaję sobie sprawę, z tego, że to niewiele, jednak nie jest tak płochliwy, jak spodziewałam się pierwszego dnia - chętnie po mnie całej skacze, łącznie z wskakiwaniem na ramię, nie chce tylko wchodzić na rękę, ale cały czas nad tym pracuję.
Ponieważ nie jest bojaźliwy, chciałam od razu zacząć uczyć go przychodzenia na zawołanie. Drapałam po dywanie, cmokałam, powtarzałam jego imię przy podawaniu jedzenia - nic. Kupiłam kliker i cierpliwie na niego klikałam, gdy przychodził po nagrodę - również nic. Zastanawiam się, a co dziwne, google na ten temat milczą, czy to możliwe, aby mój szczurek był głuchy. Gdy był senny, zrobiłam paskudny test i klasnęłam z całej siły w dłonie - nawet nie drgnął. Nie reaguje na głośny odkurzacz, właściwie na żaden dźwięk. Czy jest jakiś sposób aby sprawdzić jego słuch? Chciałabym wiedzieć, czy trafiłam na wyjątkowego uparciucha, który będzie moje prośby kompletnie ignorował, czy faktycznie może występować jakiś problem.
(jeśli pojawią się pytania, dlaczego szczurek jest sam, już odpowiadam - jego nabycie było impulsem, po kolejnego szczurka z adopcji jadę w poniedziałek).
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: sciurus vulgaris »

Oczywiście, że może, ale może być też po prostu młody i niezbyt zainteresowany nauką komend ;) czy jak wejdziesz do pokoju i na przykład głośno cmokniesz (nie przy klatce, po prostu wchodząc) to nie podskoczy, nie drgnie?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: Paul_Julian »

Proponuję sprawdzony test na szelest foliowej torebki :D Szczególnie takiej z np. herbatniczkami albo szczurzymi dropsami. I sciurus vulgaris ma rację, może faktycznie nie jest zainteresowany :D
Moje też olewają naukę imienia, ale po jakimś czasie jak zawołam, to nie przyjdą, ale zwykle ruszą uchem, ale wyjrzą z kryjówki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Angelak
Posty: 10
Rejestracja: śr lip 10, 2013 2:48 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: Angelak »

Niestety żadne dźwięki go absolutnie nie ruszają, nawet szeleszczące papierki i torebki z jedzeniem. Nie zauważyłam u niego żadnych problemów z równowagą, bryka jak gdyby odnalazł raj utracony, ale w sumie nie wiem czy szczury też mają błędnik (?). Czy taki młody szczurek nie powinien reagować wrażliwie na nowe dźwięki albo choć trochę się ich bać? Teraz sobie tłumaczę, że może w zoologicznym nie dostawał smakołyków, to i na szelest nie reaguje, bo nie wie, że w środku są pyszności?
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: sciurus vulgaris »

No to zrób jak mówię, głośne BU, z zaskoczenia. Albo upusc coś. Nawet najodwazniejszy szczur MUSI choć drgnac przy głośnym i strasznym dźwięku ..
Awatar użytkownika
zocha
Posty: 2191
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 11:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: zocha »

Jakbym czytała o moim Plastku :)
Też mam wrażenie, że nie słyszy, ale tak naprawdę ciężko to stwierdzić. Mój znowu reaguję na odkurzacz, ale jak reszta ucieka i się chowa przed nim, tak Plastek zawsze chce wyjść z klatki w momencie jak odkurzam lub gdy jest na zewnątrz idzie w stronę odkurzacza, nie boi się w ogóle. Myślę, że bardziej wyczuwa wibracje niż słyszy dźwięk i to go przyciąga.
Ja tam przywykłam do tego i nie zamartwiam się tym. Taki jego urok :)
Przygarnij drugiego i zobacz jak się będzie zachowywał. Myślę, że nie będzie mu to w niczym przeszkadzało i nie ma się czym przejmować ;)
sciurus vulgaris pisze:No to zrób jak mówię, głośne BU, z zaskoczenia. Albo upusc coś. Nawet najodwazniejszy szczur MUSI choć drgnac przy głośnym i strasznym dźwięku ..
gdybym tak zrobiła, Platek nawet by nie zareagował
w sercu: Norman, PJ, Młody, Zenek, Adżi, Noname, Plastek, Biały

Moje kochane urwisy...
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: sciurus vulgaris »

No to bardzo możliwe że nie skyszy. Głównym instynktem obronnym szczura jest jednak ucieczka, a nawet jeśli się do niej nie rzuci powinien zareagować na straszny dźwięk przynajmniej gotowością do niej (napnie się, zacznie nasluchiwac, podskoczy itp).
Awatar użytkownika
zocha
Posty: 2191
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 11:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: zocha »

Też uważam, że to nie jest normalne w przypadku szczura gdy np. chodzi po kuchni, coś przewróci lub coś spadnie - huk wielki, a on nic sobie z tego nie robi. Inny to już by uciekał, albo przynajmniej się schował gdzieś :)
Od dawna podejrzewałam, że Plastek jest trochę inny :P ale mi to nie przeszkadza, a najważniejsze, że jemu też ;)
w sercu: Norman, PJ, Młody, Zenek, Adżi, Noname, Plastek, Biały

Moje kochane urwisy...
Angelak
Posty: 10
Rejestracja: śr lip 10, 2013 2:48 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: Angelak »

Dziękuję za odpowiedzi, chciałam się upewnić żeby go dobrze traktować, bez sensu jest w tej sytuacji mówić do szczurka, ale teraz będę mogła mu wszystko pokazywać palcem ;) Zastanawiałam się nad wizytą u weterynarza, chociaż byłam na kontrolnej zaraz po zakupie, weterynarz go obejrzała, ale do uszu nie zaglądała, bo nie miałam wtedy żadnych podejrzeń, że coś jest nie tak. Z drugiej strony chyba żadna choroba nie przebiega aż tak bezobjawowo (szczurek wydaje się być okazem zdrowia), aby bez żadnych zmian jego słuch mógł być upośledzony. Nie wiem sama. Biję się z myślami, bo nie chciałabym niczego zaniedbać. Mam nadzieję, że z drugim szczurkiem będzie się dobrze dogadywał, choć po nocach mi się śni, że ten drugi mojemu Dumbo wydrapał oczy...
Awatar użytkownika
Lilien
Posty: 681
Rejestracja: pn mar 12, 2012 2:31 pm
Numer GG: 8356274
Lokalizacja: Lubartów/Lublin

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: Lilien »

Jedna z moich szczurzyc również nie słyszy. Tak jak było wyżej opisane, nie boi się żadnych dzwięków i na nic nie reaguje. Kiedy wołam reszte stada po smakołyk/jedzenia idzie za nimi, widząc że coś się dzieje. Reaguje tylko kiedy coś się jej pokaże, i naśladuje zachowania reszty stadka. Nie słyszy od samego początku gdy się u mnie pojawiła, ale radzi sobię świetnie :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
sliwkowapanna
Posty: 286
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 6:11 am
Kontakt:

Re: Czy szczurek może nie słyszeć?

Post autor: sliwkowapanna »

moja jedna myszata też to ma, w sumie się zastanawiam nawet czy nie oślepła że tak powiem. Bo w sumie myszy podobno widzą tylko na minimalną odległość, a resztę czują przez wąsiki. A że jakiś czas temu jej kompan jej je wygryzł przy iskaniu to cóż, odrastają jeszcze;D i jak daję im smakołyki to ta druga podlatuje a tamta nic, dopiero jak jej wrzucę przy pyszczku, bo tak to ani nie reaguje na dźwięki ani "nie widzi":P
Ze mną od 04.2013 ogonek Harry, Wally od 02.2014 oraz Karmelek z Hermioną od 06.2014 :)
Za TM myszki: Pilot 31.03 [*] Egzi 10.06[*]
-----------------------------------------------------
Moje hobby: http://fb.com/sliwkowapanna.photography
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”