Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
deicik
Posty: 8
Rejestracja: wt gru 23, 2014 9:59 am

Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Post autor: deicik »

Mam dwie samiczki i jak je wypuszczam na łóżko albo inne miejsce gdzie z nimi siedzę, to robią coś w stylu znaczenia terenu, ale przeszkadza to wielu osobą bo są w stanie przejść po ręce i całą osikać tak że trzeba ją umyć bo jest mokra, plamki na jasnych ubraniach też nie wyglądają za dobrze...
Macie jakieś sposoby by je tego oduczyć?
Chociaż żeby nie siusiały na ludzi, bo jak zrobią plamkę na łóżku czy gdzie indziej to nie śmierdzi więc nie przeszkadza bardzo.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Post autor: Morgana551 »

Nie da się. Szczury z natury posikują. Jeden bardziej drugi mniej. Możesz liczyć tylko na to, że ew. z wiekiem siusianie będzie mniejsze.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
naitsyrk
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 03, 2015 10:13 pm

Re: Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Post autor: naitsyrk »

Zauważyłem pewną zależność ze znaczeniem terenu. Po pierwsze wraz z wiekiem moja szczurzyca robi to dużo rzadziej, nie wiem czy jest to spowodowane tym, że czuje już swój zapach, zna terytorium czy po prostu się postarzała (około 8 miesięcy) :D Druga zależność jest taka, że najczęściej robi to na mnie, głównie na odkryte miejsca ciała czyli ręce i nogi po których przeleci, ale też rzeczy osobiste takie jak portfel, telefon, kluczyki. Zazwyczaj zostawia trzy drobne krople, najczęściej robi gdy obok mnie siedzi moja partnerka życiowa... możliwe że czuje się zazdrosna (mamy jednego szczura któremu poświęcamy bardzo dużo czasu, głównie ja ze względu na charakter mojej pracy).
Zauważyłem też, że jeżeli już mnie "oznaczy" i zamknę ją w klatce od razu po tym to idzie się wysikać, po kilku minutach wypuszczam ją i problem znika... Może to jest rozwiązanie...
Natomiast jest też jedna rzecz która mnie denerwuje i nie wiem czy można ją jakoś wyplenić, mianowicie szczurzyca spiąć w domku sika pod siebie... Często gdy wychodzi z klatki i biorę ją na ręce jest od spodu mokra...
Również wszelakie materiały, chusteczki itp które dajemy jej do klatki jako np. legowisko czy hamak są przez nią osikane i w ciągu 2-3 dni od włożenia mocno śmierdzą... macie jakiś pomysł na to?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Post autor: Paul_Julian »

Chusteczki trzeba zmieniać codziennie, a hamaczki wyprać po kilku dniach ( mozna ręcznie). Większośc szczurów sika pod siebie.
Sikanie oznacza wiele rzeczy. Zobacz tutaj : http://www.ratbehavior.org/WhyDoRatsPee.htm
Przede wszystkim oznaczają teren i stadko. Jak zmyjesz np. biurko gdzie łażą, to pójda tam nasikac znowu, żeby było swojsko. Identycznie jak wymienisz żwirek w kuwecie i zaraz jest tam kałuża i kupa ;D
Jak można tez wyczytac z artykułu, nawet obsikanie naokoło miski z jedzeniem oznacza, że to jedzenie jest bezpieczne i "swoje". To pewnie też tlumaczy składowanie jedzenia w kuwecie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Post autor: smeg »

Ja dodam jeszcze, że spędzanie ze szczurem nawet 24 godzin na dobę (co nie ma miejsca, bo pewnie czasem śpisz ;) ) nie zastąpi mu towarzystwa innego szczura, nie poiskasz go, nie porozmawiasz za pomocą ultradźwięków, nie ogrzejesz nocą w klatce. Pomyślcie mimo wszystko o adopcji koleżanki dla Waszej samiczki.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
szynszylek1990
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 22, 2015 11:52 am

Re: Jak oduczyć siusiania WSZĘDZIE ?

Post autor: szynszylek1990 »

też mam ten problem. efekt jest taki, że prawie nie wychodzi z klatki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”