Sprzątanie klatki małym szczurkom

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: Ala_89 »

Mam szczurkę, która nie jest jeszcze dobrze oswojona, z racji tego ze mam ją od 1,5 tygodnia. Szczurka ma małe, które mają 6 dni i chciałabym sprzątnąć klatkę, stąd też moje pytanie czy moge już ją posprzątać, i czy mogę małe szczurki na czas sprzątania przenieść już gdzie indziej czy jeszcze z tym zaczekać, a jeśli tak to po jakim czasie mogę zrobić szczuraskom porządek w klatce. I kiedy mogę je wziązc na ręce.
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: ssylvusia »

Jeśli masz na klatce jakieś szmatki itp, to po prostu najpierw wyjmij część i od razu zastąp je czystymi. I po jakimś czasie kolejne brudne wyjąć i wymienić na czyste.
Wydaje mi się, że lepiej nie ruszać gniazda i maluchów i nie czyścić klatki na błysk, bo jeśli szczurcia jest u Ciebie krótko i nie ma do Ciebie jeszcze pełnego zachowania, to w skrajnych przypadkach może się to skończyć odrzuceniem maluchów, a już na pewno wywoła niepotrzebny stres.
ObrazekObrazek
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: Ala_89 »

A po jakim czasie mogę zacząc brać maluchy do rąk. Staram się oswajać szczurkę, ale to nie jest łatwe, bo boi sie o maluchy. Więc małymi kroczkami robimy postępy w tym kierunku.
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: ssylvusia »

Nie miałam nigdy do czynienia z młodą mamusią, a tym bardziej z takimi klusiami, ale wydaje mi się, że pomalutku możesz próbować wkładać rękę do klatki, żeby maluchy oswajały się z Twoja obecnością. Tylko może wetrzyj sobie w ręce zapach mamusi z jakiejś szmatki w klatce i dopiero próbuj. Jeśli szczurcia nie będzie wykazywała jakiejś strasznej agresji, albo zaniepokojenia możesz próbować pomalutku wyciągać maluchy.
Ale tak, jak mówiłam nie mam doświadczenia w tym zakresie, więc może wstrzymaj się do czasu, aż nie odezwie się ktoś bardziej doświadczony.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: Niamey »

Jeśli mama się deneruje, możesz ją przełożyć gdzieś na chwilę. Staraj się codziennie brać maluchy do ręki, choć na kilka minut.
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: Ala_89 »

Mogę je już zacząć brać? Bo myślałam zeby poczekać aż będą miały 2 tygodnie. Tym bardziej ze mama małych nie jest jeszcze do końca oswojona.
DorotaO
Posty: 124
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:01 am
Numer GG: 7788821

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: DorotaO »

Uważam , że nie powinno się w ogóle ruszać gniazda i maluchów przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie , sprzątać tylko w okół .Najpierw oswajaj pomału mamusię , a potem maluszki i nic na siłę ;)
Ze mną szciurki :FRUGO , FIGO , FAGO :) :*
KOCHANE URWISKI MOJE ;)
królik : MAX
świnki morskie : GUCIO I CIAPUŚ
Moje iskierki ;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=36097
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: Ala_89 »

No właśnie tak robie. Powoli oswajam mamusie, a gniazda w ogole nie ruszam tylko sprzątam wokół i czasami wymieniam część brudnych chusteczek na nowe. Nie powiem, żeby oswajanie szczurki szło gładko, ale nie chcę dodawać jej dodatkowego stresu a poza tym dużo czasu spędza z maluchami i cieżko ją zachęcić do wyjścia z klatki. A nie chcę jej na siłę wyciągać z klatki.
Awatar użytkownika
Marzka95
Posty: 1230
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 9:59 pm
Numer GG: 10004599
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzątanie klatki małym szczurkom

Post autor: Marzka95 »

Wiesz co ja tak jak Niamey, wyciągnęłabym mamusię i brała na ręce aby było ci łatwiej maluchy oswoić później. Niech mają już teraz kontakt z człowiekiem a nie jak otworzą oczka bo się będą bać ręki i nie będą wiedziały ze to ta ręka jest taka fajna.
Jogi Leon Julian Galaxy Gold
['][']['] Sisi Tosia Lili Lori Rózia [']['][']
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”