jak oswoić psa ze szczurami?

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: olgapsiara »

nie chodzi mi tu o to że mam go nie wpuszczać do pokoju w którym sa szczury, tylko o to zeby był w stosunku do nich obojętny, lub miły(ale znając go to on ich ngdy nie polubi ;))
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: noovaa »

Z ogromną ostrożnością, z początku na rękach z czasem w zasięgu ręki, nagradzać psa za dobre zachowanie, karcić za nieodpowiednie, uspokajać albo chować szczury w przypadku nadmiernej ekscytacji. To tak w skrócie. Zakładając że pies nie jest terrieropodobny, powinien bez problemów, z czasem się przyzwyczaić.

Jednak niezależnie od rasy i stosunku psa do szczurów, nigdy nie mogą zostawać bez nadzoru.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: olgapsiara »

dużo razy go już zkarciłam, i od tego czasu jest spokojniejszy, ale raz gdy szczur przez klatkę chciał go powąchać rzucił się z zębami :(
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: noovaa »

Nie każdego psa da się do szczurów przyzwyczaić.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Eliskaa
Posty: 25
Rejestracja: czw mar 27, 2014 1:12 pm
Numer GG: 6355171
Lokalizacja: Łódź

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: Eliskaa »

A ja powiem tak.
Mój york z nimi biega. nie gryzie, nie drapie, tylko wącha i wylizuje pod ogonem. xD
Jak są w klatce, to się na nie rzuca.
Moje się już nauczyły, że trza go pazurem potraktować.

Ja go uczyłam tak, że szczura jednego na łózko, psa na smycz z kagańcem, siad w jednym miejscu i niech się patrzy co robi szczur. jak się wyrywa, to go skarć. jak nie, to smakołyk.
gdy wgl się nie będzie wyrywać, po około 3 podejściach (1 raz dziennie! szczur też to przeżywa!)
to z kagańcem wsadzasz psa na wyro. pozwalasz by szczurki go powąchały, podeszły do niego. ta sama zasada. rzuca się, to skarć, nie, to smakołyk.
jak pies ogarnie, że one są spoko, to zacznij je głaskać. to jest najgorsza częścia, bo mój np. od razu reaguje w stosunku do nich agresją, jak je głaskałam.
jak zareaguje negatywnie, to wyrzucasz go z pokoju. Koniec zabawy ze szczurami. On zostaje za drzwiami, a ty dalej głaskasz szczura.
na następny dzień to samo, jak reaguje negatywnie, to za drzwi. Przyniesie to efekty :)
Ale pamiętaj: JEDEN STOSUNEK PSA ZE SZCZURAMI JEDEN RAZ DZIENNIE! bo szczurki też przeżywają takie spotkania,a nie chcemy żeby nam się szczuraski za bardzo stresowały, poza tym, taka ekscytacja psa też nie jest dla niego zdrowa.
Kolo i Chilli. - Od dnia 13.03.1014
Chilli (*)

Kakauko i Satynek - Od dnia 27.04.2016
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: olgapsiara »

Dzięki Ci za odpowiedź.
Dziś był pierwszy raz więc jeszcze średnio ale jest spoko
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
Eliskaa
Posty: 25
Rejestracja: czw mar 27, 2014 1:12 pm
Numer GG: 6355171
Lokalizacja: Łódź

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: Eliskaa »

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i zostaną przyjaciółmi. ;)
Kolo i Chilli. - Od dnia 13.03.1014
Chilli (*)

Kakauko i Satynek - Od dnia 27.04.2016
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: Megi_82 »

noovaa pisze:ZZakładając że pies nie jest terrieropodobny, powinien bez problemów, z czasem się przyzwyczaić.
Czy ja wiem, czy to nie kwestia konkretnego egzemplarza... moja skundlona terierzyca uwielbiała moje myszy, jedynym powodem, dla którego musiałam powstrzymywać jej zapędy, było to, żeby ich nie zalizała na śmierć, strasznie je kochała.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: noovaa »

Megi, kwestia predyspozycji rasowych. Każdego można, nie z każdym jest to takie proste ( statystyka, nie reguła ). No i ja nie mówię o agresji terierów, a o ich energii i żywiołowości ;)
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: Megi_82 »

A, no ja też o tym, myślałam, że Ty o agresji ;) Moja była żywiołowa bardzo, ale sądzę, ze nie zrobiłaby krzywdy, tak samo, jak bardzo uważnie obchodziła się z dziećmi. Natomiast fakt, że ozorem ciągle te myszy przewracała, niezbyt im się podobał ;)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: olgapsiara »

Piesio biega ze szczurami po pokoju. i to bez kaganca. boi się ich :P
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: jak oswoić psa ze szczurami?

Post autor: Snajperka »

Nic dziwnego. Szczególnie jeśli był karcony za okazywanie emocji.
Przyzwyczajalam do gryzoni już dużo psiakow. W tym kilka husky.
Szczur zawsze powinien kojarzyć się psu z czymś miłym.
Za każdym razem siadalam z torbą psich smakoli i uczylam psa szczur=coś miłego.

Najpierw przuzwyczajanie do biegajacych w klatce bez kaganca, czy kary. Dwie minuty dawania nagrody przy klatce, potem klatka na ziemie. Raz chrupek dla szczura, raz dla psa.
Potem przy uchylonych drzwiczkach do klatki - pies spokojny= nagroda. Pies nie spokojny opuszcza pokój ze szczurami i nie dostaje nagrody.
I tak po kolei kazdy etap.

Jeśli raz za szczura pies dostanie karę raz nagrodę to w pewnym momencie albo zacznie się ich bać, albo zareaguje bez ostrzeżenia, a tak jest uczony, że moze okazać swoje niezadowolenie, ale ma pozytywne skojarzenie. Kodujemy mu w głowie taką myśl: "Chm.. Gdy to małe coś, co nie jest psem się pojawia, ja mam dobrze... Hm.. Opłaca się gdy to małe coś jest blisko".
Co do predyspozycji... Kot to naturalny myśliwy, a i bengalski potrafi ze szczurami żyć w zgodzie. Nie wpuszczam swoich psów na wybieg gryzoni, tylko dlatego, że tak jest bezpieczniej- mam sporo psów, niech odpoczywają, gdy szczur biega. Przynajmniej nie zdepcza niechcący.

Miałam samoyedy, husky, malamuta, mam laby, kundle i kota. Każdego psiaka i zwierzaka można tego nauczyć. Ale wolę, aby zawarczal gdy ma dość kontaktu z gryzoniem, niż aby kiedys capnal bez ostrzeżenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”