Tresowanie dwóch szczurów

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kamil_zbyszynski
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 12, 2015 12:41 pm

Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: kamil_zbyszynski »

Witam wszystkich,

Z uwagi na mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość :)
W najbliższych planach mam zakup dwóch młodych samców szczurów.
Chciałbym je czegoś nauczyć, np. przychodzenia na zawołanie, podstawowych sztuczek, itp.
Do nauki wykorzystam klikacz.
I teraz moje pytanie, czy podczas treningu jeden kolega zostaje w klatce, a drugi czynnie uczestniczy, później zmiana?
Czy też może oba mogą być trenowane w tym samym czasie? (stawiał bym, że nie ale poproszę o opinie specjalistów).

Z góry dzięki za odpowiedź, forum przeszukałem i odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem, co nie znaczy, że jej tam nie ma :)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: Malachit »

O specjalistów tutaj ciężko, bo rzadko kto jakoś mocno wkręca się w tresurę szczurów ;)
Tak naprawdę - sam zobaczysz, jak jest. Dużo łatwiej nauczyć jednego szczura, bo drugi będzie biegał i przeszkadzał (nie da się nauczyć np. komendy "obrót" dwóch szczurów na raz, ale drugi szczur może się nauczyć od pierwszego - u mnie każdy nowy szczur uczy się od reszty, że słowo "obiadek" oznacza, że idzie wyżerka). Przy nauce reagowania na imię musisz mówić do każdego z osobna, to dość oczywiste ;) generalnie polecam poczytać:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=10&t ... tresowanie
http://szczury.org/viewtopic.php?f=10&t ... e&start=90
Wyszukiwarka nie gryzie
kamil_zbyszynski
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 12, 2015 12:41 pm

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: kamil_zbyszynski »

Dziękuję zapoznam się z lekturą :)
Jak będę miał to za sobą podzielę się z Wami doświadczeniami.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: Snajperka »

Podstawą szkolenia klikerowego jest praca z pojedynczym zwierzeciem. Wiec tak. Bierzesz jednego, a drugi zostaje w klatce. I najlepiej w innym pomieszczeniu na początku.

W zależności od techniki jaką wybierzesz- (wyłapywanie, naprowadzanie itp...) szkolenie jest prostsze, lub trudniejsze.

U szczurów uwarunkowanie klikera nie odbywa się tak szybko jak u psow, czy kotów. Większość za pierwszym razem ucieka.

Poza klikerem dobrze przygotować miejsce- takie z którego przestraszony szczur nie spadnie, nie zrobi sobie krzywdy, jeśli postanowi uciekać, miskę z najlepszymi przysmakami.
Dalej raczej sobie poradzisz, skoro wiesz co to kliker.

Kolejna sprawa. Lepiej kupić do tego regulowany, niż standardowy.
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: Snajperka »

Malachit, ja siedzę w tresurze od lat ;) Zawodowa zajmuje się tresurą/ trenowaniem/kształtowaniem zachowań zwierząt, więc nie tak trudno o specjalistów jednak.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: Malachit »

Nie pisałam o specjalistach w ogóle, ale o specjalistach, jeśli chodzi o tresurę szczurów ;) napisałam dlatego, że dawno nie widziałam, aby ktoś na forum chwalił się szczurzymi sztuczkami w ilości większej niż jedna - stąd moje przypuszczenia o braku speców od tego zagadnienia. Ale nie stwierdziłam, że takowych brak :P i w żadnym wypadku nie uważam szkolenia szczurów za złe, samej zdarza mi się czegoś moje stwory uczyć. I chociaż nie rozumiem, po co do tego kliker, to jednak bardzo chętnie oglądam osiągnięcia innych - dlatego zachęcam do chwalenia się umiejętnościami swoich podopiecznych ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: Snajperka »

Kliker przespiesza naukę. Ciężko to wyjaśnić, łatwiej pokazać, tylko obecnie nie mam jak.
Przy dobrej pracy z klikerem nagradzasz dokładnie ten moment, który chcesz nagrodzic, nigdy wcześniejszy, czy późniejszy. Klik=smaczek, nagroda. Szczur/pies/ptak/inny zwierzak, którego szkolisz ma wtedy możliwość kombinowania i szybszego zrozumienia za co dostał nagrodę. Przy uczeniu bez klika za jest to dłuższy i bardziej skomplikowany proces. Dzięki metodzie klikerowej możesz wylapac sztuczki, których nie masz jak nauczyć naprowadzajac. Sam musi wydedukowac za co dostał nagrodę.
Ja sztuczek nie nagrywam z dwóch powodów. Pierwszy, to nie mam obecnie kamery, a drugi to nie skonczylam jeszcze przerabiac materiału z gryzoniami. Jak skoncze, to wtedy do dam na forum.
maryla77
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 14, 2015 11:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tresowanie dwóch szczurów

Post autor: maryla77 »

Ja mam zamiar zacząc tresowac swoje szczury wasze wskazówki zapewne mi w tym pomogą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”