Brak doświadczenia

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
komedyja
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 31, 2015 5:40 am

Brak doświadczenia

Post autor: komedyja »

Witam. Mam parę pytań.
Na początku powiem, że chyba popełniłam podstawowy błąd - kupiłam jednego szczurka, nie miałam pojęcia, że aż tak niewskazane jest to, postaram się pomyśleć niedługo nad drugim.
Jednak, kontynuując, jestem całkowicie zielona w sprawie szczurków i dlatego chcę popytać jak najszybciej. 3 dni temu kupiłam malutką szczurzycę (sprzedawczyni powiedziała, że ma 2 miesiące). Ma dużą, 3 piętrową klatkę z domkiem, hamaczkiem, pięterkami itd.
Staram się wzbudzić w niej zaufanie karmiąć ją jogurtem, jakimiś owocami, smakołykami dla gryzoni. Przeczytałam tutaj o metodzie noszenia pod bluzą, koszulką przez godzinę, jednak moja mała jest tak żywa, że nie sposób ją tam utrzymać - raz spała u mnie w kapturze. Jest na tyle ciekawska, że wpuszczana pod koszulkę/bluzę będzię próbowała wyjść nogawką :)
I mam pytanie - próbować trzymać ją tam "na siłę", czy też znaki, które wykazuje są dobre? Za każdym razem, kiedy robię takiego "dziubka" w jej stronę zaczyna mnie lizać w usta, puszczona na ramie wylizuje mi policzki, myła się raz na moim brzuchu, nie gryzie, tylko mówię, strasznie się wyrywa, wszędzie biega, ale wydaje mi się, że to raczej z ciekawości świata niż strachu, jednak mogę się mylić, dlatego proszę o pomoc.
I chciałam jeszcze zapytać jak to jest w końcu z warzywami i owocami - sprzedawczyni powiedziała, że pod żadnym względem nie dawać jej owoców i warzyw, w Internecie zaś czytam, że można dawać, jest parę wyjątkow (typu cytrusy), a kilka rodzajów trzeba przedtem ugotować.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
komedyja
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 31, 2015 5:40 am

Re: Brak doświadczenia

Post autor: komedyja »

Nie wiem, jak edytować posty... Z tym zachowaniem z wystawianiem ust do niej, to zachowuje się tak:
http://screenshooter.net/101971861/lwplxox
http://screenshooter.net/101971861/ataiuqm
Automatycznie, za każdym razem :)
Raz spała u mnie na brzuchu, to chyba też dobry znak? :)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brak doświadczenia

Post autor: Malachit »

Nie musisz trzymać jej na siłę pod bluzą - w tej metodzie chodzi o to, żeby szczury spędzały jak najwięcej czasu w pobliżu opiekuna i przyzwyczajały się do zapachu. Z tego co piszesz twoja szczurzyca już cię polubiła na tyle, żeby nie bać się twojej obecności i otoczenia. Młode szczury mają masę energii i muszą ją wybiegać, to tak jak z dziećmi - nie usiedzą w jednym miejscu, chyba, że są zmęczone. I tak jak z dzieckiem - dziecko do prawidłowego rozwoju powinno mieć możliwość zabawy z innym dzieckiem, nie tylko z matką - dlatego warto rozejrzeć się za drugą szczurzycą ;) na pewno będzie im raźniej i będą miały siebie, kiedy ciebie nie będzie w domu lub będziesz spała (dla nas noce to niby nie dużo, ale dla szczura żyjącego 3 lata każda godzina jest cenna).
A drugą szczurzycę możesz adoptować zupełnie za darmo - możesz poprzeglądać ogłoszenia chociażby tutaj http://szczury.org/viewforum.php?f=163
lub tutaj https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?ref=ts&fref=ts
Co zaś do owoców i warzyw - szczury jak najbardziej mogą je jeść (co niby jadły w naturze? ;) ) - tak jak piszesz, jest kilka wyjątków, ale generalnie to zdrowa przegryzka. Fakt, najważniejsza w żywieniu jest karma i to ona powinna stanowić podstawę tego, co szczur je, ale dodatkowo kawałek marchewki czy jabłka na pewno uszczęśliwi stwory ;) niestety jest tak, że większość sprzedawców w sklepach nie ma pojęcia o opiece nad większością zwierzaków, które sprzedają.
Wyszukiwarka nie gryzie
komedyja
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 31, 2015 5:40 am

Re: Brak doświadczenia

Post autor: komedyja »

Ok, dziękuję bardzo :)
Mam jeszcze jedno pytanie - szczurka wkładana do klatki lekko kicha i tak jakby popłakuje (na rękach nie), czy to może wynikać z braku towarzystwa?
Awatar użytkownika
xkuubi
Posty: 386
Rejestracja: wt lut 12, 2013 12:13 am
Numer GG: 28198941
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Brak doświadczenia

Post autor: xkuubi »

Klatkę ma wypełnioną trocinami albo sianem? Szczury często mają na nie alergię ;)
Ze mną: Dexter, Leon[idas], Demon i tymczasy :)
Za tęczowym mostem: Kubuś,Pepe,Devil
[*][/size][/color]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”