Duży problem z jednym ze szczurów

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Nowosolanin
Posty: 21
Rejestracja: sob cze 20, 2015 1:52 pm
Lokalizacja: Nowa Sól

Duży problem z jednym ze szczurów

Post autor: Nowosolanin »

Witam , mineło 2 tygodnie odkąd kupiłem 2 szczury samiczki . Jedna z samiczek jest już bardzo oswojona , daje wyjąć się z klatki , nie wyrywa się , potrafi bawić się na wybiegu w kartonie i z niego nie wyskakuje . Natomiast 2 szczurek nic się nie zmienił , jest wręcz przeciwnie chyba gorzej . Szczur jest strasznie płochliwy , strasznie się boi , nie da się wziasc na rękę , jak wypuszczam na wybieg czy to po pokoju czy kartonie chowa się w róg albo w ciche i ustronne miejsce i nie chcę stamtąd nawet wyjść i sie bawić z 2 szczurkiem . Szczur ten jest bardzo skoczny , lekki kaszel , wchodzenie do pokoju pukniecie , nawet jak mucha przelatuje szczur się zrywa . Ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić ? bardzo trudno jest go oswoić gdy nie da sie go praktycznie wyjąć z klatki i ucieka nawet jak coś lekko stuknie
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Duży problem z jednym ze szczurów

Post autor: Morgana551 »

Nic nie możesz zrobić. Jedynie uzbroić się w cierpliwość. Każdy szczur jest inny. Nie wszystkie kochają ludzi czy chętnie odkrywają nowe rzeczy. Niektóre potrzebują czasu aby nabrać odwagi, inne zawsze będą płochliwe i bojaźliwe. Urok tych zwierząt :)
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Nowosolanin
Posty: 21
Rejestracja: sob cze 20, 2015 1:52 pm
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Duży problem z jednym ze szczurów

Post autor: Nowosolanin »

Jeden ze szczurów można powiedzieć że jest całkowicie oswojony można wypuszczać z klatki na wybieg i wróci , natomiast ten drugi to jest istna masakra , ciężko wyjąć z klatki , rzadko bierze jedzenie z ręki , czasami pobiega na łóżku z siostrą ale lekki stuk albo puk i ona już się boi , dzisiaj wlazła w łóżko i nie mogłem jej znaleźć . Straszna dzikuska . Mam je już ponad miesiąc i nie mam już pomysłu . Cierpi na tym 2 szczur bo nawet nie mogę klatki otworzyć żeby pobiegały bo się boje że gdzieś ucieknie
Awatar użytkownika
dominiszka
Posty: 358
Rejestracja: czw sie 22, 2013 10:01 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Duży problem z jednym ze szczurów

Post autor: dominiszka »

Próbowałeś oswajać ją "na siłę"? Jest to opisane w w tym temacie: http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=8489

Przy takich boidupkach jak ta Twoja szczurzynka trzeba jednak ją zmusić do zaufania nam :D Ja tak robię od niedawna, szczur nadal się przeraźliwie boi, wyrywa, piszczy, drapie, serce jej bije jak przed zawałem, ale potrafi już usiedzieć chwilę w miejscu zamiast od razu mi się wyrywać :)

Generalnie nie poddawaj się i nie skazuj drugiego szczura za zachowanie pierwszego - założę się, że możesz odważniejszą dziewczynkę wypuścić z klatki, niech pobiega. A tej drugiej daj przy samej klatce pudełko - niech się nauczy, że to pudełko jest jej schronem, żeby nie uciekała np. pod łóżko. U mnie jest to dość spore pudełko, na długość szczura z ogonem, na szerokość trzech-czterech szczurów z wyciętą dziurką do wejścia. :D
Możesz też najpierw wsadzić pudełko do środka klatki, żeby je poznała przed wybiegiem :)

Ja mam jedną taką boidudkę i wypuszczam ją na wybieg - ale ona upatrzyła sobie kącik między klatka i ściana jako schron (wcześniej miała tylko pudełko), do którego ja na szczęście mam dostęp :)
with a cigarrete smile sayin' things you can't ignore

Za TM: Lily [*]
Na zawsze w moim sercu, choć w domach już innych: Abi, Ludi, Zgredek, Gapcio i Aiden.[/color][/size]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”